"Logično je i očekivano, da se Srbija i Albanija međusobno podržavaju pred institucijama EU, posebno ako se uzme u obzir bitno promenjen ambijent u odnosu na prethodne krugove proširenja kako unutar same EU, gde je prisutan skepticizam prema proširenju uz sve strožu politiku uslovljavanja, tako i unutar zemalja kandidata gde je prisutan 'zamor od čekanja' i gubitak entuzijazma za ulazak u EU", rekao je Dačić na panelu "Odnos srpskog i albanskog naroda: pogled u budućnost".
Dačić je naveo da se Srbija i Albanija u procesu evrointegracija i reformi suočavaju sa sličnim problemima i da to može da ih približi.
U obraćanju na panelu, on je naveo da postoje brojne mogućnosti za saradnju, od regionalnih inicijativa i ekonomije do poljoprivrede, turizma i telekomunikacija, kao i da Srbija već godinama pokazuje spremnost i želju da se saradnja unapredi, prenelo je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije.
Dačić je izrazio žaljenje što je Tirana podržala kosovske takse na robu iz Srbije, čime je i sama obezvredila sporazume CEFTA i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. Prema rečima šefa srpske diplomatije, politički princip "zavadi pa vladaj" "nigde nije toliko uspeo kao u odnosima Srba i Albanaca" kroz istoriju.
Dačić je naveo da su brojni Albanci posle Drugog svetskog rata našli pribežište u Srbiji sa svim pravima nacionalne manjine dok se Srbi u Albaniji i danas bore za status.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Lala
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar