Ona je izjavila da zbog stanja u institucijama nije iznenađenje da je Srbija u istraživanju Transparentnosti o percepciji korupcije u odnosu na godinu dana ranije nazadovala za deset mesta i među 180 zemalja nalazi se na 87. mestu.
Navela je da se gotovo svakodnevno krši Evropska konvencija o ljudskim pravima, "jer čak i predsednik države i ministri i pre sudske odluke nekoga proglašavaju krivim, čime se utiče na sud i narušava pretpostavka nevinosti".
"Agencija za borbu protiv korupcije već duže vreme nije funkcionalna jer ne može da izabere članove, a nezavisne institucije - Zaštitnik građana i Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti, dok su im na čelu bili Saša Janković i Rodoljub Šabić, raznim pričama su kompromitovane", rekla je Vasilić.
Ona je navela da Savet za borbu protiv korupcije stalno radi ono što mu je posao i šalje izveštaje Vladi, ali "pretpostavlja da Vlada Srbije i ne čita izveštaje te institucije".
"Nikad nas nisu pozvali ni predsednik Srbije Aleksandar Vučić ni premijerka Ana Brnabić da razgovaramo o našim predlozima za smanjenje korupcije", rekla je Vasilić.
Dodala je da je Vučić na početku mandata pokazao volju da razgovara, ali je ubrzo prestao da konsultuje Savet, kada je, kako je navela, verovatno shvatio da je to telo nezavisno i ne trpi uticaje. Premijerka je, prema rečima Vasilić, dva puta zvala članove Saveta, ali oko dogovora o organizaciji, ali ne i o izveštajima i predlozima za borbu protiv korupcije.
Istakla je da je nedavno istraživanje Biroa za društveno istraživanje (BIRODI) pokazalo da čak 17 odsto sudija smatra da u sudstvu ima korupcije.
"Kada bi sudije rekle da u pravosuđu ima i jedan odsto korupcije i to bi bilo mnogo", rekla je Vasilić.
Najavila je da Savet za borbu protiv korupcije radi istraživanje o korupciji, vezanoj za notare, stečajeve, katastar i izvršenje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Primer
Najniže plaćeno zanimanje u zemlji.
Mnogi ne dobijaju, jer ne plaćaju.
I drago mi je da mogu lično da uredim deo države, kako bih ostvario svoja osnovna prava na prijem pošte iz sveta.
Oni koji ne dobiju, traže novac nazad, dobiju ga i ode ugles države Srbije po pitanju pošte.
Pa trgovci nas lagano stavljaju na crnu listu.
Zato stalno plaćam registrovanu poštu, 3$. I to se isplati.
Ako dobiješ BT slušalice po 3-12$, a Srpski trgovac ti ih prodaje za 6000, reci da li se isplati?
Znači, gospodo, ja dobijam ne samo praćenu poštu, već i nepraćenu.
Onu koju nakon poslednjeg brojanja bilo ko može da zdipi, u poslednjoj pošti.
Ne krade nam Carina, ko bi rizikovao zlatan posao zbog pošiljke. Carina ošteti kdo otvaranja...
Krade nam Pošta, i to uglavnom na poslednjoj pošti, odakle se više ne broji.
I ne čudi me, sa ponižavajućim platama.
Eto, takva nam je napredna država.
Plati, pa ćeš obezbediti svoja prava.
Manjača
BOSANČINA
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar