Država mora da vrati oduzetu imovinu

Srbija će morati da nadoknadi štetu vlasnicima nacionalizovane imovine, izjavio je za "Fajnenšel tajms" premijer Cvetković, navodeći da "šta god da bude ponuđeno vlasnicima ne sme da destabilizuje državu".
Srbija će morati da nadoknadi štetu vlasnicima nacionalizovane imovine, izjavio je za "Fajnenšel tajms" premijer Cvetković, navodeći da "šta god da bude ponuđeno vlasnicima ne sme da destabilizuje državu".

Građanima koji traže vraćanje oduzete imovine učinjena je velika nepravda i mi ćemo morati da ih podržimo i nadoknadimo im štetu, izjavio je juče predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković za britanski dnevnik Fajnenšel tajms. "To, međutim, mora da se uradi tako da ne ugrozi našu budućnost. Ne možete da zamenite prošlost budućnošću. Šta god da im ponudimo, to ne sme da destabilizuje državu", istakao je Cvetković.

U tekstu o restrituciji u Srbiji, londonski poslovni dnevnik ocenjuje da bi direktna finansijska kompenzacija vlasnika značila bankrot za Srbiju, kojoj je za oporavak od globalne finansijske krize bila potrebna pomoć Međunarodnog monetarnog fonda. Tužbe, koje je uložilo više od 70.000 ljudi, odnose se na imovinu vrednu stotine miliona evra. Njihov broj bi mogao značajno da poraste, posebno od strane Srba koji su rođeni u inostranstvu.

"Niko ne zna stvarnu vrednost te imovine", rekao je Cvetković. Prema najnovijoj proceni srpskih poreskih vlasti, vrednost nacionalizovane imovine, uključujući crkvene posede oko kojih sporovi još nisu rešeni, mogla bi da iznosi između 101 milijarde i 226 milijarde evra. "Naša politika nije da nekog prevarimo", rekao je Cvetković i dodao da će država možda da odvoji određeni procenat bruto domaćeg proizvoda za rešenje tih sporova.

"Ipak, niko neće biti oduševljen time. Da bismo postigli zakonsku jasnoću, moraćemo da im damo ponudu koju neće moći da odbiju", istakao je srpski premijer. Većina ljudi koji očekuju vraćanje oduzete imovine traže naknadu za samo dva ili tri stana ili manje poljoprivredno zemljište, izjavio je koordinator Mreže za restituciju Mile Antić.

Ističući da te građane predstavlja nekoliko udruženja, kojima je zajednička frustracija usmerena ka sistemu, Fajnenšel tajms podseća da su, nakon pada komunizma, države širom istočne Evrope prihvatile ideju restitucije imovine i da samo Srbija dosad nije donela odluku kako ljudima nadoknaditi štetu.

Usvajanje Zakona o restituciji, nakon višegodišnjih obećanja, od ključne je važnosti za Srbiju kako bi postala kandidat za članstvo u Evropskoj uniji, konstatuje londonski dnevnik.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija