Srbija među evropskim zemljama u kojima se mahom krše prava radnika

Zemlje širom Evrope, uključujući i Srbiju, imaju problema sa ispunjavanjem međunarodnih obaveza u oblasti prava radnika, zaključak je poslednjeg izveštaja Evropskog komiteta za socijalna prava (ECSR).
Srbija među evropskim zemljama u kojima se mahom krše prava radnika
Foto: Pixabay
Evropski komitet za socijalna prava, kao telo Saveta Evrope, ocenjivalo je usklađenost prava radnika u 35 zemlja Evrope sa Evropskom socijalnom poveljom. U periodu od 2013. do 2016. godine praćena su pitanja kao što su pravo na razumno radno vreme, pravednu platu i zaštitu od uznemiravanja.
 
Doneto je 276 zaključaka o usklađenosti, 206 pokazuje kršenje prava radnika, dok u 98 slučajeva situacija nije mogla biti procenjena zbog nedostatka informacija. Najveći procenat kršenja odnosi se na pravo radnika na razuman otkaz ugovora o radu (95,8 odsto), pravo radnika i poslodavaca na kolektivnu akciju, uključujući i pravo na štrajk (73,3 odsto), i pravila koja ograničavaju obim odbitaka od plata (64,3 odsto).
 
Kada je Srbija u pitanju, od 22 analizirana aspekta prava radnika Evropski komitet za socijalna prava ustanovio je su njih osam u skladu sa Evropskom socijalnom poveljom. To se prvenstveno odnosi na pravo radnika na plaćeni godišnji odmor, pravo na konsultacije radnika i poslodavaca kao i pravo na neophodne instrumente u cilju pregovora ili arbitraže u radnim sporovima.
 
Prema nalazima komiteta, Srbija nije usklađena sa Evropskom socijalnom poveljom u oblasti obaveznih lekarskih pregleda za radnike koji posao obavljaju noću, limitiranja visine odbitka od plata radnika kao i slobodu prilikom organizovanja štrajka i određivanja minimuma rada tokom štrajka.
 
Evropski komitet za socijalna prava ukazuje da jedino Srbija, BiH i Azerbejdžan ne garantuju prava radnika i njihovih predstavnika u odlučivanjima o uslovima i organizaciji rada kao i u oblasti organizovanja društveno-kulturnih aktivnosti neophodnih za održanje zdrave i produktivne radne sredine.
 
Što se tiče šest preostalih aspekata prava radnika, Evropski komitet za socijalna prava je zatražio dodatne informacije od vlasti u Srbiji.
 
Komitet u svom izveštaju navodi da većina od 35 ocenjivanih zemalja nije osigurala da najniže neto zarade pokrivaju potrebe pristojnog života radnika i njihovih porodica. Istovremeno, najveća usklađenost sa Evropskom socijalnom poveljom primećena je u oblasti prava radnika na informisanje i konsultacije (85,7 odsto).
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Papunac

    03.04.2019 13:07
    Budući zakon o agencijskom zap
    Budući zakon o agencijskom zapošljavanju biće legalizacija robova u Srbiji. Procenat ljudi preko agencija će biti neograničen ( mogućnost da se prave dilovi sa javnim preduzećima ), nema sindikalnog organizovanja ( nema prava na kolektivno pregovaranje ) i naravno nemaju pravo na štrajk.....imaće samo pravo da rade i ništa više.
    Zakon se piše već 10godina, a neće biti sigurno usvojen pre prevremenih izbora, da javnost ne bi reagovala burno.
    Za kraj "DOBRO DOŠLI U KONCETRACIONI LOGOR SRBIJA"
  • jedan glas

    27.03.2019 12:39
    dve crvene
    @Nana
    "većina mojih prijatelja ne izlazi na izbore"...

    cemu svrha izlaska kad svi unapred znamo ko ce pobediti .
  • organski kupus

    27.03.2019 11:29
    Dejane, izvini, ali nevidjeno si glup. Ne znam sta bih ti jos napisao, posto znam da ne bi ni razumeo, uzaludno je. U Srbiji trenutno mozes da uzivas u najgorem mogucem obliku kapitalizma, istom onom koji je bio aktuelan u Engleskoj pre 150 godina. Ako ti to nije razlog za bunu protiv nepravde, onda ne samo da si glup, nego si i los covek.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

"Crta" traži ocenu ustavnosti 54 zakona

"Crta" je danas podnela Ustavnom sudu Srbije inicijativu za ocenu ustavnosti 54 zakona usvojenih na sednici Skupštine Srbije koja je održana od 25. do 27. decembra 2024.

Ko je uhapšeni Milorad Grčić?

Zvanična biografija Milorada Grčića, koja je dostupna na sajtu EPS-a, navodi da je rođen 1970. godine u Obrenovcu, gde je stekao osnovno i srednje obrazovanje.

Uhapšen Milorad Grčić

Predsednik opštine Obrenovac Milorad Grčić uhapšen je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.