Kako saznaje Tanjug u izvorima bliskim Vladi Srbije, sa tom advokatskom kancelarijom sa sedištem u Njujorku, tek se razgovara i to o eventualnom zastupanju Srbije u arbitraži u Strazburu, u vezi sa kršenjem sporazuma Cefta od strane Prištine.
Izvori Tanjuga u Vladi Srbije, međutim, ističu da razgovori nemaju nikakve veze sa Amerikancima, niti sa lobiranjem, već isključivo sa pitanjem taksi i kršenjem Cefta. Nikakav ugovor nije potpisan, samo se razmatraju opcije, navodi taj izvor.
"Glas Amerike" je danas preneo da će ta kancelarija lobirati za Srbiju u Sjedinjenim Državama u vezi sa pitanjima regionalne saradnje, koja "obuhvataju stranog klijenta (Srbiju) i Kosovo".
Kako je javio VOA, u zvaničnom dokumentu podnetom američkom Sekretarijatu za pravosuđe, 27. marta 2019. godine stoji da će pomenuta firma lobirati za Srbiju "kod svih američkih zainteresovanih strana (uključujući i zvaničnike američke vlade) u vezi sa određenim pitanjima regionalne saradnje koje obuhvataju stranog klijenta (Srbiju) i Kosovo".
U dokumentu koji je podnet Sekretarijatu za pravosuđe, kako piše
Glas Amerike, nalazi se i ugovor između firme "Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP" i Kancelarije državnog pravobranioca Srbije, upućen 20. marta 2019. godine na adresu Olivere Stanimirović, koja se navodi i kao zvaničnica Vlade Srbije, koja će biti primarni kontakt sa lobističkom firmom.
U ugovoru, ispod kojeg se nalaze imena partnera firme Til Miler-Ibolda i Fransoa-Šarla Laprevotea, koji se nalaze u kancelariji firme u Briselu, navodi se da će, pored njih dvojice, tim koji će raditi za Srbiju, činiti još i Klaudija Arinaker iz kancelarije u Parizu, prenosi VOA.
U jednom delu ugovora, Miler-Ibold i Laprevote podsećaju da njihova firma od 22. novembra 2013. zastupa Srbiju, zajedno sa Bosnom i Hercegovinom, Hrvatskom, Makedonijom, Slovenijom i Crnom Gorom (zemlje naslednice bivše Jugoslavije) i Narodnu banku Srbije, u vezi sa likvidacijom njujorških filijala Beogradske banke, A.D. i Jugobanke A.D.
Glas Amerike piše da se u podnesku ne navodi koliko će Vlada Srbije plaćati usluge firme, ali prema podacima dostupnim na zvaničnoj stranici Senata SAD, na kojoj lobističke firme prijavljuju sume koje naplaćuju klijentima, "Cleary Gottlieb Steen & Hamilton LLP" je od januara 2018. do danas u svojim kvartalnim izveštajima prijavljivao sume od 20 do 340 hiljada dolara.
O kompaniji
Na zvaničnoj internet prezentaciji ta advokatska kancelarija predstavljena je kao pionir globalne pravne profesije. Osnovalo ju je 1946. godine sedam partnera - Džorž Kliri, Leo Getlib, Henri Frendli, Mel Stin, Hju Koks, Fauler Hamilton i Džorž Bol.
Kompanija koja postoji 73 godine navodi da zapošljava 1.300 advokata, koji za nju rade u više od pedeset država sveta i to, kako ukazuju, u sferama pravne, poslovne, socijalne i kulturne perspektive. Ima predstavništva u svetskim metropolama: Abu Dabiju, Pekingu, Briselu, Buenos Ajresu, Kelnu, Frankfurtu, Hong Kongu, Milanu, Moskvi, Njujorku, Parizu, Rimu, Sao Paulu, Seulu i Vašingtonu.
Kako je navedeno na njenom sajtu glavni klijenti su: korporacije, finansijske institucije, vlade, lokalni biznisi, ali i pojedinci. Neki od njih su: Airbus, American Express, Bank of America, BNP Paribas, Bosch, The Coca-Cola, KKR, ali i dve države Grčka (The Hellenic Republic) i Argentina (The Republic of Argentina).
Kao bivše, neimenovane klijente između ostalih navode, jedanaest bivših federalnih tužilaca, dva bivša savetnika Federalne korporacije za osiguranje depozita, bivšeg zamenika generalnog direktora Evropske komisije za konkurenciju i nekoliko bivših članova pravne službe Evropske komisije, prenosi Glas Amerike.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 9
Luna
/
Retardiranim
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar