Milijarde iz dijaspore idu na dnevnu potrošnju građana, država želi da ih usmeri u investicije

Srpska dijaspora poslala je u proteklih osam godina u Srbiju više od 25 milijardi evra.
Milijarde iz dijaspore idu na dnevnu potrošnju građana, država želi da ih usmeri u investicije
Foto: Pixabay
Međutim, najveći deo tog novca nisu investicije namenjene za pokretanje biznisa i otvaranje novih radnih mesta, već je novac koji je otišao na dnevnu potrošnju građana.
 
Kako bi se građani Srbije koji žive i rade u inostranstvu ohrabrili da ulažu u zemlju porekla, prema mišljenju sagovornika Tanjuga, potrebno je da se izradi nova Nacionalna strategija za dijasporu kojom bi se jasno definisali prioriteti države i ponudili konkretni projekti u koje bi dijaspora mogla da ulaže. 
 
Ukoliko se u narednom periodu ne donese plan za jačanje veza s dijasporom, treća generacija srpskih migranata, mladi rođeni van Srbije, neće više imati rodbinu u Srbiji kojoj šalju novac, a danas su sredstva koja se šalju rođacima i najveća koja stižu iz dijaspore, jer njihovi roditelji već planiraju da penzionerske dane provedu u zemlji u kojoj su radili decenijama, smatra predsednik Zajednice srpskih klubova u Beču Borislav Kapetanović
 
Ali, među privrednicima srpskog porekla u Austriji, kaže Kapetanović, postoji volja da se investira u Srbiju i Republiku Srpsku.  Samo u Beču, kaže, ima više od 7.000 Srba koji u tom gradu drže mala i srednja preduzeća. 
 
"Srbija danas ima prečih zadataka i obaveza, ali je, ipak potrebno rešiti saradnju na konkretnom nivou, a dijaspori se mora posvetiti veća pažnja", kaže Kapetanović. 
 
Iako nema tačne brojke koliko građana Srbije godišnje ode iz zemlje u potrazi za poslom, njihovim odlaskom se stvara nova generacija koja bi doznakama mogla da pomaže svoje rođake u zemlji porekla. 
 
Međutim, član skupštinskog Odbora za dijasporu Aleksandar Čotrić kaže da to nije način za jačanje saradnje matice i dijaspore, već je potrebno, kaže, izraditi Nacionalnu strategiju za dijasporu. 
 
"Treba ponuditi našim uspešnim privrednicima u inostranstvu povoljne uslove za investicije, kao što je to ponuđeno nekim stranim investitorima", smatra Čotrić i podseća da su Italija i Irska, ali i Indija i Kina, izradile nacionalne planove za povratak svojih građana u matične države. 
 
Da je potencijal za ulaganje u Srbiju iz zemalja u kojima živi iseljenici velik ali neiskorišćen, saglasan je i rukovodilac Centra za podršku investicijama i javno privatno partnerstvo u Privrednoj komori Srbije Đorđe Andrić. Od 2010. do 2018. godine u Srbiju je mimo zvaničnih kanala ušlo više od 25 milijardi evra, procenjuje Andrić. 
 
Zato, napominje, potrebno je da se deo ovih sredstava preusmeri iz potrošnje u investicije. 
 
U saradnji s Međunarodnim centrom za razvoj migracione politike (ICMPD) iz Beča, a uz finansijsku podršku Austrijske razvojne agencije, PKS priprema projekat "LinkUp! Serbia - podsticanje investicija dijaspore". Projektom će se proceniti poslovno okruženje za investicije dijaspore u Srbiju, a Srbima u rasejanju će se ponuditi gotovi projekti u koje mogu da ulažu, kaže Andrić. 
 
Tradicionalno, najviše novca putem doznaka u Srbiju dolazi iz Nemačke, oko 900 miliona evra godišnje, zatim iz Švajcarske, Austrije, Francuske... Prema podacima NBS, za prvih devet meseci 2018. godine, priliv po osnovu doznaka samo iz Austrije, u kojoj ima oko 120.000 srpskih državljana, iznosio je 216 miliona evra. 
 
Sa drugog kraja planete, iz Australije, gde prema zvaničnim podacima australijskog Biroa za statistiku ima oko 74.000 Srba, u Srbiju je za devet meseci prethodne godine stiglo 32 miliona evra.  Taj iznos je dvostruko veći od ukupne spoljno-trgovinske robne razmene Srbije i Australije, koja je do novembra prošle godine bila 15,6 miliona evra. 
 
Kako bi se unapredila privredna saradnja dve zemlje, 2017. je osnovana Australijsko-srpska privredna komora (ASČ), sa predstavništvima u Melburnu i Beogradu. U predhodne dve godine ASČ je učestvovala u nekoliko projekata kako bi se ojačale veze dijaspore i matice, ali i privukli australijski privrednici u Srbiju.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • berolina

    10.02.2019 21:02
    stari "dobri" sistem ili
    *pljacka devizne stednje iz dijaspore...
    *gde je nestao "srpski zajam"...
    *poverenje u postkomunisticke banke = nula!!!
    *ulaganje u AVucecevu Srbiju...nema sansi, ni da mi plati 100k€ za radna mesta: vidi sta je sa Clemensom Tönniesom; gde je, gde su investicije???
    *korupcija...AV nema pojma sta je to , mora da pita Batu!
    *sloboda medija, za AV ...obicne izmisljotine.
    *lustacija ne treba AV, on je oslobodjen svake sumnje licnom apsolucijom!?!
    *pompa circensis circus tek sto nije poceo!
    Ave Caesar, morituri te salutant...w.

  • Dokaz

    10.02.2019 20:12
    @Pićuka
    @Pićuka
    Ja navedoh upravo ono što ste kod sebe opisali. Za uspeh je potrebna ogromna energija, veliko odricanje. Uglavnom 99% onih koji dođu do prvog ozbiljnijeg kapitala, umesto u ljude i opremu ulože u džip sebi, deci i ženi, pa šminkanje poslovnog prostora. Ne ide to tako. Ne ide.
  • ex Pezos

    10.02.2019 19:18
    nemaju ovi bazdar
    BOZE , ovima ni hirurska intervencija na zelucu ne bi smanjila apetit.Zaboravljaju da je ista ta dijaspora investirala u njih i njihove "ideje" devedesetih , misleci da pomazu maticnu drzavu . Medjutim nisu bili obavesteni da OVI "nasi" nisu gadljivi na pare.Sad pokusavaju opet ali prevideli su cinjenicu da su "dijasporci" poprimili podosta od naroda sa kojima zive , tj da to nisu ovdasnji gradjani koji se svakodnevno truju hvalospevima "najuspesnije i najpatriotskije "vlasti do sada.Jedno od objasnjenja je dato u komentarima , a to je da se ovi maksimalno trude da zivimo sto gore i ne mogu tamo neki nasi rodjaci da im kvare racun.Ako nista drugo , uvesce oni neki namet i na humanitarne uplate nasih koje su oterali.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija