Njive se više neće oporezivati kao građevinsko zemljište

Vlasnici građevinskog zemljišta na kome nema objekta od naredne godine neće plaćati porez kao da imaju plac za gradnju, što će državni namet smanjiti i za hiljadu evra po hektaru.
Njive se više neće oporezivati kao građevinsko zemljište
Foto: 021.rs
To je Vladin predlog za izmenu Zakona o porezu na imovinu koji bi mogao da olakša život mnogim poljoprivrednicima, piše Blic.
 
Poljoprivrednik Miroslav Stamenković iz okoline Niša prošle godine se našao u nezavidnoj situaciji kada mu je država za oranicu od šest hektara povećala porez sa 4.000 dinara na 155.000, a sličnih slučajeva je bilo širom Srbije.
 
Ova praksa bi trebalo da se promeni od sledeće godine zahvaljujući zakonu koji je trenutno u skupštinskoj proceduri, a koji opštinama daje odrešene ruke i mogućnost da neizgrađeno građevinsko zemljište vode kao poljoprivredno, odnosno šumsko.
 
Praktično, zemljište na kome nije bilo gradnje, a koje se koristi isključivo za gajenje voća, povrća i ostalih biljaka ili šuma, lokalna samouprava će moći da oporezuje po minimalnim stopama. Na takvo zemljište poljoprivrednici su do prošle godine, recimo, u Futogu plaćali porez od 1.500 dinara za jedan hektar, a novim rešenjima opština im je namet povećala na 150.000 dinara.
 
Poreska rešenja veća za sto puta u odnosu na prethodne godine tokom ove godine dobijalo je hiljade domaćinstava u selima i prigradskim naseljima širom Srbije. Razlog - odlukom grada ili opštine, porodične njive koje vlasnici godinama obrađuju preinačene su u građevinsko zemljište. Preciznije, tokom 2011. godine lokalne samouprave su napravile veći obuhvat građevinskog zemljišta, to su poslali u katastar, a građanima su rešenja mahom počela da stižu 2017. i 2018. godne. 
 
Kolika je razlika u visini poreza na poljoprivredno i građevinsko zemljište najbolje pokazuje primer za sedmu zonu u Nišu, gde je porez na građevinsko zemljište 1.544 dinara po metra, a poljoprivredno 96. U slučaju Novog Bečeja odnos bi bio 690 naspram 12 dinara, a u slučaju Beograda 25.000 naspram 2.200 dinara.
 
Poreski stručnjak Đerđ Pap ocenjuje za "Blic" da porez na poljoprivredno zemljište treba da bude manji od poreza na građevinsko, gde je dozvoljena gradnja.
 
"U tom smislu predlog izmene postojećeg zakona jeste dobar za vlasnike poljoprivrednog zemljišta. A poljoprivredno zemljište jeste ono gde nije dozvoljena gradnja i koje vlasnici koriste u poljoprivredne svrhe. Pritom, treba znati da u određenim postupcima postoji mogućnost da poljoprivredno zemljište postane građevinsko, ali o tome odlučuje lokalna samouprava", kaže Pap.
 
Lokalne samouprave imaće pravo da donesu i nultu stopu oporezivanja. To je uradila opština Jagodina, kako su naveli, zbog stvaranja boljih uslova za razvoj poljoprivrede.
 
Podsetimo, u maju ove godine 800 paora iz okoline Novog Sada dobilo je porez sto puta veći jer su njive postale građevinsko zemljište. Opširnije o ovom problemu OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jovan

    20.09.2019 20:52
    Plaćanje poreza na imovinu
    Plaćanje poreza na imovinu je nepravda jer prvo treba da se uzme u obzir koliko se dobije od te imovine sve priznanice fakture šta se plati kao nafta za oranje đubrivo i sve troškove dok se ta zemlja radi i posle šta se prodaje sve priznanice ako si probao za 10000dinara a uložio si 5000dinara onda ostaje na 5000dinara da se plati porez pa neka bude 20 od sto manje ili više sada a ne da oni kažu odluci tamo u uprava prihoda na crno bez ikakvih dokaza koliko da platiš ako nisi nista uzeo od to imanje pa odakle da platiš porez kad nisi ništa uzeo od to imanje nekada više ulazes nego što dobiješ dok platiš nafte đubre i kombai zato ako nisi ništa dobio od to imanje zašto onda da platiš porez to je nepravda to je kriminal treba da se narod digne da štrajkuje da traži pravdu oni ti odluci ovako bez ikakvih dokaza da platiš
  • utMat

    08.12.2018 09:32
    Niko se ne buni i samo plaća, plaća, plaća! Dokle god ljudi plaćaju i ne bune se, oni će povećavati poreze...

    Da skrenem sa teme malo... Opština Žabalj je definitivno najhalavija sa porezima... Prošle godine proglašena elementarna nepogoda na teritoriji opštine, oni umesto da smanje porez (ili ukinu) za tu godinu, oni ga povećali! A porez na polj. zemljište mislim da je najveći baš u opštini Žabalj (treba na'raniti gladna usta neradnika u opštini)
  • Sto me za*ebavate?

    08.12.2018 00:40
    Opstina Karlovci je donela odluku da su njive sada gradjevinsko zemljiste, zalio se ministarstvu, oni potvrdili.Vodio upravni spor, sud rekao da je poreska u pravu i poslali mi taksu na zalbu.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija