Podneta inicijativa za ocenu ustavnosti tajnog prisluškivanja

Advokat Zoran Perović, bivši sudija Vrhovnog suda, podneo je Ustavnom sudu inicijativu za ocenu ustavnosti odredaba Zakonika o krivičnom postupku koje regulišu primenu posebnih istražnih mera, ističući da su nesaglasne sa Ustavom i Evropskom konvencijom o ljudskim pravima.
Podneta inicijativa za ocenu ustavnosti tajnog prisluškivanja
Foto: Pixabay
Perović predlaže da aparature za tajno praćenje i snimanje budu u potpunosti pod kontrolom suda i Tužilaštva, a ne organa izvršne vlasti kao što su policija i BIA.
 
"U svojoj inicijativi pozvao sam se i na odluke sudova zemalja regiona povodom njihovih zakona s istovetnim modelima sprovođenja mere tajnog nadzora komunikacija. Na primer, Ustavni sud Rumunije je 2016. godine utvrdio da su odredbe njihovog zakona, koje su inače identične kao u našem zakonu, neustavne", kaže za Dnevnik Perović.
 
Podnosilac inicijative smatra da je naš zakonski model nadzora komunikacija osumnjičenih u krivičnoj istrazi "u suprotnosti s odredbama Ustava, a imajući u vidu značaj zaštite prava na privatnost i porodični život i princip vladavine prava kao ustavna načela u Republici Srbiji".
 
Perović smatra da krivični progon mora biti nezavisan i nepristrasan, a krivična istraga sveobuhvatna, temeljna, brza, pažljiva i smislena.
 
"Načelo vladavine prava u krivičnom zakonodavstvu mora biti takvo da osigura ostvarenje legitimnih ciljeva krivičnog postupka, pravu sigurnost, određenost, predvidljivost, kao i procesnu izvesnost i ravnopravnost. Pravna norma mora biti dovoljno precizna da lica na koje se primenjuje mogu stvarno i konkretno znati svoja prava i obaveze do stepena koji je razuman u datim okolnostima da bi se prema njima mogla ponašati", navodi on.
 
Perović naglašava da neodređene i neprecizne pravne norme ostavljaju prostor proizvoljnoj proceni nadležnih tela. Prema trenutnim odredbama Zakonika o krivično pravnom postupku, tajni nadzor i snimanje komunikacije određuje sudija, a za sprovođenje su isključivo zaduženi policija, BIA i VBA, koji su faktički organi izvršne vlasti. Uz to, zakon ne obezbeđuje odgovarajuću sudsku kontrolu sprovođenja te mere. 
 
"U situaciji kad je njihov rad samo formalno pokriven naredbama sudije, u suštini ti organi mogućom zloupotrebom ovlašnjenja, do neograničene situacije mogu vršiti audio i video snimanje razgovora osoba koje nisu obuhvaćene naredbom suda i to bez bilo kakve kontrole njihovog rada od suda i Tužilaštva, ili čak i Skupštine, pa je nužno usaglašavanje osporenih odredbi sa Ustavom", zaključuje Perović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija