Najveći broj zaposlenih bavi se prerađivačkom industrijom, koja čini petinu ukupnog broja - oko 440.000 osoba. Ovu oblast sledi trgovina na veliko i malo i popravka motornih vozila čime se bavi oko 340.000 osoba.
S druge strane, u sledeće tri oblasti, zdravstvena i socijalna zaštita, državna uprava i obavezno socijalno osiguranje i obrazovanje radi ukupno 450.000 osoba.
Više od 80 odsto zaposlenih rade kod pravnih lica, dok preduzetnici i zaposleni kod njih, kao i lica koja samostalno obavljaju delatnost čine petinu ukupnog broja radnika, što u odnosu na 2017. godinu predstavlja povećanje od 6,4 odsto.
Najveći porast zabeležen je u sektoru prerađivačke industrije, pogotovo kada je u pitanju proizvodnja prehrambenih proizvoda, pića, tekstila i motornih vozila. Ova tendencija javila se i u oblastima administrativne i pomoćne uslužne delatnosti, kao i građevinarstvu.
S druge strane, najveće smanjenje dogodilo se u sektorima snabdevanja električnom energijom, gasom i parom i državne uprave i obaveznog socijalnog osiguranja, gde sada radi 2.500 osoba manje.
Od pola miliona zaposlenih stanovnika u Vojvodini manje od jedne petine čine preduzetnici, lica koja samostalno obavljaju delatnost i zaposleni kod njih, dok se više od 20.000 osoba bavi građevinarstvom. Trećina ukupnog broja zaposlenih živi u Novom Sadu.
Među stanovnicima Šumadije i Zapadne Srbije trećina zaposlenih stanovnika se bavi prerađivačkom industrijom, dok najviše njih živi u Kragujevcu, 52.000, odnosno u Čačku 35.000. Od ukupnog broja zaposlenih, u regionu Južne i Istočne Srbije živi jedna šestina, dok je najviše u Nišu - 80 000 osoba.
Kada je reč o manjim delatnostima, na području cele Srbije svega 6.000 stanovnika se bavi prodajom nekretnina, dok se umetnošću, zabavom i rekreacijom bavi 35.000 osoba.
U odnosu na 2017. godinu, prethodne godine je registrovano 32 ribara više, dok je veterinarsku delatnost napustilo 23 osobe. Biblioteke, arhive, muzeje i galerije je napustilo 150 osoba, dok su kao svoje zanimanje kockanje i klađenje navele 84 osobe više.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
/
i nemojte lagati da ih u jugoslaviji nije bilo.
ceo grad se time bavio osim onih rtv udarnika, lekara i pravnika koji su bili smesteni na liman.
budite svesni da je privatni biznis bio zabranjen tako da vecina stanovnistva nije imala drugog izbora osim da motaju kablove.
gastarbajterisanje je pocelo tek na prelazu izmedju 60-ih i 70-ih
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar