Kako pišu
"Novosti", u Ministarstvu odbrane kažu da, umesto dobrovoljnih izvršenja, advokati iniciraju prinudna izvršenja, "pumpajući" prihode sebi i izvršiteljima, a na štetu budžeta. Procene Ministarstva su da su za oko 110.000 tužbi, koje su rezervisti podneli tokom 2017. u 2018, branioci i izvršitelji inkasirali najmanje 3,1 milijardu dinara.
Rezervisti masovno dobijaju sporove za diskriminaciju, budući da su odlukom Vlade, iz januara 2008, dozvoljene isplate novčane pomoći ratnim rezervistima tokom NATO agresije iz Kuršumlije, Blaca, Bojnika, Lebana, Žitorađe, Doljevca i Prokuplja. Time je, prema presudama, počinjena diskriminacija na osnovu mesta prebivališta, pa se tužiocima dodeljuje naknada plus troškovi postupka.
U Ministarstvu tvrde da advokati ne dostavljaju brojeve računa na koje bi Ministarstvo uplatilo novac, već masovno pokreću izvršne postupke. Od tih prinudnih izvršenja sami rezervisti nemaju nikakve koristi, dok, kako su izračunali u Vojnom pravobranilaštvu, advokati na ime troškova uzimaju oko 16.000, a izvršitelji oko 12.000 dinara.
Ovim se ne krše zakoni, ali, kažu u Ministarstvu odbrane, krši se načelo ekonomičnosti postupka i državi se nanosi ogromna materijalna šteta.
"Novosti" pišu da advokati podnose uglavnom predloge za izvršenje u sudovima u unutrašnjnosti, najčešće u Kragujevcu, ali i u Nišu ili Smederevu, a kao način izvršenja navodi se prodaja pokretnosti dužnika. Kada javni izvršitelj konstatuje da nema stvari podobnih za popis, podnosi predlog za izvršenje gde se određuje naplata blokadom računa i odmeravaju dodatni troškovi izvršnog postupka - od 3.000 do 6.000 dinara.
Vojno pravobranilaštvo ulagalo je zbog ovoga brojne žalbe Osnovnom sudu u Kragujevcu. U njima je navodilo da po zakonu predmet izvršenja ne mogu biti oružje, objekti i oprema namenjeni odbrani i bezbdnosti zemlje. Uprkos tome, kako kažu, advokati masovno kao sredstvo izvršenja navode popise pokretnih stvari, da bi uvećali troškove postupka.
Vojno pravobranilaštvo poziva Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije da utvrdi da li ima osnova za preduzimanje mera iz njihove nadležnosti.
List piše i da advokati Osnovnom sudu u Kragujevcu podnose predloge za prinudna izvršenja odluka viših sudova u Beogradu, Požarevcu, Užicu, Smederevu... Po pravilu se, kao se navodi u informaciji dostavljenoj Višem javnom tužilaštvu, za postupanje angažuju stalno isti izvršitelji.
Komora javnih izvršitelja ne zna za ove slučajeve, kaže generalni sekretar Magdalena Novaković. U Komori navode da u prinudnoj naplati svaka stranka ima rok za izmirenje duga. Ako to ne uradi, poverilac pokreće prinudnu naplatu. Sud donosi rešenje i određuje izvršitelja, što iziskuje dodatne troškove za dužnika.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 43
@ Dusan Savic
Neko je dobio dnevnice, a neko nije.
99-te je tek bila igranka, ono Smoke on the Water manje-vise, ali si na Fire in the Sky mogao da racunas svakog dana, a posebno noci. Steta sto nisi bio tu da NATO paktu dostojanstveno i razlozno pljunes pod prozor.
xxx
Saša
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar