Reč je o direktorima škola i javnih preduzeća, lokalnim funkcionerima i privrednicima. Među njima je i
Radoica Milosavljević, koji je privatizovao više medija u Srbiji, za kog se do sada samo nagađalo da je povezan sa naprednjacima, saznaje
Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS).
Konzorcijum je formiran ugovorom u septembru 2016. Za predstavnika konzorcijuma je izabran Velibor Jovanović, odbornik SNS-a, koji je ovlašćen da na licitaciji otkupi prostorije firme Vetfarm koja se nalazi u stečaju. Jovanović je trebalo da za otkup dokumentacije i depozit za učešće na oglasu uplati više od 12 miliona dinara.
Iz ugovora se ne vidi koliko je ko donirao novca, ali je navedeno da će se vlasništvo nad prostorijama deliti prema visini uplaćene sume, za šta su članovi konzorcijuma dobili i priznanice. Nakon kupovine, Jovanović je ovlašćen da nepokretnost upiše na svoje ime, piše CINS.
Jovanović je u oktobru 2016, dve nedelje nakon formiranja konzorcijuma, otkupio prostorije na Novom Beogradu za nešto manje od 31 milion dinara, odnosno oko 250 hiljada evra. Odluku o poklanjanju prostorija SNS-u konzorcijum je doneo u novembru 2017. godine.
Analiza Centra za istraživačko novinarstvo Srbije pokazuje da je najveći broj donatora novobeogradskih prostorija u to vreme živeo u Kruševcu, te da su se nalazili na odgovornim mestima u školama, javnim preduzećima, imali su sopstvene firme i bili članovi lokalnih odbora stranke.
Najzvučnije ime među njima je Radoica Milosavljević, koji je 2015. u privatizaciji kupio osam lokalnih medija. U medijima se spekulisalo da ih je kupovao za račun Bratislava Gašića iz Kruševca, sada direktora Bezbednosno informativne agencije, i Srpsku naprednu stranku, ali je Milosavljević takve navode demantovao. Privatizovani mediji su na lokalnim medijskim konkursima dobijali novac iz budžeta, a prema pisanju
Raskrikavanja, samo prošle godine njegove televizije dobile su više od 50 miliona dinara.
Među donatorima se našao i Ivan Mijailović, direktor Vaspitno-popravnog doma, član nadzornog odbora Fabrike maziva FAM i član glavnog odbora SNS u Kruševcu.
Ugovor su potpisali i Dragoljub Arsić, jedan od zastupnika Telekoma Srbije, zatim Dalibor Gajić i Saša Pešić, zastupnici EPS distribucije, Radomir Bušatović, direktor Poljoprivredne savetodavne i stručne službe u Kruševcu i Dragan Džugurdić, koji je kasnije postavljen za direktora Veterinarske stanice Kruševac.
Miomir Božilović, predsednik sportskog društva Napredak i vlasnik građevinske firme Vlasinac-Igda, takođe je potpisnik ugovora o konzorcijumu. Božilović je i predsednik Saveta za komunalne poslove SNS-a u Kruševcu. Među donatorima se pojavljuju i direktori obrazovnih ustanova u Kruševcu.
Ovo nije prvi put da Kruševljani poklanjaju prostorije naprednjacima. U februaru 2016. godine Velibor Jovanović predvodio je još jedan konzorcijum, ovoga puta od 20 građana, koji su kupili prostorije Agrobanke u Kruševcu, da bi ih, samo dva meseca kasnije, ugovorom poklonili stranci. Reč je o 396 metara kvadratnih poslovnog prostora u Balkanskoj ulici u Kruševcu, vrednog nešto više od 13 miliona dinara i namenjenih tamošnjem Gradskom odboru.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
beekay
To je samo pokazatelj koliko članovi veruju u viziju stranke da i svoju ličnu ušteđevinu namenjnu obrazovanju svoje dece daju za više ciljeve stranke
/ sarkazam
sada ozbiljno - to je dobar poslovni potez jer im se vratiolo tri puta
more mrs
Kao i one donacije od po 40.000
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar