U Zavodu za unapređenje obrazovanja i vaspitanja (ZUOV) kažu za "Novosti" da učitelji i nastavnici sada imaju dovoljno vremena da sa učenicima temeljno obrade neko književno delo, a ne da preko njega samo "pretrče". Za učenike šestog razreda ukupan broj književnih dela smanjen je sa 41 na 31.
"Program u šestom razredu ima 144 časa i moramo voditi računa da smanjimo broj tekstova, kako bi se poboljšao kvalitet obrade", kaže za "Novosti" zamenica direktora ZUOV Dejana Milijić Subić.
Ona pojašnjava da nacionalni korpus književnih dela nije menjan, ali da je bilo izmena u izbornom programu.
Međutim, profesorka srpskog jezika Olivera Krupež za "Novosti" kaže da iako u lektiri za osnovnu školu postoji veliki broj naslova iz nacionalnog korpusa, problem je to što su ishodi preširoko definisani čime se ostavlja ogroman prostor da se prilikom interpretacije zanemari ono što je suštinski važno.
"Nema dovoljno jasnih preporuka o tome koliko je značajno da se kod mladih razvija uvažavanje nacionalnih vrednosti i negovanje srpske kulturno-istorijske baštine", navodi Krupež i dodaje da nedostaju i tekstovi koji bi razvijali saosećanje, razumevanje i drugarstvo.
Kako kažu u ZUOV, veliki broj časova biće posvećen razvijanju jezičke kulture i kulture pisanja, kao i obrađivanju "emotikona" pravim rečima.
Svetlana Medar, nastavnica srpskog jezika iz Niša kaže za "Novosti" da komunikacija ne može biti štetna.
"Jezik je živa materija koja teži ekonomiji i takvu prirodu jezika ne treba zanemariti. Ideja je da se deca opismene i da koriste emotikone, to jest da znaju da ih koriste na pravi način. Kultura, kao i način života su se promenili poslednjih decenija, a jezik to mora da prati", zaključuje Medar.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar