Predstavnici Saobraćajnog fakulteta koji su učestvovali u izradi studije naveli su da je od 1.120 vozila deset odsto njih prešlo prugu iako je rampa bila spuštena.
Kao neki od razloga rizičnog ponašanja vozača istraživanje je pokazalo dug period čekanja do prolaska voza, žurbu, nestrpljenje...
Preporuka istraživanja je da je neophodno dopuniti nastavni plan i program auto škola o načinu funkcionisanja pružnih prelaza, o opasnim situacijama koje se mogu pojaviti na prelazima, kao i o primerima karakterističnih saobraćajnih nezgoda.
Gradski sekretar za saobraćaj Dušan Rafailović osvrnuo se na studiju realizovanu 2015. godine navodeći da je ona pokazala da su za preko 90 odsto nezgoda na pružnim prelazima bili odgovorni vozači.
"Istraživanje je pokazalo da mladi vozači nemaju dovoljno znanja o funkcionisanju pružnih prelaza i potencijalnim situacijama na njima", ocenio je Rafailović i rekao da u Beogradu postoji 120 pružnih prelaza.
Zakon o bezbednosti saobraćaja propisane su kazne za prelazak pruge automobilom kada je to zabranjeno. U slučaju da vozač nije izazvao saobraćajnu nezgodu, kazna iznosi između 15.000 i 30.000 ili zatvor do 30 dana, šest kaznenih poena i oduzimanje vozačke na najmanje tri meseca. U slučaju bilo kakvog ugrožavanja bezbednosti drugih učesnika u saobraćaju, kazna se povećava i iznosi - 30.000 do 50.000 dinara ili zatvor do 60 dana, devet kaznenih bodova i oduzimanje dozvole na najmanje pet meseci.
Podsećamo da se krajem godine desila tragična saobraćajna nesreća kada je na autobus, koji je prelazio prugu, naleteo voz. Tom prilikom poginulo je petoro, a 30 putnika je povređeno.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
@vozac
Marinko
vozac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar