Lakoverni i dalje padaju na "nigerijsku prevaru" preko mejlova i poruka

"Nigerijska prevara", koja lakoverne građane dovodi u zabludu da će brzo doći do zarade, ponovo se pojavila u Srbiji.
Lakoverni i dalje padaju na "nigerijsku prevaru" preko mejlova i poruka
Foto: Pixabay
Reč je o prevari koja postoji već dve decenije, a iako deluje nerealno, mnogi građani su se susreli s njom, a neki su čak i bili prevareni. Prema dostupnim podacima na ovaj način lopovi zarade nekoliko miliona godišnje, piše Dnevnik.
 
Prvi, prijavljeni, slučaj ove prevare u našoj zemlji se dogodio 2009. godine, kada je jedan lakoverni građanin naseo na prevaru i ostao bez 2.500 dolara.
 
Radi se o prevarama koje stižu u vidu lažnih poruka o dobicima na igrama na sreću, dobrotvornim prilozima, s ljubavnim i poslovnim ponudama, humanitarnim akcijama, nasleđa imovine preminulih osoba - najčešće daljih rođaka... Izvršenje "Nigerijske prevare" uglavnom počinje ubeđivanjem žrtave da učestvuju u podeli određenih novčanih fondova i to ako unapred uplate određeni novčani iznos.
 
Elektronskom porukom (najčešće "spam" porukom) od primaoca poruke se traži pomoć za transfer velikih novčanih iznosa, od par stotina hiljada do par desetina miliona dolara za koji će, nakon obavljenog transfera dobiti određeni procenat kao nadoknadu.
 
Žrtave prevare treba da snose navodne troškove otvaranja određenih računa da plate takse i poreze, provizije na transfere, da uplate depozite... Nakon što uplate prve sume novca koje prevaranti traže, daljim zahtevima za uplate nema kraja, a žrtva se konstantno drži u zabludi pomoću niza falsifikovanih dokumenata. Interesantno je da je pošiljalac poruke spreman da novac podeli sa onim ko mu pomogne da izvrši transfer novca.
 
"Nigerijska prevara" uvek funkcioniše po istom principu. Mejl, iz inostranstva, se šalje na nekoliko hiljada adresa i čeka se žrtva. Nigerija je bila prva zemlja odakle su žrtvama bili slati zahtevi, pa se i po tome prevara ovako nazvana.
 
Ovaj način prevare se koristi i na društvenim mrežama. Naime, kontaktira vas nepoznata osoba iz inostranstva i pošalje zahtev za prijateljstvo s lažnog profila. Najčešće to budu profili atraktivnih žena. Kada žrtva prihvati prijateljstvo, kreće kulturna prepiska, koja prerasta u flert, a potom slede otvoreni razgovori. Nakon toga predlaže da razmenite golišave fotografije i video snimke. No, prvo vi treba da joj pošaljete svoje, a potom će i ona vama.
 
I dok lakoverna žrtva očekuje zauzvrat fotografiju atraktivne prijateljice, stiže mu poruka da uplati određen iznos novca ako želi da fotografija ili video budi izbrisani. Ukoliko traženi iznos ne bude uplaćen fotografija, video i prepiska biće poslati porodici i prijateljima. Naravno, u poruci je navedena i adresa na koju treba uplatiti novac, ali i određeni rok za uplatu.
 
Internet je prepun takvih i sličnih mejlova i poruka. Stručnjaci upozoravaju da, ukoliko dobijete poruke u kojima vam neko nudi novac, a ne znate o kome se radi, ne odgovarate na takve mejlove i poruke.
 
Prevaranti do adresa dolaze iz telefonskih imenika, ukoliko šalju poštu pisanim putem, a ako je u pitanju internet, onda najčešće uzimaju adrese na osnovu neke ranije prijave za neke besplatne novine ili slično. Za mesec dana prevaranti mogu da sakupe i po nekoliko desetina hiljada adresa, a slanje pisma na internetu traje dva minuta i ne košta ništa. S omasovljenjem pristupa mobilnoj telefoniji, počinioci ovog vida prevare se sve češće služe SMS porukama za namamljivanje žrtava.
 
Takođe, treba biti oprezan i lične podatke ne davati preko telefona i mejlom. Takođe, gotovinske čekove ne treba davati trećem licu, niti uplaćivati novac bilo kome koga ne poznajete. Oštećeni građani se, uvek, radi konsultacija mogu obratiti policijskim službenicima Odeljenja za borbu protiv visokotehnološkog kriminala.
 
Jedan od novinara, kada je otkrivena "Nigerijska prevara", kontaktirao je Nigerijca koji je bio među onima koji varaju ljude na ovakav način. Na pitanje novinara: "Koliko košta da se izvede jedna ovakva prevara?", prevarant je rekao: "Dva dolara. Dolar da se plati sat interneta u kafeu i još dolar da se popije kafa".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nikola

    01.02.2024 16:57
    Imam prepiske kako sve ide
    Bankarka iz turske skupljala se dokumentacija ubaci vas u sistem kao da ste naslednik i na kraju traze advokatu da se uplati 2350e da odradi zavrsnu dokumentaciju i transakciju novca i navodno uzima procenat 0.3% od cele transakcije.
    Bankarka Fusun Gultekin
  • Nikola

    18.01.2024 20:17
    Ceco dal je bilo nekih promena od kad ste prosledili dokumente .
    Ja sam video kod jednog prijatelja navodno se salje banci zahtev za upit stanja racuna preminule osobe banka zatrazi 10 stavki puno ime osobe ime majke poslednje uplate koje je doticna osoba izvrsila pre smrti i onda bankarka nadje sve te podatke prosledi navodnoj osobi koje ima isto prezime osobe uglavnom iz srbije pronalazi dobiju se dokumenti o poslednjoj uplati datum smrti i to onda treba kao slati banci u turskoj.
  • Vesna

    03.10.2022 09:23
    Internet prevara
    U pitanju je Angela Novar koja umire od raka I hoce da mi ostavi 170.000 dolara . Licno je ne poznajem tako da cu izbrisati njemu poruku tj email. Sad vidim to je samo prevara.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija