To je učinjeno iako je Ministarstvo za rad i socijalna pitanja u uslovima konkursa navelo i posedovanje licence i to u trenutku kad nije ni postojao pravilnik za licenciranje ove usluge, nakon čega su udruženja krenula u postupak za dobijanje ove dozvole.
Sedište nacionalne SOS linije u Beograđanki tako je preuzeo Centar za zaštitu odojčadi, dece i omladine u Zvečanskoj, koji nema iskustva u pružanju ovih usluga, a ne neko od specijalizovanih udruženja koja se tim poslom bave već 20 godina i od kojih su neka već prošla kroz postupak licenciranja.
Direktor Centra u Zvečanskoj Zoran Milačić, tvrdi za
Danas da su "sve što je neophodno završili", ali da za dalje informacije novinari moraju ići preko Ministarstva. Kako navodi list, to znači da je osoblje Centra u Zvečanskoj ipak dobilo licencu, mada ih do juče nije bilo na spisku licenciranih, za šta su morali da prođu i obuku.
Kako kaže Marija Petronijević iz udruženja Fenomena, moguće je da je Ministarstvo na brzinu izdalo licencu Zvečanskoj, ali da "nisu mogli proći obuku". Taj program je, kako tvrdi, trebalo u petak, 21. decembra, da im održi udruženje Fenomena, koja im je, međutim, nakon što su saznali za koje je namene, obuku otkazala zbog sukobljenih interesa.
"Mi smo prošlog petka otkazale obuku, a oni do danas ni teoretski nisu mogli da je održe jer je potrebno najmanje sedam dana pre održavanja svaku obuku prijaviti Zavodu za socijalnu zaštitu", kaže Petronijević.
Ako obuku nisu prošli, dodaje ona, onda Zvečanska nema uslove za licencu, što znači da im je Ministarstvo dalo projekat i ozbiljno veliki novac na osnovu "zamišljene" licence, bez iskustva u radu sa ženama koje su preživele nasilje i van tendera kako propisuje zakon.
"Pritom su ponovo prekršili međunarodno pravo, Istanbulsku konvenciju, koja je za Srbiju zakonska obaveza – isključili su iz projekta Nacionalnog SOS telefona specijalizovana udruženja od kojih neka i duže od 20 godina rade direktno sa ženama žrtvama nasilja", napominje Petronijević.
Na ovakav ishod procesa uspostavljanja nacionalne SOS linije reagovala je i mreža Žene protiv nasilja, koja je od početka sumnjala u nameštanje konkursa Ministarstva, jer je čitava procedura tekla netransparentno. Mreža od Ministarstva zahteva obrazloženje odluke da se ovaj projekat poveri ustanovi koja nikad nije pružala ovu specijalizovanu uslugu i upozorava na kršenje Istanbulske konvencije, dovodeći "u sumnju razumevanje i sposobnost Ministarstva da implementira međunarodne zakone".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Džo
Verica
Navodna "obuka" koja je trebala da traje čak jedan dan??? je otkazana "zbog sukobljenih interesa"! Time su sve rekli!
Ako već postoje 20 godina, sigurno i imaju izvore finansiranja.
Amon
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar