Srbija na Indeksu demokratije i dalje na istom mestu

Srbija je na Indeksu demokratije za 2018. godinu britanskog nedeljnika "Ekonomist" sa 6,41 poen, na skali od nula do 10, zadržala isto mesto kao i prethodne godine, i spada u kategoriju takozvanih "manjkavih demokratija" koja obuhvata zemlje sa poenima od 6 do 8.
Srbija na Indeksu demokratije i dalje na istom mestu
Foto: 021
U istu kategoriju je svrstana i Hrvatska sa tek neznatno boljim indeksom od 6,57 poena. Crna Gora i Bosna i Hercegovina su pak rangirane u kategoriju "hibridnih režima", a u koju spadaju zemlje s poenima od 4 do 6, s tim da Crna Gora beleži 5,74 poena u 2018. godini, a BiH 4,98.
 
Indeksom demokratije obuhvaćeno je 167 zemalja, a ocenjene su po 60 pokazatelja u pet širokih kategorija, koje obuhvataju izborni proces i pluralizam, funkcionisanje vlade, političko učešće, demokratsku političku kulturu i građanske slobode, pojašnjava "Ekonomist".
 
Zemlje koje, po Indeksu demokratije, imaju od 0 do 4 poena zavedene su pod kategorijom "autoritarnih režima", dok one koje imaju od 8 do 10 poena spadaju u kategoriju "pune demokratije".
 
U samom vrhu "Ekonomistove" lestvice su, kao i dosad, nordijske zemlje - Norveška je na prvom mestu sa 9,87 bodova, Island na drugom sa 9,58 i Švedska na trećem sa 9,39. Na četvrtom je Novi Zeland sa 9,26 poena, a još jedna skandinavska zemlja, Danska, na petom je mestu sa 9,22 boda.
 
 
S druge strane, na neslavnom poslednjem mestu našla se Severna Koreja sa svega 1,08 bodova, dok je na pretposlednjem - Sirija sa 1,43 boda. Nije mnogo dalje odmakao ni Kongo, sa 1,49 poena, kao ni Centralnoafrička Republika sa 1,52, pri samom dnu skale je i Čad sa 1,61 bodom, a sve nabrojane zemlje od Severne Koreje do Čada spadaju u kategoriju "autoritarnih režima".
 
Na osnovu najnovijeg Indeksa demokratije, britanski list zaključuje da je demokratija prestala da opada u 2018. godini.
 
Prema zaključcima "Ekonomista", samo 4,5 odsto ljudi u svetu živi u "punoj demokratiji", ali je ukupan globalni rezultat ostao stabilan u 2018. godini, prvi put u protekle tri godine.
 
Samo 42 zemlje su zabeležile pad, u poređenju sa 89 zemalja u 2017. godini, što je ohrabrujući znak jer je 48 zemalja poboljšalo svoj indeks demokratije, navodi britanski nedeljnik.
 
Najupečatljiviji pomak ogleda su u učešću žena - u protekloj deceniji taj pokazatelj se poboljšao više nego ijedan drugi prema kriterijumima "Ekonomista", a do tog poboljšanja, ukazuje list, dolazi u jeku opadanja poverenja u demokratiju.
 
Britanski nedeljnik napominje da su u proteklim godinama pretnje po demokratiju širom sveta postale sve očiglednije - od gašenja "arapskog proleća", doživotne vladavine kineskog lidera, izbornih pobeda populista sa autoritarnim tendencijama na Filipinima, u Brazilu i Meksiku, do podrivanja demokratskih institucija u Mađarskoj, Turskoj i Poljskoj.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Cubi

    10.01.2019 09:36
    Na mestu izvan demokratije..
  • Bob

    10.01.2019 09:30
    U Srbiji demokratije vise nema postoji samo voljeni Koji laze , laze ....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija