Efektiva: Izvršitelji imaju prevelika ovlašćenja i prevelike naknade

Kada izvršitelji zakucaju na vrata dužnika moguće je zapleniti sve osim stvari za ličnu upotrebu (odeća, obuća, pribor za higijenu), osnovnog nameštaja, kućnih ljubimaca, gotovine, stvari od emotivnih vrednosti i pomagala za osobe sa invaliditetom.
Efektiva: Izvršitelji imaju prevelika ovlašćenja i prevelike naknade
Foto: Pixabay
Predsednik Udruženja "Efektiva" Dejan Gavrilović kaže za "Kurir" da izvršitelji imaju prevelika ovlašćenja, kao i prevelike naknade.
 
"Imali smo slučajeve da su izvršitelji popisivali krevece, dečje krevete, invalidska kolica... Oni imaju prevelika ovlašćenja, od zadiranja u privatnost i proveravanja računa i imovine, do toga da mogu da plene imovinu trećih lica i da prodaju nekretnine budzašto. Zakon iz 2016. nalaže da na prvoj licitaciji cena nekretnine ne sme da se proda ispod 70 odsto od realne cene, a na drugoj ispod 50 odsto. U praksi se najčešće dešava da prva licitacija propadne, naravno, uz dogovor, da bi se išlo na drugu i drastično oborila cena", objašnjava Gavrilović.
 
Procena je da će u narednom periodu u Srbiji oko 200 porodica morati da napusti svoje domove zbog dugova koji su prispeli na izvršenje.
 
"Zakonom nije predviđeno da zbog zime dužnik ne sme da bude iseljen, ali mi prilikom pregovora za odlaganje to navodimo kao argument. Problem je što su banke mašinerije, ti ljudi koji rade na poslovima naplate potraživanja su kao klonirani, bezdušni su i bez empatije. Oni nemaju razumevanja, gledaju samo brojeve", kaže Gavrilović i dodaje da ne postoji jedinstveni registar koji bi pobrojao sve dužnike koji su zbog potraživanja izvršitelja izbačeni na ulice.
 
Podsetimo, radna grupa Ministarstva pravde od maja ove godine radi na izradi nacrta Zakona o izvršenju i obezbeđenju.
 
"Jedna od najvećih novina je uspostavljanje platforme za e-aukciju. To znači da će sva prodaja nepokretnosti koju sprovodi izvršitelj biti izvršena onlajn, vidljiva i dostupna svima, što smanjuje mogućnost zloupotrebe", navode u Ministarstvu i dodaju da će promeniti i tarife za izvršitelje.
 
Takođe, Radna grupa Ministarstva pravde je predložila da izvršitelji ubuduće mogu prinudno, sa računa, da naplaćuju maksimalno do polovine umesto sadašnjih najviše dve trećine plate ili penzije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Vlada

    11.12.2018 15:48
    Zamena teza
    @neko iz mase
    Niko ne kaže da treba da se ukinu nego da se promeni zakon koji im daje prevelika ovlašćenja.

    I da ne mora treće lice u parnici da dokazuje da je vlasnik imovine već to treba da je pretpostavka, a da se dokazuje suprotno.
  • Dule

    11.12.2018 15:47
    Izvrsitelji na prvom mestu zloupotrebljavaju sistem dostave.Posalju svog kurira koji napise da vas nije nasao idete 7 dana na oglasnu tablu posle toga se smatra da vam je sve uruceno i nemate vise pravo zalbe..To je najveci problem ne daju ljudima ni da ee zale a mozda su u pravu..Drugi je problem sto su sve licitacije namestene i sto ljudima prodaju stanove za 10.000e koji kostaju 80.000e a da bi se namirio dug od 3000eura..Mogao bi jos svasta da napisem ali niko citati nece..
  • Neko iz mase

    11.12.2018 15:36
    A gde je bila Efektiva od 1990 do 2012 kada nije bilo izvrsitelja, a sudovi uopste nisu sprovodili izvrsenja pa vam je dzabe bilo da dobijete presudu u parnici jer ste znali da nema ko da je izvrsi? Prvi uslov EU u poglavlju vladavina prava je bio da se uvede efektivan sistem izvrsenja, jer ne postoji nijedna zemlja na svetu koja ne stiti prava poverilaca bez obzira ko su. Vama sto ste navikli da ne placate savetujem da se preselite u neku manje razvijenu zemlju istoka pa tamo muljajte, sakrivajte imovinu i izbegavajte pozive drzavnih organa.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija