"Vidimo da je Srbija već više od pet godina zapravo u pregovorima za članstvo u EU, a da nije otvoreno ni polovina poglavlja, a pri tome otvaranje poglavlja je daleko manji izazov nego njihovo zatvaranje", objasnio je Burazer.
Burazer, čija je organizacija jedna od 18 nevladinih organizacija koja je ove sedmice potpisala Novu spoljnopolitičku inicijativu, je rekao da u ključnim pitanjima Srbija nema jasnu spoljnopolitičku strategiju, gde vidi sebe u nekom narednom periodu, koji su interesi Srbije u samom pristupanju EU, a i u saradnji sa nekim drugim međunarodnim organizacijama.
"Tu pre svega mislim na NATO, sa kojim saradnja poslednjih godina sve više jača, iako se nema takav utisak ako pogledamo izveštavanje medija o toj temi u Srbiji", rekao je on.
Prema njegovim rečima, u Srbiji ne postoji jasan konsenzus među političkim partijama, niti kada pogledamo vlast i opoziciju, niti ako pogledamo samu vladajuću koaliciju oko toga u kom pravcu spoljna politika Srbije treba da se kreće.
"Nama su daleko vidljiviji tonovi koji dolaze iz opozicije, koji su negativni prema samom članstvu u EU, što jeste veliki problem. Onda zapadni partneri Srbije i države članice EU i sama administracija u Briselu ne vidi opoziciju u Srbiji kao adekvatnog partnera za razgovor ili kao neku buduću Vladu koja bi došla jednoga dana", ukazao je Burazer.
Govoreći o Kosovu, Burazer je istakao da, ako pogledamo kako reaguju države članice EU, i ne samo države članice, nego administracija u Briselu, i pre svega administracija u Vašingtonu, vidimo da podrška razgraničenju postoji i da je to možda mišljenje koje je prevagnulo u međunarodnoj zajednici.
"Pitanje je naravno koliko je moguće da se jedan takav scenario dogodi na samom terenu, odnosno koliko podrške se može dobiti za takav jedan scenario, i u Srbiji i na Kosovu. Mislim da je to najvažnije pitanje i pored neke podrške koja dolazi sa Zapada iz raznih centara moći", istakao je on.
Prema njegovom mišjenju, najverovatniji scenario, sa kojim se slaže većina eksperata, je da razgraničenje znači razmenu teritorije u određenom obimu, gde bi Srbija nakon toga priznala Kosovo formalno, kao nezavisnu državu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 16
Iva
Onog momenta kada naucimo da postujemo i cenimo svoju rodjenu drzavu i svoju rodjenu zemlju u kojoj smo odrasli pa mozda nas neko i pocne ceniti i pozove u svojoj kuci kao stalnog gosta sa uvek otvorenim vratima.
Da li bi ste Vi primili u svojoj kuci nekog iz centralne Africke republike koji je prodao svoju kucu sa tri ili pet ari plodne zemlje za 5 hiljada eura i dali mu posao od 2 hilljada eura?
Ekonomske stanje u drzavi se vidi prvo po ceni nekretnina.Dok god se nekretnine u Srbiji prodaju za 500 eura plodnog ara i 5 hiljada eura useljiva kuca sa cak podrumom i tavanom niko nas nigde nece primiti.
Waikiki
100% Таксиста
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar