"Da li će zaista ova zabrana stajati u finalnoj verziji izmena, zavisi od mišljenja drugih ministarstava – energetike, građevinarstva, poljoprivrede", navodi se na sajtu
Insajdera.
Izmenama zakona je predviđeno osnivanje komisije, čiji će članovi obići sve lokacije na kojima su izgrađene MHE, ali i one koje su u izgradnji, a ako se pokaže da ne poštuje propise, investitoru može biti oduzet status povlašćenog proizvođača električne energije, a čitavo postrojenje može biti srušeno.
U razgovoru za Insajder, pomoćnica ministra zaštite životne sredine Jasmina Jović, koja je i u radnoj grupi za izmenu Zakona o zaštiti prirode, rekla je da je do izmena došlo zbog toga što je planirana izgradnja velikog broja MHE u zaštićenim područjima, ali i zbog pritiska lokalnog stanovništva i stručne javnosti.
"Smatramo da je izgradnja velikog broja malih hidroelektrana u zaštićenim područjima prirode nedopustiva. One najpre negativno utiču na prirodu, a osim toga jednostavno ne ide da cevi budu usred zaštićenog područja. To su najvredniji delovi naše prirode i u biološkom smislu, i u hidrološkom, geomorfološkom...", rekla je Jović.
Ona je navela da je pored zabrane izgradnje MHE u zaštićenim područjima, predviđeno da inspekcijski nadzor bude rigorozniji, u periodu izgradnje mašinskog postrojenja, brane i cevovoda, kao i kasnije, kada postrojenje počne da radi.
"Ako se tokom inspekcijskog nadzora ispostavi da investitor ne poštuje uslove zaštite prirode ili vodne uslove ili nije u sam projekat ugradio sve ono što uslovi zaštite prirode predviđaju – inspektor će imati pravo tog momenta da zabrani izvođenje radova, da naloži da se svi nedostaci isprave. Ukoliko investitor to ne uradi, inspektor će moći da naloži potpunu obustavu radova i vraćanje svega u pređašnje stanje o trošku investitora", objasnila je pomoćnica ministra.
Prema njenim rečima, članovi komisije bi u roku od godinu dana od stupanja na snagu izmena trebalo da obiću sve izgrađene i MHE u izgradnji kako bi utvrdili da li postoje propusti u njihovom radu – na primer, da li ima dovoljno vode u reci.
"Ako se utvrdi da ne poštuju uslove zaštite priode, vodne uslove, dakle zakon, njima će biti oduzet status povlašćenog proizvođača. A ako svojim radom u velikoj meri narušava prirodu, ceo objekat će biti srušen", kazala je Jović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
izzy
Samo, probaj nekad da razmišljaš svojom glavom, videćeš da su pojedinci u dobitku a priroda u gubitku...
Мунгос
Ако си некада пробао печеног шарана дивљака, онда се јави да причамо.
Шаран печен, популарно назван „Пијани шаран“.
Дивљак, то је из Дунава, не из рибњака.
bzvz
mungose šaran ne živi na brzim vodama
ja zbilja ne razmem kako pojede vodu mini hidrocentrala ? Mozda su samo isparenja sa betona veca nego sa zemlje . Ne pretvara se voda u struju .Traba da se gradi tako da nema rasipanja , pa valjda to neko kontrolise .To mioze da se napravi da izgleda lepo i korisno i zdravo.
To je ekoloski izvor elektricne energije
dzabe nam potoci kad oko njih nigde nema zive duse na dve noge. Pa dole je svuda mrak i sve zaraslo u šiprag . Cela Srbija sedi u dva grada.
Ako se grade mini hidroc kao sto se gradi ostalo bez reda i propisa onda će i da prodje kao i ostalo a ako se reguliše što je kod nas malo redje .... e to je problem kod nas da ne treba nista da se dira dok se ne stvore normalni uslovi. Dakle moratorijum do daljnjeg.Onda i sve ostalo bi trebalo isto da prespavamo do boljih vremena.
Minihc su i strateški značajne u slučaju ispada velikih sistema.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar