On je na predstavljanju izveštaja "Ka efikasnijem procesuiranju obelodanjenih sumnji na korupciju" rekao da od 2012. do 2018. godine nije došlo do povećanja broja procesuiranja i da je javnost često izložena brojnim informacijama o mogućoj korupciji i tvrdnjama zvaničnika, političkih aktera, nevladinih organizacija i nezavisnih državnih tela, ali da one ostaju bez reakcije nadležnih državnih organa.
"Obilje informacija nije dovoljno iskorišćeno da tužilaštvo i drugi nadležni organi postupaju proaktivno i da ne čekaju podnošenje krivične prijave kako bi razmotrili da li ima korupcije", rekao je Nenadić.
Prema njegovim rečima, u tužilaštvu i drugim državnim organima koji treba da pokrenu akcije protiv korupcije postoji autocenzura. Podsetio je da je Evropska komisija dala preporuke da se poveća broj slučajeva u kojima je korupcija gonjena i kažnjavana, posebno kada je reč o korupciji na visokom nivou.
Nenadić je kazao da je medju preporukama i hitno unapredjenje kapaciteta institucija bitnih za borbu protiv korupcije i donošenje novog Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije i delotvorno sprovodjenje strategije za borbu protiv korupcije.
Transparentnost Srbije pratila je 32 slučaja u kojima je postojala sumnja na korupciju, koje su pokrenuli i obelodanili novinari, nezavisni organi, uzbunjavači ili nevladine organizacije, kao i dalje postupanje policije i tužilaca.
Saradnik Transparentnosti Zlatko Minić rekao je da su tužilaštva u tim slučajevima gotovo po pravilu bila pasivna, nisu pokretala postupke i najčeše na zahtev Transparentnosti navodila da u tim slučajevima nije podneta krivična prijava.
Od 16 slučajeva za koje je Transparentnost tražila od tužilaštva informaciju da li su pokrenuti postupci, samo jednom su dobili odgovor da je postupak pokrenut i to u slučaju Siniše Jasnića i Univerzitetskog sportskog saveza Srbije.
Minić je naveo da tužilaštvo, izmedju ostalog, nije pokrenulo postupak povodom izjave zamenika gradonačenika Beograda Gorana Vesića koja je ukazivala na moguće zloupotrebe prilikom javnih nabavki, kao ni povodom navoda predsednika Izvršnog odbora SNS Vladimira Glišića da su se pojedini funkcioneri obogatili i da ti funkcioneri, medju kojima je naveo i ministarku Zoranu Mihajlović, treba da zahvale predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću za sve što su uradili u svojim karijerama i pozicijama koje su dobili zahvaljujući Vučiću.
Povodom navoda reditelja Lazara Ristovskog da mu je predsednik Srbije Aleksandar Vučić lično pomogao da snimi film Kralj Petar Transparentost je od tužilaštva dobila odgovor da u tom slučaju nije podneta krivična prijava, dodao je Minić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
aa
Миланка
Неко отворено крши закон, краде, а онда суд заузме став, супротан закону.
Погледајте како се крше колективни уговори, који имају снагу закона (могу да дају радницима већа права, али не и мања од Закона о раду), а судови аминују одлуке послодаваца, па чак то напишу и у пресуди.
Видела сам неколико пресуда где је Основни суд донео такву пресуду, а исте потврди Апелациони суд и касније Касациони суд, мада је то законски немогуће.
Бранко
Тужиоцима и судијама укинути имунитет – увести им лиценцу ( као што и друге професије имају) не мешајући се у њихову самосталност и независност а све у циљу гарантоване примене Закона, Устава, Кодекса и дате Заклетве!
Обавезно укинути “слободно судијско уверење” (нигде у свету не постоји) како би се избегла могућност „организованог криминала и корупције“ злоупотреба и заобилажења примене Закона, Устава, Кодекса и дате Заклетве!
Формирати Народно независно Регулаторно тело за надзор и контролу рада тужилаца и судија и зауставити плаћања енормних штета које такав рад појединаца у правосуђу наноси држави и грађанима Србије! (један од многих таквих доказа су предмети пресуда суда у Стразбуру..)
Обезбедити нашој деци и будућим генерацијама цивилизовано друштво и повратак моралних вредности!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar