Najčešće se sakuplja po 1.000 dinara od svakog učenika, a mnogi roditelji ne mogu da izdvoje toliko novca u te svrhe.
Vesna Petrović, psihološkinja i psihoterapeutkinja, kaže za Novosti da smo izgubili kompas u materijalističkom vremenu, pa je i kupovina poklona prosvetnim radnicima postala stvar dodvoravanja, povod za socijalno raslojavanje među učenicima, pokušaj da se na jeftin način sakupe skupi poeni kod onih koji uče i ocenjuju decu, ali i da se ti isti autoriteti ponize.
"S jedne strane, svaka učiteljica će se, priznala to ili ne, obradovati nekom skupljem poklonu, dok će je, s druge strane, to staviti u situaciju da nešto duguje đacima i da mora da bude popustljivija prema njima ili blaža u ocenjivanju", objašnjava Petrović.
Ona smatra da ako učenici poklone nešto u vrednosti od 30.000 dinara, učiteljica će se osećati kao dužnik. Ako su u pitanju pojedinačni pokloni, teško da će zadržati objektivan odnos prema znanju đaka koji joj to poklanja.
Poklon za prosvetne radnike, kaže Petrović, nije i ne treba da bude sporan, kada je znak pažnje i izraz zahvalnosti učenika, ali ne sme da bude sredstvo za postizanje cilja.
"Tu, pre svega, mislim na kupovinu ocena, naklonosti, statusa miljenika i voljenijeg učenika. Takve stvari se trajno urezuju u ličnost deteta, utiču na razvoj njegove slike o sebi, pa tako imamo đake koji su neopravdano puni samopouzdanja i one kojima je ono krajnje urušeno", kaže Petrović i zaključuje da je vreme da se cvet vrati u igru.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 53
52
70
Pitanje za mame:Kakve vi poklone,inače,dobijate?Nešto u vrednosti od 50 din?I obradujete se?
Pitanje za sve:Zašto mislite da je prikladno pokloniti učiteljici nešto što nije prikladno pokloniti bilo kome drugom i zašto mislite da bi učiteljica tome trebalo da se obraduje,ako uopšte mislite da treba da se obraduje?Ili je poklon formalnost?
Petar
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar