Domaći putari ne mogu da dobiju ozbiljan posao ni u Srbiji

Firme iz Srbije u ovom momentu više nisu glavni izvođači ni na jednoj deonici Koridora 10, koji je sad već skoro završen, ali ni Koridora 11.
Domaći putari ne mogu da dobiju ozbiljan posao ni u Srbiji
Foto: 021.rs
Oni koji rade, angažovani su isključivo kao podizvođači. Stručnjaci upozoravaju da država dugo o domaćim kompanijama ne vodi računa, a da je jedan od većih problema Zakon o javnim nabavkama, koji je prerano otvorio tržište, ne nudeći dodatnu zaštitu domaćima, pišu Novosti.
 
Finansiranje deonica kroz međudržavne sporazume i kredite stranih vlada, uslovljeno je time da značajan deo posla rade njihove firme.
 
"Jedine dve ozbiljne firme za niskogradnju u zemlji su 'Planum' i 'Putevi Užice'. 'Putevi Užice' su već nekoliko godina u blokadi, a 'Planum' je na 'pozitivnoj nuli'. Delom zahvaljujući nerazumevanju matičnog ministarstva, čija je dužnost da brine o njima, a ministarka ih, gde god može, pokopa. Naše firme nemaju nikakvu podršku države. Svi krediti moraju na tender. Ako se finansira iz sredstava Svetske banke, oni daju svoje kriterijume, koje naše firme ne mogu da ispune. Mi taj kredit vraćamo, a posao dobijaju stranci. Naši su podizvođači. Kao podizvođači ne mogu ni da koriste taj posao kao referencu. On pripada glavnom izvođaču. Postoje velike firme koje sada imaju samo menadžment. Nemaju operativu. Menadžment dobije posao, a podizvođači rade", kaže profesor Građevinskog fakulteta Aleksandar Cvetanović.
 
Sve i da se posao dodeljuje kroz međunarodni tender, a u slučaju međudržavnih sporazuma, izvođač se i ne bira, srpske kompanije nisu konkurentne.
 
"Zakon o javnim nabavkama uopšte ne štiti interes domaćih preduzeća i tržište je bespotrebno otvoreno. Naše firme, da se ne zavaravamo, nisu i ne mogu da budu konkurentne. Međunarodni ugovori podrazumevaju da oni diktiraju cenu. Ako pogledamo, ta cena je nešto veća nego da je posao dodeljen tenderom. Njihove banke finansiraju, ali ako se zna da će njihove firme uzeti i 60 odsto posla, onda je pitanje da li je taj zajam zaista toliko jeftin. Koncept je pogrešan. Političari ne vodi računa ni o isplativosti projekta. Deonica Niš-Merdare je u potpunosti neisplativa, baš kao i Novi Sad-Ruma. Da bi put bio ekonomski opravdan, potrebno je da njim dnevno ide najmanje 15.000 vozila", objašnjava profesor.
 
I u Samostalnom sindikatu putara ističu da je država sama, Zakonom o javnim nabavkama, iz uobičajenih tenderskih procedura isključila dodeljivanje poslova koji se finansiraju iz zajmova međunarodnih finansijskih institucija.
 
"Naše Ministarstvo finansija je samo, pre oko šest godina, propisalo da se zakon ne primenjuje u slučaju poslova koje kreditiraju međunarodne finansijske institucije. Sve su to nekad bila ozbiljna privredna društva i država je odgovorna što je danas tako kako je. Mogli smo da radimo po celom svetu, a sada ispada da nište ne umemo da radimo. Više je tu problema. Ima više od 300 registrovanih građevinskih firmi, a najmanje stotinu nema nijednog zaposlenog", zaključuje Sanja Vuković iz sindikata putara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • dijasporac

    07.12.2018 18:23
    Opa, Tasa 1951 je znaci Dragan iz Frankfurta...
    Dakle Taso (ili Dragane), to sto ti pricas nema veze sa stvarnoscu, odes na internet i proveris da je bruto satnica za vodoinstalatera u Nemackoj oko 20eura/h, znaci pre oporezivanja. To sto ti spominjes da je prvih 9000 eura neoporezivo se odnosi samo na licne prihode ali poslodavac je duzan da ti odbije za zdravstveno, za nezaposlene, za osiguranje itd. I u Nemackoj se plata na ruke dobija u neto iznosu pa ti knjigovodja u firmi isplati platu sa vec unapred uracunatim godisnjim porezom.

    Ja sam radio na velikom gradilistu u Nemackoj i najplaceniji covek na tom gradilistu je bio shef gradilista, inzenjer sa nemackom licencom (slucajno nas covek preko koga sam tamo i dosao da radim), imao je oko 3500eura mesecno a svi mi ostali, sem dizalicara, smo imali i vise od hiljadu eura manje.

    U Nemackoj vodoinstalater moze da uzme 100eura za sat ako ima radnju i vrsi popravke po privatnim kucama, odradi popravku za sat i naplati to toliko ali ovde ne pisemo o tome.
  • dijasporac

    07.12.2018 18:03
    @Tasic 1951
    Jeste, tako funkcionise sistem ali samo u vlaznim snovima onih koji pricaju/pisu kako se na Zapadu zaradjuju hiljadarke jurica za vikend...

    Prvo, ne mozes legalno da radis nigde na Zapadu (pa ni u Srbiji, zamisli) ako ti firma i zaposleni u njoj nisu prijavljeni odnosno ako nisu u poreskom sistemu drzave - to znaci da firma placa porez na svaki novac koji im tamo neko uplati, zaposleni placaju poreze na plate, placaju osiguranje, zdravstveno, sindikate itd. Investitor daje neke novce sa racuna, na Zapadu niko sem mafije ne posluje na kesh, posrednik u ovom slucaju uzme % i prebaci lovu na firmu iz Novog Sada na racun u Vojvodjanskoj banci i kroz godinu dana kada bude popunjavao poresku prijavu ne moze da dokaze zasto je prebacivao novac snalazljivim Novosadjanima a da nije placan porez na tu uslugu. Onda policija dolazi po njega i sud ga trpa u aps na 10 godina. Tako to funkcionise na Zapadu, trebalo bi po zakonima i u Srbiji ali kao sto znamo jos je pokojni Tile rekao "sto bi se drzali zakona kao pijan plota".

    Drugo, vodoinstalater koji u Nemackoj radi mesec dana regularno zaradi oko 2000 eura tako da su ti nasi ljudi iz price ili izuzetno "snalazljivi" (dodatno rade dilovanje heroina, prostituisu se, kradu) ili je to jednostavno jos jedna ribolovacka prica.

    Postoji na gradjevini u Nemackoj i rad na crno po manjim gradilistima, privatnim kucama, najvise kod preduzimaca ex-jugovica, ali za dnevnicu koja je dosta niza od regularne i pod robovskim uslovima.
  • Dragan Frankfurt

    07.12.2018 16:55
    I treba svi da odu iz Srbije
    @Evoovako:"Da se razumemo, ne kažem da se tamo ne zarađuje više, ali lekari specijalisti ne zarađuju "2000 evra za dva, tri dana"...

    -Zivim u Frankfurtu pre toga ziveo u Diseldorfu i Hamburgu.Sto se tice majstora ali onih dobrih majstora koji znaju da rade nesto sa garancijom i referencama radni sat maticna firma tarifira 80-120 eura krajnjem korisniku,podizvodjaci u ovom slucaju Srbi,Bosanci,Makedonci u zadnje vreme ima i dosta Ukrajinaca od kako su im ukinuli vize prosle godine dobijaju 60% te cene rada.Najvece prevare upravo rade ovi nasi ovde.Cim cujete srpski govor od strane bilo kog poslodavaca samo se zahvalite i kazite"Razmislicu".Povedite prevodioca i radite direktno sa Nemcima.Dobar majstor gradjevinac,sanitarac,elektricar,armirac hladno moze da trazi 50 eura PO SATU i dobice ih.Ako su dvoje to je 100 eura PO SATU ,8 sati 800 eura.Prvih 9000 eura prihoda je u Nemackoj neoporezivo na godisnjem nivou po radniku(steuerfrei),u Srbiji na primer prvih 120 eura/15 hiljada dinara ide 65% drzavi i kao poslodavac i kao radnik.U Nemackoj ono sto Srbi u Srbiji ne razumeju to je da JE PRVIH 9 HILJADA EURA U NEMACKOJ na godisnjem nivou PRO JAHR STEUERFREI,nema poreza taksi nicega,jer se to smatra osnovicom za zivot.U Srbiji se 12 mesecix120 eura =1440 eura smatra osnovicom za zivot na godisnjem nivou i krece agresivno porezivanje sa 65%.

    Izadjite malo iz te rupetine od drzave dragi Srbi ne nego pisete bilo sta to je van Srbije narocito vezano za Nemacku.Pozdrav iz Frankfurta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija