Ne postoji kazna za poslodavca za nezakoniti rad na određeno vreme

Poslodavci koji odbijaju da radnicima nakon dve godine rada na određeno vreme ponude ugovor "za stalno", već sa njima protivzakonito i dalje zaključuju ugovor na određeno, ne mogu biti kažnjeni, jer Zakonom o radu za to nije propisana kazna.
Ne postoji kazna za poslodavca za nezakoniti rad na određeno vreme
Foto: 021.rs
"Zaposleni imaju pravo da se obrate nadležnom sudu", piše u odgovoru inspekcije rada na prijavu portala Radnik.rs da radnici jednog paraćinskog preduzeća rade duže od dve godine po ugovoru o radu na određeno vreme.
 
Radnici preduzeća u Paraćinu obratili su se portalu Radnik.rs, tvrdeći da su njihova radna prava ugrožena jer je poslodavac i nakon dve godine rada na određeno vreme sa njima zaključio ponovo ugovor o radu na određeno. 
 
U Zakonu o radu, naime, piše da se ugovor o radu na određeno vreme može zaključiti na period "ne duži od 24 meseca", odnosno ne duži od dve godine. "Ako je ugovor o radu na određeno vreme zaključen suprotno odredbama ovog zakona ili ako zaposleni ostane da radi kod poslodavca najmanje pet radnih dana po isteku vremena za koje je ugovor zaključen, smatra se da je radni odnos zasnovan na neodređeno vreme", piše u Zakonu o radu. To znači da bi nakon dve godine rada po ugovoru na određeno vreme radnik/ca po zakonu trebalo da zaključi ugovor "za stalno".
 
Kako bi zaštitili identitet radnika, ali i obavestili nadležne institucije o mogućem nezakonitom postupanju poslodavca, Radnik.rs je po prijavi radnika iz Paraćina podneo prijavu inspekciji rada zbog zaključivanja ugovora na određeno na duži period nego što je utvrđeno zakonom.
 
Inspekcija rada dostavila je portalu Radnik.rs obaveštenje nakon obavljenog nadzora u kom piše da je inspektorka, nakon što je utvrdila nepravilnosti, "zapisnički upozorila poslodavca" na obavezu postupanja u skladu sa Zakonom o radu. U odgovoru, međutim, nije navedeno da je inspekcija naložila poslodavcu da zaključi ugovor na neodređeno sa radnicima niti da je poslodavac kažnjen zbog nezakonitog postupanja.
 
U obaveštenju inspektorka upućuje radnike da tuže poslodavca. "Zaposleni, o čijim se ličnim pravima iz radnog odnosa radi, imaju pravo da se tužbom za utvrđivanje prerastanja radnog odnosa na određeno u radni odnos na neodređeno obrate nadležnom osnovnom sudu", piše u obaveštenju koji je dobio portal Radnik.rs.
 
Kršenje zakona, ali nema prekršaja
 
Radnik.rs tražio je od Ministarstva za rad obrazloženje ovog obaveštenja je, na osnovu obaveštenja inspekcije, očigledno da je poslodavac prekršio Zakon o radu, ali da nije podneta prekršajna prijava niti je poslodavcu naloženo da nepravilnosti ispravi.
 
U odgovoru Ministarstva se navodi da je inspekcijskim nadzorom utvrđeno da 15 radnika u preduzeću u Paraćinu ima ugovor o radu na određeno vreme duže od 24 meseca, što je protivzakonito. Ipak, u daljem tekstu se tvrdi da inspektor rada "nije nadležan za utvrđivanje, prerastanje radnog odnosa na neodređeno vreme" i da se radnici mogu obratiti sudu.
 
Takođe, u odgovoru se navodi da za zaključivanje ugovora o radu na određeno vreme mimo zakona "nije propisana prekršajna kazna". U kaznenim odredbama Zakona o radu zaista nije navedena kazna za ovo kršenje zakona, što znači da poslodavac ne može biti kažnjen što je sa radnicima (protivzakonito) zaključio ugovor o radu na određeno vreme umesto ugovora na neodređeno (ugovor "za stalno").
 
Radnik.rs u dopisu Ministarstva nije pronašao odgovor na pitanje da li je poslodavac nakon nadzora obavezan da sa radnicima zaključi ugovor na neodređeno vreme i postupi u skladu sa zakonom ili ne, odnosno da li to što je inspektorka "zapisnički upozorila" poslodavca ima ikakvu težinu.
 
Iako u odgovoru Ministarstva piše da je inspektor rada vršio nadzor u ovoj firmi 31. jula prošle godine po prijavi portala Radnik.rs, a onda ponovio nadzor u firmi 21. januara ove godine, u odgovoru nije navedeno da li je poslodavac u međuvremenu postupio u skladu sa upozorenjem inspektora.
 
"Inspektorka rada je trebalo da naloži poslodavcu da otkloni nepravilnosti u datom roku i zaključi ugovor sa radnicima u skladu sa Zakonom o radu. Ovako, inspekcija radnike upućuje na sud i samu sebe oslabljuje", smatra Mario Reljanović, saradnik na Institutu za uporedno pravo.
 
Reljanović smatra da je u ovom slučaju inspektorka rada, uz podršku Ministarstva, postupila "formalistički" umesto da koristi ovlašćenja koja ima. On dodaje da to što zakonom nije propisan prekršaj za protivzakonito zaključivanje ugovora na određeno vreme ne znači da inspektor ne treba da reaguje na kršenje zakona.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • DaLiSamJaNormalaN

    04.12.2019 11:20
    15€/h
    Da li je još uvek teško dobiti CH radnu dozvolu/pasoš, ili je dovoljno da donesem uverenje da sam normalan?
  • Baten

    03.02.2019 09:53
    Šta posle tužbe?
    Lako je palamooditi sa tuđim problemima.
    Pretpostavimo da radnik i tuži poslodavca. Tada sledi izmena sistematizacije, ukida se to radno mesto, radnik se šikanira dok sam ne ode ili biva izbačen zbog "neostvarivanja rezultata" "nesavesnog rada"...
  • Mima Lozana CH

    02.02.2019 23:31
    Sve ce to narod opet glasati
    Da li ste Vi Srbi u Srbiji normalan narod koji u centru Evrope pristajete da radite za 100 dinara/80 eurocenti po satu a na 4 sata voznje van Srbije kombijem ili autom imate 15 eura po satu?DA li je ostao iko normalan u Srbiji u 2019-oj bez zelje da se iko oseti uvredjenim jer mi namera nije da bilo koga uvredim vec da Vam stavim do znanja u kakvom rezervatu od drzave zivite?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

RTS najavila tužbe protiv TV Informer

Radio-televizija Srbije najavila je da će protiv televizije Informer pokrenuti sudske postupke zbog, kako kažu, neovlašćenog reemitovanja emisije "Četvrtkom u 9" u kojoj je gost bio predsednik Srbije.