I sudije krše zakon, često ne prijavljuju imovinu i primanja

Prema podacima Agencije za borbu protiv korupcije, sudije često zaboravljaju zakonsku obavezu da svaku promenu zarade prijave Agenciji, pa se često događa da se nalaze na spisku nekog od viših sudova, a da u bazi Agencije još uvek kao najsvežija stoji prijava primanja sa starog radnog mesta.
I sudije krše zakon, često ne prijavljuju imovinu i primanja
Foto: Pixabay
Zanimljiva je i raznolikost u primanjima čak i mežu sudijama u istom sudu. Najdrastičnije razlike su mežu deliocima pravde u Vrhovnom kasacionom sudu, gde se raspon plata, po dostupnim podacima, kreće od 201.000 do 430.000 dinara
 
Kod sudija Ustavnog suda uglavnom nema neke velike razlike u primanjima, ona se kreću od 240.000 do 350.000 dinara. To nije preterano čudno jer njima nije dozvoljeno da rade druge poslove osim profesure ukoliko su iz tog sektora izabrani. Ali i tu ima onih koji su zaboravili da promene podatke, pa su neke od prijava podnete pre nekoliko godina. Ima i slučajeva da prijava imovine i prioda sudije potiče još iz 2014. iako je u to vreme radio u drugom sudu i imao znatno nižu zaradu od one koja se prima u Ustavnom sudu. 
 
Ta zaboravnost mnogo je češća, međutim, kod sudija u apelacionim sudovima, pa se tu očitavaju prijave podnete i pre deset godina, iz vremena kada je sudija radio u nižem sudu.
 
Ipak, od svih anomalija, stručnu javnost najviše zanimaju razlike u platama. Negde su, tvrde stručnjaci, one prirodne, jer potiču od složenosti predmeta za koje su pojedine sudije zadužene, pa su u višim sudovima bolje plaćeni oni koji primaju slučajeve iz specijalnih sudova. 
 
Pažnja je najviše usmerena na dodatke koji se primaju iz rada u raznim vladinim telima ili komisijama, pa se neretko spekuliše da ti dodaci predstavljaju nagradu od vlasti za sudije koje su na podoban način rešili neki predmet.
 
"Ja baš tako ne bih mogao da kažem, ali da postoji neki vid nejasnoće u kriterijumima za odabir, na primer, predavača ili ispitivača na Pravosudnoj akademiji ili nekim drugim institutima, to je činjenica. Po pravilu, takva mesta trebalo bi da budu priznanje za predan rad, visoku stručnost i profesionalnost, ali nije uvek tako. Evidnetno je i da kad dođe do nekih tektonskih promena vlasti, vrši se na svim pozicijama novi izbor, postavljaju se novi ljudi i često se ispostavi da su na neki način bliski novoj vladajućoj partiji", objašnjava za Danas Dušan Slijepčević, advokat i član Saveta za borbu protiv korupcije i dodaju da se takve anomalij emogu ispraviti jedino kroz nezavisno sudstvo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Predragg

    24.03.2019 15:37
    Pisite institucijama EU,da primoraju Srbiju da donese zakon da neprijavljivanje (javni sluzbenici,policajci,agenti bia,politicari ,sudije i tuzioci) imetka povlaci Krivicno Gonjenje i odgovarajucu (opaku) kaznu (ne prekrsajno,placeno iz budzeta). Tek ce onda poceti red.
  • Časni ?

    24.03.2019 12:17
    Bog i batina?
    Kako recimo apelacione sudije da prijave koliko su dobili od advokata, keša (EU) da donesu nečasnu presudu, na koju nema žalbe??? Recimo presudu na osnovu subjekivne procene !?
  • Moki

    24.03.2019 11:50
    Da
    Pa sav problem u drzavi i jeste sudstvo koje je ogrezlo u kriminalu i korupciji!!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ko je uhapšeni Milorad Grčić?

Zvanična biografija Milorada Grčića, koja je dostupna na sajtu EPS-a, navodi da je rođen 1970. godine u Obrenovcu, gde je stekao osnovno i srednje obrazovanje.

Uhapšen Milorad Grčić

Predsednik opštine Obrenovac Milorad Grčić uhapšen je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.