CRTA: Šta će kola novosadske 'Čistoće' u Lučanima za vreme izbora?

Vozila javnih preduzeća i ustanova iz Vojvodine korišćena su u Lučanima tokom održavanja lokalnih izbora u decembru.
CRTA: Šta će kola novosadske 'Čistoće' u Lučanima za vreme izbora?
Foto: 021.rs
Iz posmatračke misije CRTA, koja je sprovela istraživanje o korišćenju automobila u javnom vlasništvu tokom izbora u ovom gradu i podnela krivične prijave protiv odgovornih zbog zloupotrebe javnih resursa u političke svrhe, poručuju da institucije moraju da ispitaju ove navode kako bi se vratilo poverenje građana u fer i demokratske izbore.
 
Tada su u Lučanima bila vozila 11 javnih preduzeća i ustanova iz Novog Sada, Pančeva, Vrbasa, Vršca i Šida, navodi CRTA. Zbog sumnje na zloupotrebu javnih resursa u političke svrhe, CRTA je podnela krivične prijave protiv odgovornih, među kojima su i Grad Novi Sad, Gradska uprava grada Pančeva i Opštinska uprava opštine Šid.
 
Posmatrači su identifikovali preko 200 vozila sa registarskim tablicama koje nisu iz Lučana. Prema rečima Tamare Branković, koordinatorke Istraživačkog tima Crte, tokom izbornog dana u Lučanima su uočeni automobili sa oznakama 34 grada iz Srbije. Ta vozila su se, prema njenim rečima, kretala oko biračkih mesta i prevozila su glasače tokom čitavog izbornog dana. 
 
"Takođe, u određenom broju vozila uočili smo osobe sa spiskovima koji liče na paralelna vođenja evidencije. Mislim da je prevelika koincidencija da tokom izbornog dana u Lučanima imamo automobile javnih preduzeća i opština iz Vojvodine i Centralne Srbije. Interesantno bi bilo utvrditi da li postoji neki razlog zbog čega su oni bili tu, a pri tom je u pitanju neradni dan. Istraživanje nas navodi na sumnju da je povod njihovog dolaska bilo, upravo, održavanje lokalnih izbora", obašnjava Branković za Istinomer.
 
Do informacije da su u pitanju vozila javnih preduzeća, istraživači Crte su došli upoređivanjem registarskih oznaka automobila uočenih u Lučanima sa tablicama vozila u vlasništvu javnih preduzeća iz čitave Srbije. Pored automobila lokalnih uprava Novog Sada, Šida i Pančeva, ustanovljeno je da su tokom izbornog dana u ovom gradu bila, između ostalih, vozila novosadskih komunalnih preduzeća. Fotografije možete videti OVDE.
 
"Poslali smo preko 500 zahteva za slobodan pristup informacijama od javnog značaja javnim preduzećima, ustanovama i institucijama kako bismo utvrdili da li ima poklapanja registarskih oznaka. Ono što je važno je da spisak verovatno nije konačan i vrlo je izvesno da ćemo ustanoviti da je još javnih preduzeća i ustanova slalo svoja vozila u Lučane", kaže Branković. 
 
"Možemo da pretpostavimo da postoji sprega između upotrebe vozila javnih preduzeća i stranaka na vlasti, ali sa druge strane, odgovornost za potencijalne zloupotrebe je na rukovodiocima u javnim preduzećima, jer su ti rukovodioci morali da izdaju i da odobre putni nalog vozilima. Dakle, neko je morao da naredi da službena vozila pođu tog dana za Lučane, pogotovo kada imate više slučajeva vozila iz različitih gradova, iz recimo Šida, Ivanjice i Novog Sada koji su toliko udaljeni da idu u isto vreme u Lučane. Na kraju krajeva, šta će novosadska 'Čistoća' u Lučanima", kaže Pavle Dimitrijević, šef pravnog pravnog tima Građani na straži.
 
Sumnje na zloupotrebu javnih resursa u političke svrhe za posmatračku misiju CRTA nisu novost. Naime, i u prethodnim izbornim procesima, kako na lokalu, tako i na nivou republike, posmatrači su dobijali prijave sa terena da se javni resursi zloupotrebljavaju na najrazličitije načine - od toga da se koriste za postavljanje stranačke propagande, do toga da su zaposleni u javnim preduzećima tokom radnog vremena organizovano išli na promotivne političke skupove, kao i to da su bili primoravani da potpisuju izjave podrške određenim političkim listama.
 
"Ono što je, međutim, alarmantno jeste da nikada do sada nismo imali toliko očiglednih i konkretnih primera neskrivene zloupotrebe kao u Lučanima. Ovo su bili izbori u malom mestu i možemo samo da zamislimo šta će se dešavati u nekim budućim izbornim procesima na nivou cele Srbije", kaže Dimitrijević.
 
Zabrinutost zbog urušavanja izbornog procesa u Srbiji deli i Tamara Branković, koja dodaje da sada definitivno više ne možemo da kažemo da su izbori u Srbiji u potpunosti fer i slobodni. 
 
"Jasno se vidi potreba od strane vlasti da ne prepusti slučaju ishod lokalnih izbora u jednoj maloj opštini, što nam dosta govori o ponašanju partija, o njihovom poimanju vlasti i moći. Činjenica je, dakle, da su spremni da iskoriste svu moguću infrastrukturu za partijske interese uključujući i javne resurse kojima bi morali da upravljaju isključivo u javnu korist", naglašava Branković.
 
Kako kažu u Crti, sada su na delu institucije koje će pokazati da li, zaista, imamo državu koja radi u interesu građana ili samo puki mehanizam čija je jedina funkcija da zadovoljava partikularne, stranačke interese. 
 
"Da bi za neke buduće izbore mogli da kažemo da su u potpunosti fer i demokratski, institucije, prvenstveno tužilaštvo moraju da ispitaju sve naše navode o zloupotrebi javnih resursa u političke svrhe. Institucije su te koje moraju da vrate poverenje građana u slobodne izbore koje je sada u velikoj meri okrnjeno", ocenjuju u Crti.
 
Kako scenario iz Lučana ne bismo gledali na nekim sledećim izborima, istraživači Crte sastavili su i niz preporuka za sprečavanje zloupotrebe javnih resursa tokom izbornog procesa. Pre svega, da se jasnije zakonski definiše šta je zloupotreba javnih resursa, a onda da se osigura sporovođenje tog zakona.
 
Jedna od preporuka jeste da se bliže odredi pojam javnih resursa i predvide adekvatne sankcije u slučajevima njihove zloupotrebe u kampanji u Zakonu o Agenciji za borbu protiv korupcije. Zatim, da se dopunom Zakona o javnim preduzećima uvedu sankcije za zloupotrebu imovine, imena i aktivnosti javnih preduzeža u političke svrhe koja bi se odnosila i na političke subjekte i na odgovorna lica. Prepruka je i da se zakonom zabrani vanredna dodela budžetskih i drugih javnih sredstava tokom trajanja izborne kampanje, kao i 30 dana pre i posle kampanje. Poslednja preporuka je da se Zakonom o Agenciji za borbu protiv korupcije zabrani učestvovanje svih državnih funkcionera u aktivnostima koje mogu biti zloupotrebljene u predizborne svrhe.
 
"To znači da ne može da se pravi predizborni događaj od, recimo, otvaranja nekog mosta ili da se koristi lokalna ili republička infrastruktura u te svrhe. Može funkcioner da dođe, ali ne može od toga da napravi događaj koji bi promovisao i rad funkcionera i posredno ili neposredno stranku", kaže Pavle Dimitrijević i zaključuje da je neophodno jasno i nedvosmisleno odrediti sankcije za zloupotrebu, što sada nije slučaj.
  • dado

    17.02.2019 00:52
    Zato je Novi Sad u komunalnoj katastrofi.. Nijedno gradsko preduzece vise ne radi.. Cak i za vreme kod Novosadjana omrazenog "Djure Bajica" sve je odlicno funkcionisalo. Pola rasvete ne radi u gradu, pogledajte sijalice.. Ja sam u mojoj ulici 4 nedelje zvao da zemene rasvetu, JKP stan samo primi poziv, kaze u redu i nista. Pisali i dopise.. Ulica ko Bronks u centru grada.. Nemam reci, u sta se ovaj grad pretvorio...
  • Lucky

    16.02.2019 22:30
    Ma jel moguce
    Ima li u Srbiji neko posten da se njegovo ime nadje na glasackoj listi da narod izadje glasa da se napokon ova hostaplerija skine sa vlasti?
  • Milankovic

    16.02.2019 21:42
    Čistoća
    Piljic kolovođa... A koliko dok je trajala kampanja tek bilo auta i to koliko puta... jadan direktor koji mora da ćuti na POKS bahacenje

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.