Ko sve ima pravo na porodičnu penziju?

Porodična penzija predstavlja deo socijalne politike više nego što je to penzija u klasičnom stilu, jer penzija pripada pojedincu i obustavlja se prilikom njegove smrti.
Ko sve ima pravo na porodičnu penziju?
Foto: Pixabay
Međutim, kako je u nekim slučajevima penzija jedini izvor prihoda porodice, supružnik može da ostvari pravo na porodičnu penziju. Ona se isplaćuje preživelom bračnom drugu ili potomcima, pod uslovom da se oni redovno školuju, odnosno najduže do navršene 26. godine u slučaju redovnog pohađanja fakulteta. Oni nemaju pravo da primaju drugu penziju ili da rade za iznos veći od minimalnog iznosa za plaćanje doprinosa, jer im se u tom slučaju penzija oduzima. 
 
Iznos porodične penzije zavisi od broja članova porodice i iznosi 70 odsto za jednu osobu, a 100 odsto od penzije preminulog ako je iza sebe ostavio najmanje četiri člana najbliže porodice.
 
Iako postoje brojne dileme ko sve ima pravo na porodičnu penziju i u kojim slučajevima, iz Republičkog fonda za penziono i invalidsko osiguranje (PIO) tvrde da pravo na porodičnu penziju ne može da zastari, ali se moraju ispuniti osnovni zahtevi kako bi se ona isplaćivala. Važeći zakon o penzionom i invalidskom osiguranju garantuje da porodična penzija može biti ponovo aktivirana čak i u slučaju kada nastupi pauza u njenom isplaćivanju usled neispunjavanja uslova nekoga od članova primarne porodice.
 
Pravo na porodičnu penziju imaju članovi umrlog osiguranika koji je navršio najmanje pet godina staža osiguranja ili je ispunio uslove za invalidsku penziju. Ukoliko je uzrok smrti povreda na radu ili profesionalno oboljenje, članovi porodice stiču pravo na penziju bez obzira na dužinu penzijskog staža tog lica.
 
Bračni drug može da koristi porodičnu penziju uz dete, koje je korisnik porodične penzije, ako obavlja roditeljske dužnosti prema njemu. Takođe, ako u roku od godinu dana posle smrti supružnika postane potpuno nesposoban za rad. Razvedeni bračni drug ima pravo na porodičnu penziju ako mu je sudskom presudom dodeljeno izdržavanje, za onoliko vremena koliko je u presudi naznačeno.
 
Ako je umrli osiguranik korisnik penzije u trenutku zaključenja braka navršio 65 godina života (muškarac), odnosno 60 godina (žena), bračni drug može steći pravo na porodičnu penziju pod uslovom da imaju zajedničko dete ili da je brak trajao najmanje dve godine.
 
Prema poslednjim izmenama zakona 2011. godine, bilo je predviđeno da se granica za ostvarivanje prava na porodičnu penziju svake godine podiže za šest meseci sve do 2017. godine. Supruga ima pravo na porodičnu penziju sa navršene 53 godine života, pod uslovom da je u momentu smrti supružnika imala najmanje 45 godina života. Sa druge strane, suprug može primati porodičnu penziju ako je u momentu smrti supruge imao najmanje 58 godina života.
 
Ako je neko višestruki udovac ili udovica to mu ne uskraćuje pravo da odluči od kog pokojnog bračnog druga će primati porodičnu penziju.
 
Kako za "Politiku" kažu u PIO fondu, zakon omogućava korisniku da se, po sopstvenom izboru, opredeli za jedno od pripadajućih prava, odnosno, da izabere povoljniju penziju koju će primati.
 
Osnov za ostvarivanje prava na porodičnu penziju je isključivo bračna zajednica. Vanbračni supružnici ne mogu da ostvare pravo na porodičnu penziju, nezavisno od toga koliko je trajala vanbračna zajednica. Ovo pravilo, međutim, ne važi za decu rođenu u vanbračnoj zajednici, koja su u svojim pravima potpuno izjednačena sa decom rođenom u braku.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Marina

    08.02.2021 13:36
    Nasledjivanje penzije
    Zaradila sam svoju starosnu penziju, takodje i suprug. Posle tri godine od odlaska u penziju je preminuo. Ja sam vratila svoju punu starosnu i uzela njegovu porodičnu 70%jer je bila malo veca. Zašto se umanjuje toliko i ako sam vratila svoju, nisam bila ne zaposlena? Zašto se kao u Nemačkoj i Francuskoj, tj Evropi ne nasledjuje penzija i ako imaj penziju, nego mora da je vratiš? Ili ako je vratiš da dobiješ 100% porodičnu, to nesto nije u redu. Nije isto ako neko nije radio ili imao svoju penziju. Kako mislimo u Evropu?
  • Draga mrdenovic

    17.08.2020 23:23
    Ako čovek nasledio penziju od svog oca a bijo je invalid, Posle njegove smrti dali ta invalidnina tj. Penzija može preći na njegovu suprugu.
  • goca

    26.11.2019 17:52
    penzija
    udovica sam i primam porodicnu penziju od nekih 2400.. dinara mesecne. skoro sam se ponovo vencala. Da li imam pravo da gore pomenutu penziju primam i dalje, ili se ona ukida ???

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

RTS najavila tužbe protiv TV Informer

Radio-televizija Srbije najavila je da će protiv televizije Informer pokrenuti sudske postupke zbog, kako kažu, neovlašćenog reemitovanja emisije "Četvrtkom u 9" u kojoj je gost bio predsednik Srbije.