Upozorenje RHMZ: Sneg se intenzivno topi, moguće poplave

Naglo otopljenje koje će uslediti u narednim danima, sa temperaturama i do 16 stepeni dovešće do naglog topljenja snega, a to će dovesti do stvaranja bujica i mogućih poplava na nekoliko reka u Srbiji.
Upozorenje RHMZ: Sneg se intenzivno topi, moguće poplave
Foto: 021.rs
Naime, Republički hidrometeorološki zavod izdao je upozorenje za područje Srbije, u kojem se navodi da se u periodu od 1. do 3. februara očekuje intenzivno topljenje snežnog pokrivača, kao i jak i olujni južni i jugoistočni vetar, a to će uzrokovati naglo topljenje snega u predelima do 1.500 metara, upozoravaju iz RHMZ-a.
 
Na ovim rekama su moguće poplave
 
"Od 2. do 5. februara vodostaji na Drini, Limu, Jadru, Kolubari sa pritokama i gornjim tokovima Zapadne i Južne Morave će biti u većem porastu sa mogućnošću dostizanja upozoravajućih nivoa, a na Jasenici, Kubršnici, Crnici, Lepenici, Lugomiru i Resavi, vodostaji će biti u većem porastu ispod upozoravajućih nivoa. Na celom toku Save do 8. februara vodostaji će biti u većem porastu i kretaće se ispod granice redovne odbrane od poplava", stoji u hidrološkom upozorenju RHMZ-a.
 
Dekan Šumarskog fakulteta sa Katedre za bujice i eroziju Ratko Ristić nedavno je upravo najavljujući ovakav scenario, rekao da su vodostaji prvog reda pod kontrolom i tu ne treba očekivati iznenađenja, ali su rizičniji mali tokovi, čije je održavanje pod nadležnosti lokalnih samouprava.
 
Kako je tada rekao, "imamo ogromne količine snega i može se očekivati povećanje vodostaja", ali i upozorio i na još jednu okolnost koja može da pogorša celu situaciju. - Imamo rečne slivove koji su puni đubreta, koje veća voda pokrene do prvog suženja i tada dolazi do problema i izlivanja reka - naveo je dekan Šumarskog fakulteta i dodao je da je problem i veliki broj bespravno izgrađenih objekata. On je još dodao da lokalne samouprave treba da imaju spremne planove za odbranu od poplave.
 
Prema njegovim rečima, erozivnim tlom je pokriveno 75 odsto teritorije Srbije, čemu je doprinelo preterano i neplansko sečenje šuma, a istovremeno postoji i 11.500 bujičnih vodotokova, koji u slučaju kiše nose veliku količunu i vode i mulja. Ristić kaže da ne postoji pravilnost kod se javljaju poplave i gde će se one javiti. Kako napominje, bujice imamo svake godine, obično se javljaju u slivovima koji imaju obešumljeni prosto. Do sada je u bujicama izgubljeno 33 života, a materijalna šteta je oko 10 milijardi evra.
 
Kako dodaje profesor, lokalne samouprave nisu sposobne da se same suoče sa problemima, već im je potrebna pomoć od republičkih institucija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Krle

    01.02.2019 21:28
    Bocara i Šajkaška su spremni. Još se pregovara o procentima...
  • Limanac

    01.02.2019 19:17
    Spreman je Boza,
    Ko zapeta puska
    Ne boji se snega,
    Ne boji se pljuska
    Prosao on je,
    Reseto i sito,
    Od miloste zvani
    Boza de Vito

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

RTS najavila tužbe protiv TV Informer

Radio-televizija Srbije najavila je da će protiv televizije Informer pokrenuti sudske postupke zbog, kako kažu, neovlašćenog reemitovanja emisije "Četvrtkom u 9" u kojoj je gost bio predsednik Srbije.