Građani Srbije naklonjeniji Rusiji i Kini, a ne SAD i EU

Građani Srbije su naklonjeniji Rusiji i Kini u odnosu na SAD i EU, a naklonjenost Rusiji je u Srbiji porasla za više od 20 odsto u odnosu na 2013. godinu, pokazalo je istraživanje Nacionalnog instituta za demokratiju iz Vašingtona (NDI) "Zapadni Balkan između Istoka i Zapada".
Građani Srbije naklonjeniji Rusiji i Kini, a ne SAD i EU
Foto: Pixabay
U Crnoj Gori, kako se navodi, prednjače Rusija, Kina i EU, dok građani u BiH najpozitivnije mišljenje imaju o EU, a u Makedoniji najbolje ocenjuju EU i NATO.
 
Kako prenosi Glas Amerike, istraživanje je sprovedeno u četiri zemlje tokom 2018. i obuhvata stavove građana i izveštavanje medija o stranim faktorima. Veći procenat građana u Srbiji EU vidi u negativnom nego u pozitivnom kontekstu, a podrška javnosti članstvu u EU je najmanja u protekloj deceniji.
 
Naklonjenost Rusiji je u Srbiji porasla za više od 20 odsto u odnosu na 2013. Na Kinu se, takođe, gleda pozitivnije nego na EU i SAD. Slična je percepcija građana u Crnoj Gori – naklonjenost EU, Rusiji i Kini je na sličnom nivou, dok se SAD kotiraju malo bolje nego u Srbiji. Ipak, uprkos članstvu u NATO-u, većina ispitanika iskazala je negativan stav prema Alijansi.
 
Građani BiH dele proevropsku orijentaciju, ali su Srbi, Bošnjaci i Hrvati podeljeni po stavovima o Rusiji i NATO-u.
 
Građani u Makedoniji iskazali su najveću podršku evroatlantskom putu.
 
U delu istraživanja o tome kako mediji na Zapadnom Balkanu izveštaju o stranim faktorima cilj je bio da se utvrdi da li postoji veza između medijskog izveštavanja i stavova građana na Zapadnom Balkanu.
 
Srpski mediji najviše izveštavaju o EU, SAD i Rusiji. Rusija i Kina su uglavnom predstavljene pozitivno, dok se o SAD i EU izveštava uglavnom neutralno ili negativno kada je reč o Americi. U Srbiji se, navodi se u istraživanju, vidi veza između medijskog izveštavanja i stavova građana.
 
U Crnoj Gori, navodi se u istraživanju, Zapad i Kina medijski su predstavljeni uglavnom u pozitivnom kontekstu, dok je Rusija prikazana u negativnom kontekstu. Izveštavanje medija u ovoj zemlji nije u direktnoj vezi sa stavovima građana.
 
Mediji u BiH među stranim faktorima najviše izveštavaju o SAD i EU. O EU se izveštava najčešće pozitivno ili neutralno, dok se o SAD izveštava podjednako i pozitivino i negativno. U Republici Srpskoj EU je predstavljena u pozitivnom kontekstu, sledi Rusija, dok su SAD i NATO prikazani negativno.
 
U Makedoniji su EU i NATO predstavljene u pozitivnom kontekstu. Medijsko pokrivanje SAD i Rusije je drugačije – o obe zemlje izveštava se više u negativnom nego pozitivnom kontekstu. Istraživanje o medijima na Zapadnom Balkanu NDI je radio u saradnji sa lokalnim organizacijama: "Pod lupom" (BiH), Centar za demokratsku tranziciju (CG), CRTA (Srbija) i MOST (Makedonija).
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Do smrti za Ruse

    03.02.2019 13:16
    Ne, no ću biti nakloinjeniji onom koji je osim mene, bombardovao i porodilišta, isprobavao nove stvari na elektromreži, rušio fabrike usisivača kao opasne po zapad....
    Ko bi sve nabrojao?
    A decu nisam ni pomenuo.
    A nisam se ni osvrnuo u doba 1860-1950, po pitanju Evrope.
    Ni tada nam nisu bili prijatelji, već manipulatori.
  • Milutin

    03.02.2019 08:12
    Šetamo
    Građani Srbije su trenutno naklonjeni samo jednoj stvari - protestima!
  • Lala

    02.02.2019 22:39
    Crnjak
    Srbi su inace poznati po inteligentim potezima u politici. Uglavnom sede na grani i tu istu granu testerisu usput pljujuci druge za sopstvenu nesposobnost i glupost.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn