U Crnoj Gori, kako se navodi, prednjače Rusija, Kina i EU, dok građani u BiH najpozitivnije mišljenje imaju o EU, a u Makedoniji najbolje ocenjuju EU i NATO.
Kako prenosi Glas Amerike, istraživanje je sprovedeno u četiri zemlje tokom 2018. i obuhvata stavove građana i izveštavanje medija o stranim faktorima. Veći procenat građana u Srbiji EU vidi u negativnom nego u pozitivnom kontekstu, a podrška javnosti članstvu u EU je najmanja u protekloj deceniji.
Naklonjenost Rusiji je u Srbiji porasla za više od 20 odsto u odnosu na 2013. Na Kinu se, takođe, gleda pozitivnije nego na EU i SAD. Slična je percepcija građana u Crnoj Gori – naklonjenost EU, Rusiji i Kini je na sličnom nivou, dok se SAD kotiraju malo bolje nego u Srbiji. Ipak, uprkos članstvu u NATO-u, većina ispitanika iskazala je negativan stav prema Alijansi.
Građani BiH dele proevropsku orijentaciju, ali su Srbi, Bošnjaci i Hrvati podeljeni po stavovima o Rusiji i NATO-u.
Građani u Makedoniji iskazali su najveću podršku evroatlantskom putu.
U delu istraživanja o tome kako mediji na Zapadnom Balkanu izveštaju o stranim faktorima cilj je bio da se utvrdi da li postoji veza između medijskog izveštavanja i stavova građana na Zapadnom Balkanu.
Srpski mediji najviše izveštavaju o EU, SAD i Rusiji. Rusija i Kina su uglavnom predstavljene pozitivno, dok se o SAD i EU izveštava uglavnom neutralno ili negativno kada je reč o Americi. U Srbiji se, navodi se u istraživanju, vidi veza između medijskog izveštavanja i stavova građana.
U Crnoj Gori, navodi se u istraživanju, Zapad i Kina medijski su predstavljeni uglavnom u pozitivnom kontekstu, dok je Rusija prikazana u negativnom kontekstu. Izveštavanje medija u ovoj zemlji nije u direktnoj vezi sa stavovima građana.
Mediji u BiH među stranim faktorima najviše izveštavaju o SAD i EU. O EU se izveštava najčešće pozitivno ili neutralno, dok se o SAD izveštava podjednako i pozitivino i negativno. U Republici Srpskoj EU je predstavljena u pozitivnom kontekstu, sledi Rusija, dok su SAD i NATO prikazani negativno.
U Makedoniji su EU i NATO predstavljene u pozitivnom kontekstu. Medijsko pokrivanje SAD i Rusije je drugačije – o obe zemlje izveštava se više u negativnom nego pozitivnom kontekstu. Istraživanje o medijima na Zapadnom Balkanu NDI je radio u saradnji sa lokalnim organizacijama: "Pod lupom" (BiH), Centar za demokratsku tranziciju (CG), CRTA (Srbija) i MOST (Makedonija).
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Do smrti za Ruse
Ko bi sve nabrojao?
A decu nisam ni pomenuo.
A nisam se ni osvrnuo u doba 1860-1950, po pitanju Evrope.
Ni tada nam nisu bili prijatelji, već manipulatori.
Milutin
Lala
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar