”Gotovo polovina žena u Srbiji je izložena nekom vidu nasilja”, kaže Marija Babović, profesorka Univerziteta u Beogradu.
OEBS je na konferenciji u Briselu predstavio nalaze istraživanja o bezbednosti žena sprovedenog tokom 2018. godine u Albaniji, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Srbiji, BiH, Moldaviji, Ukrajini, kao i na teritoriji Kosova. "Oko 16 miliona žena na toj teritoriji pogođeno je nekom vrstom nasilja od svoje 15. godine. To su neprihvatljive činjenice, kako sa ljudskog aspekta, tako i sa aspekta bezbednosti i stabilnosti, ali i ekonomskog i socijalnog stanja društva", kaže generalni sekretar OEBS Tomas Greminger.
Istraživanje OEBS-a ukazuje na činjenicu da je 60 procenata od 15.000 ispitanih žena bilo psihički zlostavljano od partnera, a njih 45 procenata je bilo predmet seksualnog uznemiravanja. "U Srbiji gotovo svaka peta žena je izložena fizičkom ili seksualnom nasilju, a 44 procenta žena je izloženo psihičkom nasilju od strane svojih partnera. Svaka deseta žena je nekada u svom životu bila proganjana od nekoga, a 42 procenta ih je bilo izloženo seksualnom uznemiravanju”, navodi profesorka Marija Babović.
Ona ukazuje na činjenicu da je ovo istraživanje OEBS-a prvo veliko istraživanje o nasilju nad ženama koje je sprovedeno u Srbiji. Dobijeni podaci govore da je problem nasilja nad ženama gotovo istovetan, kako u Srbiji, tako i u regionu, ali i zemljama EU, za koje je istraživanje rađeno 2014. godine.
"Postoji potreba za akcijom i u zemljama EU i u zemljama koje žele da uđu u EU. Interesantno je da nema tako velike razlike u podacima dobijenim iz ovih istraživanja. Cifre su toliko mračne, da je svakom političaru jasno da se nešto mora preduzeti", navodi Tomas Greminger.
Činjenica koja takođe zabrinjava, a prisutna je, kako u Srbiji, tako i širom regiona, jeste ta da je veoma mali broj žena spreman da prijavi nasilje. "U Srbiji manje od deset procenata žena je spremno da prijavi nasilje. Postoji nepoverenje prema institucijama, a naročito kada je u pitanju nasilje koje se doživi od sadašnjih partnera", navodi profesorka Babović.
U regionu gotovo dve trećine žena smatra da je nasilje nad ženama u njihovom okruženju "uobičajeno", a zabrinjava i to što žene misle da same treba da izađu na kraj sa nasiljem. "Bez institucionalne podrške, primene zakona i sankcionisanja takvog ponašanja, nema načina da se izađe iz začaranog kruga nasilja", upozorava profesorka Babović.
Ona ukazuje i na to da Srbija od 2015. godine nema zvaničnu strategiju za suzbijanje rodno zasnovanog nasilja nad ženama, a da je kao potpisnica Istanbulske konverencije Saveta Evrope dužna da obezbedi efikasan sistem za prevenciju i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
U OEBS-u navode da očekuju da na osnovu rezultata njihovog istraživanja političke strukture u državama preduzmu neophodne akcije, kako u vidu donošenja odgovarajućih zakona koji će zašttiti žene od nasilja, tako i u obuci policije i pravosuđa, ali i kroz obrazovanje i podizanje svesti žena o njihovim pravima.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 13
sonja
ex chapman
gari
Ko vas ne zna, skupo bi vas platio.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar