Prema obrazloženju tog akta, upotpunjenog merama koje treba da popularizuju korišćenje ćirilice, na području opštine planiraće se određeni dani posvećeni srpskom jeziku i ćiriličnom pismu te pružiti olakšice subjektima koji u javnoj komunikaciji koriste ćirilicu.
Deklaracijom, usklađenom sa stavovima Ministarstva kulture, SO Bajina Bašta je obavezala "sve institucije, javna preduzeća i ustanove da u svom radu potenciraju ćirilicu". Za sprovođenje se formira radno telo koje predlaže konkretne mere i jednom godišnje podnosi izveštaj o ostvarenom.
Autor teksta deklaracije je odbornik Siniša Spasojević, koji je s odbornikom Zoranom Rakovićem predlagač ovog akta. Spasojević obrazlaže da je ćirilica nit koja povezuje srpsku pismenost od njenih početaka do danas, svedok kontinuiteta i identiteta srpskog jezika i kulture, prepoznatljiv znak, pokazatelj koliko je srpsko nasleđe bogato i utemeljeno.
Opštinska skupština, s potpisom njene predsednice Vesne Đurić, ovom deklaracijom je, uz ostalo, obavezala bajinobaštansku biblioteku "Miloš Trebinjac" da u najvećem procentu nabavlja knjige koje su na ćirilici.
Svi računi koje izdaju opštinska javna preduzeća i ustanove moraju biti pisani ćirilicom, kod nabavke proizvoda za potrebe opštine gde god je to moguće zahtevaće se isključivo proizvodi na ćirilici (na primer knjige koje se poklanjaju povodom Dana opštine).
Svi korisnici javnih sredstava koja dobijaju na opštinskim konkursima obavezuju se da u svojim aktivnostima za koje su dobili novac koriste ćirilično pismo.
Ustanova "Kultura" se zadužuje da osmisli i realizuje manifestaciju posvećenu srpskom jeziku i očuvanju ćirilice, a stručne službe opštine Bajina Bašta da pronađu zakonske mogućnosti za pružanje olakšica privrednim subjektima s ovog područja koji u svom poslovanju redovno koriste ćirilično pismo.
Autor deklaracije Siniša Spasojević kaže za
Politiku da je motiv više nego očigledan - zanemarivanje ćirilice. A ova opština ima posebnu obavezu kao mesto gde je postojala čuvena Račanska prepisivačka škola, jedna od naših najvećih kulturnih buktinja u najmračnijem periodu turske vladavine.
"U minule tri godine, koliko promovišem ćirilicu kroz svoje angažovanje u opštinskom veću i u radu Skupštine opštine, uspeo sam da javna preduzeća i ustanove počnu da poštuju Ustav i sva dokumenta dostavljaju isključivo na ćirilici. Bilo je tu i nerazumevanja, ali vremenom sve je došlo na svoje mesto", ističe Spasojević.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
V
Ne kaže se "Treba da čuvamo naše pismo", nego "svoje pismo".
Takođe, ono jedno slovo, jedan glas nije odlika samo srpske ćirilice. Zapravo i u srpskoj latinici se slova kao Lj računaju kao jedno slovo. I da je to toliko bitno, svi jezici bi počeli tako.
Srbe ne karakteriše ćirilica, to je odlika Makedonaca, Bugara, Rusa, Belorusa, Ukrajinaca...
Za Srbe je karakteristično što imaju 2 pisma i to treba čuvati, a ne vraćati istoriju 100 godina unazad, kao da se 20. vek nije dogodio.
I na kraju, neumesno je porediti srpsko pismo sa kineskim, jevrejskim, gruzijskim, arapskim, japanskim pismom. Sva ova pisma su puno originalnija nego što je srpska ćirilica. To su originalna nacionalna pisma. Poređenje ne stoji.
Vako
Петровград
ПРИОРИТЕТ
1. Српски језик и ћириличко писмо.
2. Српски језик и латиничко писмо
3. Страни језик
Чари ''равноправности латинице'' видимо на овом порталу.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar