Izvršitelji postupali u gotovo tri miliona slučajeva

Od početka rada javnih izvršitelja 2011. godine, do sada, ukupno je postupano u 2,8 miliona predmeta, a rešeno ih je više od pola, rečeno je konferenciji Komore javnih izvršitelja.
Izvršitelji postupali u gotovo tri miliona slučajeva
Foto: Pixabay
Oni su istakli da se svega pet odsto izvršnih postupaka sprovodi prinudnim putem, dok se ostali okončavaju dobrovoljno. 
 
Predsednica Komore Aleksandra Trešnjev je istakla da izvršitelji samo sprovode odluke koje je doneo sud i nemaju diskreciono pravo da odlučuju o socijalnom položaju dužnika.
 
"Postupak izvršenja je tehničkog karaktera jer služi sprovođenju pravnosnažne i izvršne sudske presude. U izvršnom postupku se više ne odlučuje o bilo kakvim pravima, jer je o njima već odlučio sud", naglasila je Trešnjev.
 
S druge strane, iseljavanje iz stana zbog duga za komunalije, oduzimanje plata i penzija, automobila su postupci koje primenjuju javni izršitelji, a koji su, prema mišljenju mnogih sporni i, kako kažu u organizacijama koje se bave tim problemom, umesto da štite, ugrožavaju javni interes.
 
Zato traže izmenu Zakona o izvršenju – da se pre svega zaštiti pravo na krov nad glavom, odnosno da niko ne može zbog duga da oduzme nekretninu u kojoj se živi, naročito ako je jedina. Zbog problema sa izvršiteljima, udruženju "Efektiva" javi se u proseku jedna osoba dnevno. Druga inicijativa "Krov nad glavom" za nepune dve godine vodila je čak 144 slučaja zbog nepravilnosti u radu izvršitelja i to samo u Beogradu i Novom Sadu. 
 
Ivan Zlatić iz inicijative "Krov nad glavom" kaže da su katastrofalno veliki troškovi, da se ljudima koji već duguju, koji su već u lošoj situaciji nabacuju se veliki troškovi koji padaju isključivo na dužnika.
 
Neretko se javljaju ljudi koji su bili takozvana treća strana u sporu, a da nisu bili informisani.
 
"Predmet je vaš stan, vi o tome ništa ne znate, niste bili u prilici da iznesete svoje argumente i onda strana koja pobedi angažuje privatnog izvršitelja koji vam jednog dana zakuca na vrata", naveo je Zlatić.
 
Ove ali i druge kritike već su više puta stigle na adrese izvršitelja.
 
Izvršitelj Aleksandar Vulović rekao je da, što se tiče taksa, one su određene zakonom i tu se ne može naplatiti ni više ni manje. Kako je dodao, što se tiče nezakonitosti, možemo da pričamo, ali uvek moramo da kažemo konkretno koje su i šta je to pogrešno urađeno, šta je pogrešno obračunato.
 
Da ne bude zabune u računanju, svoje zahteve za izmenu zakona imaju udruženja. Najvažnije je da se zaštiti pravo na krov nad glavom.
 
"Da se izvršiteljima oduzme pravo izvršenja nad nekretninama, zato što tu postoji veliki koruptivni potencijal koji se vidi u praksi", ističe Ristić.
 
Pravna struka inicirala je izmene, ali traže ih i izvršitelji.
 
"Bolje i efikasnije vođenje postupka, kada ne postoji srazmerno sredstvo izvršenja, veliki broj pritužbi smo imali na povredu načela srazmere", rekao je Vulović.
 
Po ovom načelu i principu ekonomičnosti mogao bi da bude promenjen zakon. Očekuje se da ispravi nepravde dosadašnjeg propisa. Radna grupa je počela sa radom – a lopta je sada u dvorištu Ministarstva pravde.
 
Ministarka Nela Kuburović je za RTS rekla da očekuje da će predlog zakona stići u Skupštinu Srbije u prvoj polovini 2019. godine.
 
Ona je poručila da se zakon menja zbog toga što su uočene nepravilnosti od donošenja aktuelnog zakona 2015. godine. Dodala je da se tokom rada radne grupe iskristalisalo dosta novih spornih pitanja koje treba rešiti i da je cilj uklopiti različite interese.
 
"Radimo na ujednačavanju sudske prakse zato što smo ustanovili da izvršitelji na područjima različitih apelacija različito postupaju, da sudovi različito postupaju, da je često nejasno šta je to nepravilan akt koji donosi izvršitelj", rekla je Kuburović.
 
Dodala je da je novina u predlogu zakona uvođenje e-aukcije, jer se ustanovilo da kod prodaje nekretnina ima najviše nedostataka i nepravilnosti.
 
Upitana da li postoji mogućnost da zakon onemogući oduzimanje nekretnine zbog duga, Kuburović je odgovorila da se i ta inicijativa razmatra i da veruje da će se naći neko kompromisno rešenje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Limanka

    29.12.2018 15:53
    Fini neki svet
    Treba slati rešenja sudu u Strazburu. Čovek iz Slovenije je dobio spor u vezi duga za struju, na osnovu Evropske konvencije o ljudskim pravima, zove se " mirno uživanje u imovini " ili tako nešto. Ovo kod nas je veštačka tvorevina ili kriminalna organizacija. Ništa drugo.
  • 29.12.2018 12:31
    Naravno da angazuju botove kada imaju tudjih para i za kastinske koktele. A otpatke dele botovima, da se ne baci. A oni sretni sto su se ogrebali od neljudi.
  • Zivan

    29.12.2018 11:31
    Partijska poreska služba radi punom parom...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija