Skoro 70 odsto građana protiv članstva u NATO, sve više neodlučnih

Najnovija istraživanja Centra za evroatlantske studije (CEAS) pokazuju da se 68 odsto ljudi u Srbiji protivi ulasku u NATO, 11 odsto ispitanika podržava, a 21 odsto njih je neodlučno, kaže direktorka CEAS Jelena Milić.
Ona smatra i da je zanimljivo da broj neodlučnih raste, a da je manji broj protivnika evroatlantskih integracija.
 
Milić je za "Politiku", povodom poruke upućene sa skupa u organizaciji Instituta za evropske studije i Fondacije "Hans Zajdel" da se EU jedno vreme neće baviti proširenjem, a da je realnije očekivati širenje NATO-a, napomenula da je za dublju saradnju Srbije i NATO-a preduslov formalizacija odnosa Beograda i Prištine.
 
Ona je ukazala da se većina ispitanika, kao što je očekivano, protivi ulasku u NATO zbog bombardovanja i odnosa prema Kosovu i Metohiji. Istovremeno je podsetila da Priština nije članica Partnerstva za mir i ocenila da je njen ulazak u NATO "jako, jako daleko".
 
"Bez obzira na to što su dobili podršku SAD za transformaciju bezbednosnih snaga, Priština nema podršku NATO-a. To je zvaničan stav svih 29 zemalja članica, a ovim potezom oni su ugrozili svoju evroatlantsku budućnost. NATO je politička, bezbednosna i odbrambena asocijacija u kojoj sve članice ravnopravno odlučuju", rekla je Milić.
 
Direktorka CEAS-a smatra i da je licemerno pričati da će ulazak u NATO doneti stabilnost tržišta, strane investicije, da se mora okrenuti budućnosti i zaboraviti na prošlost, jer se pitanje NATO ne može razdvojiti od pitanja bombardovanja Srbije 1999. godine.
 
Ona je istakla i da je neophodan realan popis žrtava poslednjih ratova, debata o razlozima bombardovanja, ali i novčana pomoć zemalja članica, pa i samog NATO-a. Kako je naglasila, nije reč o ratnoj odšteti, već o pomoći.
 
"Imamo mnogo ekoloških problema, uključujući i posledice hemijskih akcidenata koji su se desili tokom bombardovanja. To niko ne negira, ali ih ne smemo preuveličati. Kada sve to sagledamo, možemo voditi debatu o eventualnom ulasku u NATO", rekla je Milićeva.
 
Direktorka CEAS smatra i da je veliko pitanje da li jedna mala zemlja može da funkcioniše u svetu savremenih izazova i pretnji kao vojno neutralna. Ta neutralnost, kaže, podrazumeva vojnu nesvrstanost, ali ne i političku neutralnost.
 
"Moramo da razmotrimo da li je bolje da naša država deluje sama ili kolektivno, s moćnim zemljama. Nije logično ostati sam, okružen NATO zemljama, pa kada vam se nešto desi, bićete kao nesrećna Ukrajina. Nisu to lake odluke", rekla je Milić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Vlada

    25.12.2018 09:36
    @nemanja

    Mislim da treba da budemo izuzetno nesrećni što se sve desilo kako se desilo. Da se NATO ozbiljno zaleteo, za primer proredio Miloševićeve glavešine i pristalice i raspi*kao ovaj nesrećni abortus od zemlje, terapija bi možda delovala i danas bi ovde imali nešto u čemu vredi živeti.
  • nemanja

    25.12.2018 04:44
    @Novosađanin
    " .. Bilo bi krajnje nelogično da ulazimo u savez sa onima protiv kojih smo ratovali pre samo 20 godina! .."

    Ratovali ? Kakva pretenciozna rec .
    Kao da smo neka vojna sila pa smo ratovali protiv Nato-a .
    Mi smo jednostavno receno bili kaznjeni za drsko inacenje prema svetu koje je voljeni ZLObodan iskazivao preko sopstvenog naroda .
    Budi srecan sto se Nato zadovoljio sa primirjem u Kumanovu jer da nije , pitanje je sta bi na kraju ostalo od Srbije .
  • Dragan

    25.12.2018 01:22
    @Titov pionir

    Covek u svom komentaru nigde nije spomenuo Ameriku .
    Mozda ste vi telepata i citanjem misli na daljinu ste saznali da ovaj citalac voli ameriku ?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija