Sloboda u svetu u padu, Srbija na 51. mestu

Stanje sloboda u svetu je u padu, od ocene 7,07 na ocenu 6,89 na desetostepenoj skali Indeksa ljudske slobode, koji prati i rangira 162 zemlje.
Sloboda u svetu u padu, Srbija na 51. mestu
Foto: Pixabay
Najbolju poziciju među zemljama sveta, na osnovu 79 jedinstvenih indikatora ličnih, civilnih i ekonomskih sloboda, zauzima Novi Zeland, nakon čega sledi Švajcarska, a najgore ocene imaju Libija, Irak, Jemen, Venecuela i Sirija. 
 
U okviru regiona, prema istim kriterijumima prvo mesto zauzima Slovenija sa ocenom 7,94, odnosno 35. mesto na listi koja broji 162 zemlje.
 
Sledeća je Hrvatska koja sa ocenom 7,71 zauzima 44. mesto, zatim Albanija koja se ocenom 7,57 izborila za mesto broj 48. Srbija je četvrta u regionu, odnosno 51. na listi sa ocenom 7,35. Mesto iza Srbije zauzela je Crna Gora sa ocenom 7,34, dok je Makedonija zauzela 56. poziciju (ocena 7,27).
 
Slabija ekonomska prava
 
Kada su u pitanju lične slobode, Srbija je dobila ocenu 7,85. U toj kategoriji nalazi se i potkategorija vladavina prava gde je naša zemlja dobila dosta nisku ocenu 4,4, ali i jako dobre ocene u oblasti bezbednosti 9,4, čistom desetkom ocenjena je mogućnost kretanja, zatim religiozne slobode 8,3, civilne slobode 8,0, informisanje 8,5 i pitanje identiteta i veza zbirnom ocenom 9,3. 
 
Kada je reč ekonomskim slobodama ocene su daleko niže. Zbirna ocena u ovoj kategoriji je 6,85, odnosno 84. mesto od 162.
 
Deo ove kategorije su i potkategorije veličina vlade (ocena 6,4), pravni sistem ocenjen je ocenom 4,9, a sloboda trgovine 7,6. Zbirno, ekonomske i lične slobode daju rezultat od 7,35, odnosno 51. mesto na objedinjenoj listi.
 
 
Najgore plasirana u regionu je BiH koja sa ocenom 7,23 ove godine zauzima mesto broj 59. U okviru kategorije lične slobode, najbolje ocene ostvarene su za potkategoriju "udruživanje i civilno društvo" (9,5), a najslabije ocene za "vladavinu prava" (5,5).
 
Indeks ljudskih sloboda objašnjava koliko su ljudi slobodni da uživaju najvažnije slobode poput slobode govora, verskih sloboda, slobode udruživanja, ali meri i slobodu kretanja, ženske slobode, pitanje kriminala i nasilja, kao i diskriminacije. Indeks Cato Institut, Fraser Institut i Liberales Institut Friedrich Naumann fondacije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nana

    11.12.2018 10:25
    fah idiot u postupku
    Sve ono za šta su se generacije pre nas izborile, mislim generalno svuda u svetu, mi smo uspeli da protraćimo. Uzimali i uzimaju nam malo po malo, mi i ne primećujemo omađijani potrošačkom manijom.
    Između ostalog to je posledica i obrazovanja, nikada više obrazovanih a nikada manje intelektualaca. Obrazovanje se svelo na proizvodnju fah idiota. Svi oni koji kažu, šta me briga što nisu ovi manje obrazovani zagrejali stolicu pa završili fakultet, treba da znaju da će i oni doći na red. Tvrđava se brani ispred a ne kad su već u njoj.

    Mi smo zapravo ona žaba što je stavljena u hladnu vodu koja se polako zagreva, dok shvatimo da smo skoro kuvani, biće kasno.

  • ns

    11.12.2018 08:45
    ssss
    Odma iza Severne Koreje smo, samo da pobegnem iz ove zemlje

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija