APR: Oko 40.000 društava evidentiralo stvarne vlasnike, rok za prijavu 31. januar

Prema Zakonu o centralnoj evidenciji stvarnih vlasnika, registrovani zastupnici u preduzećima, udruženjima, fondacijama i zadužbinama, koja su registrovana u Agenciji za privredne registre (APR), u obavezi su da do 31. januara izvrše evidentiranje stvarnog vlasnika.
APR: Oko 40.000 društava evidentiralo stvarne vlasnike, rok za prijavu 31. januar
Foto: Pixabay
Prema rečima zamenice registratora Registra privrednih subjekata u APR-u Marije Pajić, do sada je zakonsku obavezu izvršilo oko 40.000 od 65.000 registrovanih društava, i to 23 odsto privrednih društava i ustanova, 17 odsto fondacija i zadužbina i 16 odsto udruženja.
 
- APR je od početka evidentiranja stvarnih vlanika apelovala na korisnike da izvrše obavezu tako što je na 65.000 registrovanih naloga poslala pozivni mejl o postojanju ove zakonske obaveze - rekla je Pajićeva za Tanjug.
 
Ona je rekla da se Zakon primenjuje na sva privredna društva, osim na društva koja su u stečaju ili u postupku prinudne likvidacije, i ne primenjuje se na javna akcionarska društva.
 
- Evidentiranje su dužni da izvrše i zakonski zastupnici zadruga, ustanova, zadužbina i fondacija, poslovnih udruženja i udruženja građana, osim sportskih udruženja i verskih organizacija - navela je Pajićeva.
 
Osim domaćih, ističe ona, obavezu evidentiranja stvarnih vlasnika imaju i ogranci stranih pravnih lica, kao i predstavništva stranih privrednih društava, zadužbina i fondacija.
 
- Evidencija stvarnih vlasnika se vodi u potpunosti elektronskim putem. Korisnik aplikacije koja se nalazi na internet stranici APR-a pristupa na osnovu naloga koji je kreirao na sistemu za centralizovano prijavljivanje korisnika, a to je isti onaj nalog koji obveznici već uveliko koriste za podnošenje finansijskih izveštaja i korišćenje drugih elektronskih usluga - objasnila je Marija Pajić.
 
Pored naloga, registrovani zastupnici moraju da imaju elektronski sertifikat i aplikaciju NexU za potpisivanje elektronskim potpisom. - Postupak evidencije je besplatan, ne postoji nikakva naknada koju je potrebno platiti. Takođe, registrovani zastupnik ne mora sam da pripremi zahtev za evidentiranje, to može učiniti bilo ko za njega. Sa jednog korisničkog naloga može da se kreira više zahteva za evidentiranje, a onda svaku tu prijavu potpisuje registrovani zastupnik - rekla je Pajićeva.
 
Naglasila je da će tehnička služba APR-a raditi 30. i 31. januara do 20 časova u cilju pomoći korisnicima, ukoliko budu imali neki tehnički problem.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ivana

    28.01.2019 07:26
    Ako koza laze rog ne laze
    U APR-u u Brankovoj u Beogradu je totalna ludnica i javasluk,svako moze uci i otvoriti DOO za senzitivne delatnosti(uvoz,izvoz nebitno cega za 4500 dinara/35 eura i 1 euro osnivackog kapitala-po zakonu ne treba vise,dobijate vec pripremljen statut i formulare samo stiklirate sto treba sve je gotovo za pola sata) i nakon registracije koja stize za tri dana preneti vlasnistvo bilo kome cak i narko dileru iz Kirgistana,PO ZAKONU.

    Pre toga se dobija devizni racun DOO.swift broj na kome mogu da lezu uplate bilo gde iz svega u milionima eura a sa deviznog racuna firme idu dalje na devizni racun putem swifta bilo gde u svetu.

    Ako i dodje ikada inspekcija prvi osnivac drzavljanin Srbije ne snosi nikakvu odgovornost jer po Zakonu o privrednim drustvima(Zakon o DOO) je preneo pre bilo kakve strane transakcije i uplate prljavog novca vani na racun domaceg DOO 100% vlasnistva DOO novom vlasniku iz inostranstva i ne odgovara ni po kojoj tacki optuznice osim novi vlasnik koji je u Kirgistanu/Tadzikistanu koji nikada nije ni usao u Srbiji vec se sve radi putem"Prokuriste"(Ovlascenog lica za taj period slanja novca.

    Kada pogledate Zakone bilo koje normalne drzave EU videcet da Zakon o DOO u Srbiji je savrsen za pranje para,ne morate nista raditi kako oni kazu sto vise radite kako oni kazu vise cete bespotrebno para dati i uci u masinu reketasa za 1000 ili 2000 dinara dok za to vreme desetine miliona eura se peru na pomenuti nacin a drzava cuti jer "Po Zakonu o DOO nije nista sumnjivo".
  • trolololo

    27.01.2019 22:05
    trolololo
    ja kao vlasnik firme moram da sad jos jednom njih da sam ja majke mi vlasnik firme... i ajde nije to neki posao ali kreće zezancija. treba potpisati elektronskim potpisom popunjene podatke.

    1. imam Windows 10, Microsoft Edge, Firefox i elektronski potpis na halcom USB i 64bit sistem, znači i java je 64bitna.

    2. i sad oni od mene traže da instaliram NexU APR aplikaciju koja u sebi sadrži i instalaciju jave.

    3. Moroni iz instituta mihajlo pupin su napravili tu aplikaciju tako da je samo 32bitna. I svi koji imaju 64bitni Windows, javu i sistem moraju da traže dll fajlove i da prave novu putanju da bi glupi program to prepoznao.

    To je ako imate sreće. A ako nemate onda pri samoj instalaciji NexU APR aplikacije vas sistem odbije da instalira njihovu javu.

    I tako sutra kod knjigovođe da mu platim 30 eur... jer su kazne od 500.000 do 2.000.000.

    oni valjda očekuju da su svi programeri...


  • nisam bot

    27.01.2019 20:56
    Plate u APR
    U APR -u kreiraju nepotrebne dažbine i svoje plate. ŠProverite da direktor APR ima primanja kao 12 profesora. Proverite nisam bot!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

RTS najavila tužbe protiv TV Informer

Radio-televizija Srbije najavila je da će protiv televizije Informer pokrenuti sudske postupke zbog, kako kažu, neovlašćenog reemitovanja emisije "Četvrtkom u 9" u kojoj je gost bio predsednik Srbije.