Operaterima otpada za pola godine oduzeto 20 dozvola

Za poslednjih pola godine, zbog rada mimo zakona, firmama koje se bave upravljanjem otpadom u Srbiji oduzeto je 20 dozvola, kažu za Tanjug u Ministarstvu zaštite životne sredine.
Operaterima otpada za pola godine oduzeto 20 dozvola
Foto: Pixabay
Od formiranja resornog ministarstva, ukupan broj firmi kojima su oduzete dozvole popeo se na 70, navodi pomoćnik ministra za zaštitu životne sredine Filip Abramović.
 
Najčešći razlozi za to su, objašnjava, zbog toga što se preduzeća nisu pridržavala pravila i propisa koji su navedeni u dozvolama koje su dobili, a u vezi sa načinom pakovanja otpada, njegovog skladištenja i transporta.
 
"Sve dozvole koje smo izdali veoma rigorozno kontrolišemo i na bilo kakve nepravilnosti, u skladu sa inspekcijskim izveštajem reagujemo i dozvole oduzimamo", kaže Abramović.
 
U Srbiji je operaterima otpada izdato više od 2.000 dozvola koje su za sakupljanje, transport, skladištenje ili tretman. Prema postojećoj strategiji, u Srbiji postoji 27 regiona u kojima bi trebalo da bude po jedan regionalni centar za odlaganje otpada, a u toku je izrada nove strategije prema kojoj će doći do drugačije preraspodele regiona, najavljuje Abramović.
 
Trenutno u Srbiji nema nijednog regionalnog centra za tretman otpada, dok postoji devet sanitarnih deponija.
 
Završava se izgradnja regionalnog centra u Subotici, a i grad Beograd je potpisao javno privatno partnerstvo za izgradnju regionalnog centra, koji bi trebalo da počne sa radom u narednih nekoliko meseci, kaže Abramović.
 
Prošle godine, Vlada Srbije odlučila je da se otpad iz više opština odlaže na postojeće sanitarne deponije, a da se zatvore stare deponije i smetlišta a na nekoliko njih u toku je sanacija terena.
 
"Prošle godine bio je prvi konkurs, i 22 lokalne samouprava su ušle u izradu projekata za sanaciju i zatvaranje starih deponija, a za Čačak i Čajetinu smo već dali sredstva za te radove", kaže Abramović. Dodaje da je objavljen javni poziv za novi krug projekata, a da predstoji i novi konkurs za lokalne samouprave za radove i sanaciju. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Student

    24.02.2019 22:09
    Problem su oni koji imaju dozvolu za sakupljanje elektronskog otpada, a donose u livnice gotov proizvod. Gde završi ono što im ne donosi zaradu, izolacija, plastika, itd? Zašto se to ne kontroliše, zloupotrebljava se dozvola za prikupljanje otpada, radi se recikliranje bez potrebne papirologije.
  • /

    24.02.2019 20:26
    /
    'operateri otpada'-o kako to gordo zvuci

    ds,sns-isti ste
    ovo mu dodje isto kao oni departmani na fakultetima

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).