Sindikat iznenađen najavom povećanja minimalca, ali smatra da nije dovoljno

Oko 350.000 radnika u Srbiji koji rade za najniži garantovani iznos tokom ove godine može da očekuje još jedno povećanje plate.
Sindikat iznenađen najavom povećanja minimalca, ali smatra da nije dovoljno
Foto: Pixabay
Kako je u sredu najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, sa sadašnjih 27.000 iznos će biti povećan na 30.000 dinara.
 
"To je važno za one koji imaju najniža primanja kao što su radnici na poslovima održavanja, poput čistačica", rekao je predsednik.
 
Prema Zakonu o radu, minimalna cena rada utvrđuje se u septembru tekuće godine za narednu, a procedura nalaže da Socijalno-ekonomski savet najkasnije do 15. septembra predloži Vladi iznos koji će važiti od 1. januara sledeće godine. Ukoliko se članovi SES-a ne dogovore, kao što se dešavalo mnogo puta u proteklih nekoliko godina, onda Vlada "preseče" i sama utvrdi minimalac.
 
Postoji, međutim, odredba po kojoj se može i vanredno korigovati najniži garantovani iznos. To se dešava u slučajevima kada dođe do drastičnog uvećanja cene potrošačke korpe, odnosno cena na malo, ili BDP, ali se retko posezalo za ovakvim rešenjima.
 
Potpredsednik veća Saveza samostalnih sindikata Srbije Duško Vuković kaže za "Novosti" da je iznenađen najavom da će doći do vanrednog povećanja minimalca, pošto su oni jesenas tokom poslednjih pregovora tražili veći procenat uvećanja, ali im nadležni nisu izašli u susret.
 
"Svako povećanje zarada zaposlenih trebalo bi gledati sa pozitivne strane. Stav sindikata je da minimalac ne sme da bude stvar političke volje i socijalna kategorija, već isključivo ekonomska. Potrošačka korpa iznosi oko 37.000 dinara i mi ostajemo pri stavu i da zarada za najjednostavniji rad mora da dostigne taj nivo", kaže Vuković.
 
U septembru 2018. minimalna zarada je uvećana za 12 dinara po satu, a novi iznos od 155 dinara počeo je da važi od 1. januara 2019. godine. To znači da za mesec dana radnici na najjednostavnijim poslovima mogu da zarade 27.072 dinara. Poslednji iznos utvrdila je Vlada, pošto socijalni partneri nisu uspeli da se dogovore. Utvrđen je iznos koji je za 8,6 odsto viši od tadašnjeg, iako su sindikalni predstavnici tokom pregovora tražili najmanje 10 procenata uvećanja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Lelleeeee

    15.02.2019 16:22
    Mare
    Daj otkaz Mare i budi frilenser, .IT sektor može da zaradi, Šta si se zakačio za državne jasle i kukaš da je plata mala?
  • Nada

    15.02.2019 08:38
    Samo
    Ti beži sa vlasti pa će nam i minimalac biti slađi. Lepo kaže naš narod "boje suva leba s mirom , neg pečenja s đavolom".
  • NN

    15.02.2019 06:09
    Dokle god javni sektor ima veće plate od privatnog,nema nam blagostanja.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija