Rad žena je manje vrednovan
Pokrajinski ombudsman saopštio je da su neravnopravnost i siromaštvo svakodnevica velikog broja žena i neposredan rezultat njihove manje ekonomske, društvene i političke moći.
"Neravnopravnost u životima žena duboko je usađena u istoriju, tradiciju i kulturu i utiče na pristup ekonomskim, socijalnim i kulturnim pravima", navodi se u saopštenju povodom Međunarodnog dana žena i stogodišnjice obeležavanja 8. marta.
Tradicionalni stavovi o ulozi žena, kao onih koje prvenstveno brinu o deci, starijima i bolesnima, ograničavaju njihovu slobodu i pristup plaćenom radu i obrazovanju, a takvi stavovi se koriste i da bi se opravdala i ustalila diskriminacija žena i od strane državnih institucija i privatnih organizacija.
"Država je usvajanjem zakona u oblasti zabrane diskriminacije i zlostavljanja na radu, kao i ravnopravnosti polova prihvatila principe jednakih mogućnosti i stvorila pozitivno okruženje za kreiranje i sprovođenje mera afirmativne akcije", dodaje se u saopštenju. Kako se navodi, sprovode se i mnogobrojne mere u oblasti zapošljavanja i samozapošljavanja, a podstiče se i žensko preduzetništvo.
Međutim, kako se dodaje, diskriminacija na osnovu pola, bračnog i porodičnog statusa prilikom traženja posla ugrožava sve žene, a trudnice svrstava u najranjiviju grupu na tržištu rada. Rad žena je manje vrednovan, manje plaćen, dok se nasilje nad ženama i devojčicama toleriše, prvenstveno zbog toga što se zakoni i mere koje država preduzima obezvređuju u praksi nedoslednom primenom i blagom kaznenom politikom prema počiniocima nasilja.
Komentari 1
Ceca
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar