Oporezuje se i ukradeno oružje

Da bi neko imao obavezu da plati porez na neki deo svoje imovine, prvi uslov je da tu imovinu uopšte ima.
Oporezuje se i ukradeno oružje
Foto: Pixabay
Naime, porez na oružje se plaća čak i kada je to oružje ukradeno, krađa prijavljena, a oružni list predat policiji.
 
Na sličnu situaciju se žalio i čitalac Danasa iz Alibunara, kojem je rešenje za porez stiglo na pištolj koji nema još od 1993. godine, a zatim posle žalbe i obećanja da će problem biti rešen, ponovo mu je stiglo drugo rešenje, samo ovaj put iz Poreske uprave u Vršcu.
 
Iako iz Poreske uprave nisu odgovorili na pitanja Danasa u vezi ove i drugih nelogičnosti u poreskom tretmanu oružja, problem bi mogao da bude rešen izmenom zakona, za šta će inicijativu podneti Lovački savez Srbije sa drugim zainteresovanim udruženjima.
 
Kako za Danas kaže Bratislav Ćirković, predsednik Lovačkog saveza, sa Nacionalnom asocijacijom za oružje Srbije i Streljačkim savezom Srbije uskoro će biti formirana platforma za izmene zakona, koja će precizirati šta sve treba promeniti i na koji način, posle čega će i zvanično biti pokrenuta inicijativa za izmenu zakona.
 
"Kada je nekom ukradeno oružje, ono više nije u vlasništvu tog čoveka, tako da je van pameti da mu se naplaćuje porez za nešto što nema. Takvo rešenje ne postoji nigde drugde na svetu. I drugo, treba znati da se u Srbiji 98 odsto krivičnih dela počini nelegalnim oružjem, a ovakvim pristupom države mi teramo ljude da idu u nelegalno", upozorava Ćirković.
 
Prema njegovim rečima, porez na oružje se najviše plaća na oružje za ličnu bezbednost i kolekcionarsko oružje, dok je lovačko izuzeto od poreza, osim u slučaju poluautomatskog oružja. Ćirković smatra da ni ova vrsta ne bi trebalo da bude obuhvaćena porezom, jer lovci u svakom slučaju "moraju da redukuju municiju", zbog čega će u inicijativi za izmenu zakona predvideti poresko oslobođenje i za ovu vrstu oružja.
 
"U Srbiji ima 80.000 lovaca. Ovakav poreski tretman utiče na to da se broj lovaca smanjuje, što obara i sve prihode koje država ostvaruje od lova", kaže Ćirković.
 
Inače, Zakonom o porezu na upotrebu, držanje i nošenje dobara, predvićeno je da za ovu godinu porez na automatsku pušku iznosi 13.280 dinara, a za poluautomatsku 5.330 dinara.
 
Za oružje namenjeno ličnoj bezbednosti porez je 3.600 dinara, a ako vlasnik ima i dozvolu za nošenje oružja – 17.949 dinara.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Miki

    01.01.2019 13:07
    Zar nije rečeno da će Šešeljevi porezi biti ukinuti!??? Pa zar pištolj koji je napravljen pre drugog svetskog rata treba oporezovati??? Lopurde, a krimosi prebruse brojeve i kad nekog upucaju idu kući posle par dana...
  • Sumnjam

    01.01.2019 11:46
    Vraćeno i oduzeto oružje država koristi kako bi ga nečija privatna preduzeća rasprodavala po afričkim zemljama. Nabavna cena? Sitnica!
    Halo Bing, kako brat?
    Donetim Zakonom o oružju postignuto je potpuna dezintegracija odbrane zemlje.
    Svako može putem lekarskog da se oslobodi oružane obaveze prilikom mobilizacije,
    Pokupljeno oružje je ili istopljeno ili tajno prodato.
    Niko više ne želi da brani ovakvu državu.
    Čestitam onima koji su nam podmetnuli ovakav zakon.
    A sve to vreme MUP ume da dostavi podatke o zaduženim s oružjem - a NE UME DA DOSTAVI PODATKE O RAZDUŽENIM!
    U elektronnski "povezanoj" yemlji.
    Koga vi sve lažete gospodo u vladi?
    Lažete premijera i predsednika da država funkcioniše?
  • sale tf

    01.01.2019 11:33
    kako???
    Porez na automatsku pusku???To samo kod nas ima(kauboje ne racunam).Koliko je na tenk i borbeni avión?Vidim da i toga ima u NS :-)

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija