Srbiju napusti 300 lekara godišnje

Direktor Lekarske komore Srbije Milan Dinić izjavio je danas da Srbiju napusti oko 300 lekara godišnje u potrazi za boljim poslom i istakao da je neophodno preduzeti mere kako bi se sprečilo da u trenutku kada naša zemlja uđe u EU dođe do masovnog odlaska lekara.
Srbiju napusti 300 lekara godišnje
Foto: Pixabay
"Srbija ima 30.000 lekara i neki indirektni podatak koji mi koristimo kada pričamo o odlasku lekara jeste sertifikat dobre prakse koji Lekarska komora izdaje. Godišnje se izda oko 700 tih sertifikata, ali polovina se izdaje za rad vikendom koji lekari obavljaju u BiH i Crnoj Gori i, ako bi mogli da damo neku slobodnu projekciju, govorili bismo da negde oko 300 lekara napušta zemlju", rekao je Dinić.
 
Kako je naveo, neki lekari se vraćaju u Srbiju, jer odlaze na rad po ugovoru na godinu dana. Dodao je da će na predstojećem Međunarodnom forumu Lekarske komore Srbije, na kojem se raspravlja o aktuelnim temama s drugim komorama iz Evrope, biti reči o tome kako sprečiti odlazak lekara.
 
"Da se ne bi dogodio neki scenario koji se desio u Bugarskoj ili Rumuniji, gde se desio masovni odliv lekara, imamo i goste iz Slovenije koji će nam reći kakav je njihov primer, pošto kod njih nema toliko izražene migracije lekara i da nam daju neke savete", navodi Dinić.
 
Prema njegovim rečima, Srbija u ovom trenutku ima relativno dobru situaciju, ali je neophodno preduzeti mere da se spreči veći odlazak lekara. 
 
"Ukupni broj lekara se održava na tom nivou koji je aposlutno zadovoljavajući. Verovatno ulaskom u EU ili snižavanjem kriterujuma za odlazak, kao što je Nemačka već uradila, mi moramo da preduzmemo određene mere", rekao je Dinić.
 
Kako kaže, obaveza je celokupnog društva da se lekarima najpre omoguće uslovi rada. Pored toga, smatra, potrebno je poboljšanje statusa lekara u društvu.
 
Odgovarajući na pitanje kako Srbija da konkuriše zemljama koje mogu da ponude mnogo veće plate, Dinić kaže da su lekari spremni da za znatno manji novac nego što im ponude te zemlje ostanu i rade u Srbiji.
 
"Verujem da lekari kada bi znali da su najplaćeniji članovi društva, s obzirom na nivo odgovornosti posla koji rade, u krajnjem slučaju i edukacije u koju su uložili, a svi znamo koliko traje školovanje lekara, mislim da bi to bilo nešto pozitivno i da bi to motivisalo kolege da ostanu", navodi Dinić.
 
Pored toga, on ističe da je važno zapošljavanje mladih lekara i skraćivanje perioda traženja posla.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • @Zivan

    23.02.2019 20:18
    Bravo Zivane, pun pogodak, pogotovo ovo poslednje. Imam i bolji predlog: oduzeti svima pasose, sta ima kud da idu. Pa odlaze nam i gradjevinci, i arhitekte, i soferi i varioci, i skupljaci sekundarnih sirovina cak, pa svi oni treba da vrate sta je u njih ulozeno, ko ce to pratiti. Dobro, ne moraju sekundarci, oni nisu mnogo uzeli. Zatvoriti granice svima, samo sefovi mogu da izlaze (i njihova deca i svalerke), jer oni to zbog naseg dobra, pa da se vidi cija baba crnu vunu prede.
  • Novosadjan

    23.02.2019 14:53
    Malo
  • Amon

    23.02.2019 14:24
    Što i nije tako strašan podatak uzmemo li u obzir da godišnje specijalizaciju udari preko 1200 lekara.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija