Beograd bi posle muzičke fontane, novogodišnje jelke i jarbola trebalo da dobije još jednu skupu atrakciju, ovog puta za ljubitelje ekstremnih sportova – dve veštačke stene za penjanje na Košutnjaku. Za njih je Republički zavod za sport i medicinu sporta izdvojio skoro 140 miliona dinara, odnosno skoro milion i dvesta hiljada evra, piše
BIRN.
Ugovor za izgradnju stene za penjanje je zaključen 26. novembra 2018. godine u otvorenom postupku javne nabavke. Na konkurs je pristigla samo jedna ponuda i to konzorcijuma tri firme sa kojim je Zavod i sklopio ugovor. Reč je o dve srpske firme – Eurodomus i PZ Operativa – i bugarskoj kompaniji Walltopia, koja u Sofiji poseduje centar za sportsko penjanje.
Izgradnja veštačke sportske stene započeta je krajem februara ove godine, u beogradskom parku prirode, koji se nalazi pod zaštitom države. Na društvenim mrežama tokom prethodnih dana postavljane su fotografije gradilišta na kojima se vide posečena stabla, kamioni, bageri, jedna izbetonirana deonica i iskopana rupa u ograđenom prostoru tik uz atletsku stazu u parku Košutnjak.
Iako su radovi već uveliko trajali, gradilište nije bilo obeleženo, što je suprotno Pravilniku o izgledu, sadržini i mestu postavljanja gradilišne table.
Prema rečima radnika koje su novinari BIRN-a zatekli na gradilištu danas, neko je preko noći srušio čitavu ogradu i drvene obeleživače terena koje su arhitekte postavile, pa su oni morali da sređuju gradilište. Na izbetoniranom delu gradilišta ostale su poruke ispisane sprejem "Poljana, ne beton", "Smrt kapitalizmu’" i "Priroda narodu".
Još krajem oktobra 2018. godine mediji su preneli saopštenje Zavoda za sport da je na Košutnjaku počela izgradnja dve veštačke stene za penjanje, čiji je završetak planiran za proleće 2019. godine. Ispostavilo se da to nije tačno, jer je ugovor za nabavku stena zaključen tek krajem novembra 2018, a izgradnja je započela krajem februara 2019. godine. Rok za završetak izgradnje je avgust 2019. godine.
U istom saopštenju se navodi da je Vlada Srbije izdvojila sredstva kako bi se u našoj zemlji izgradili kapaciteti za kvalitetno bavljenje sportskim penjanjem, s obzirom na to da će disciplina sportsko penjanje zvanično, po prvi put, biti uvrštena u takmičarski program Olimpijskih igara u Tokiju 2020.
Beograd je u aprilu 2014. godine proglasio prirodno dobro "Šumu Košutnjak" zaštićenim područjem kao spomenik kulture, zbog značajnih prostornih funkcija i bioekoloških vrednosti kompleksa pod šumskom vegetacijom i radi očuvanja staništa raznovrsne faune sisara, ptica, insekata, gmizavaca i vodozemaca, kao i objekata geološkog nasleđa koji imaju karakter prirodnih retkosti i veliki značaj za proučavanje geološke istorije Beograda.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 21
Xy
Pićuka
rada
Neka stave na tu stenu jednu stolicu,pa kad ovaj sidje iz fotelje,da se popne na stenu i sedi u svom tronu i gleda prirodu,neka mu cvrkuću ptice i skakuću veverice.Treba covek da se odmori,tezak rad je imao.A ,za ostale podanike neka grade jos stena,sta me briga,bolje ovde nego na rajskoj destinaciji.To mi jedino ima smisla sta ce mu stena?!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar