U otvorenom pismu povodom predloženih izmena Zakona, inženjerska struka je izrazila oštar protest protiv "daljeg sistematskog uništavanja i degradacije struke i domaće privrede" i nastojanja da se Komora podržavi.
Komora je navela da nove licence, koje sada izdaje Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture mogu da dobiju i stranci, te da to znači da mladi inženjeri iz Srbije moraju da odlaze u inostranstvo i rade u Africi i Sibiru, "jer za njih ovde neće biti normalnog posla, odnosno posla u struci" koji je dovoljno plaćen.
U pismu se upozorava da se novim izmenama Zakona Komora podržavljuje, tako što će osim većine u Nadzornom odboru Komore, u Upravnom odboru Komore biti šest predstavnika Ministarstva, koji ne moraju biti inženjeri, već mogu biti bilo koje struke i bilo kog stepena stručne smene.
"Ako ovaj zakon bude usvojen u Skupštini Srbije, predsednik i potpredsednik UO Komore biraće se umesto iz redova predstavnika članova Komore, iz reda predstavnika ministarstva, s tim da ti članovi ne moraju biti iz inženjerske struke - odnosno ljudi bez inženjerskog zvanja i znanja", upozoreno je u pismu.
Naglašeno je, takođe, da nijedna inženjerska komora u Evropi i svetu nema takvo rukovodstvo.
Kako je najavljeno, protest će početi u subotu u 16 časova okupljanjem ispred sedišta Inženjerske komore Srbije u Beogradu, odakle će članovi komore šetati do Vlade Srbije.
Komora je ocenila i da je neprihvatljivo ukidanje matične sekcije urbanista, jer urbanizam predstavlja okosnicu i preduslov razvoja svega što čini prostor i da "urbanisti utopljeni u sekciju arhitekata", neće moći dovoljno glasno da se čuju i daju stručna mišljenja.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 19
Nesoni
Ako su nam bili loši u inžinjerskoj komoro što nismo izbacili gamad i izabrali najbolje od najboljih...???
Ugradjivač
Zašto. Jer je bila institucija za uhlebe. 15 godina nisu bilo u stanju uraditi bilo šta da pomognu inženjerima i struci. Već samo lupali rekete za članarine. 15000 otprilike inženjera moralo 100 eura godišnje da plaća članarinu. A sad pomažite braćo inženjeri kad je dogorelo. Ah. Evo ih komoraši. Nejasno mi je to. Institucija koja za 15 godina postojanja sluzi samo da uzima clanarinu i kaznjava inženjere očekuje neku zastitu od istih. Gde su do sada bili? Izmedju ostalog... nisu ne znam koliko godina bili u stanju da nam daju te 310 i 410 licence... nego si morao posebnu molbu pisati. Jer boze moj.... nisi iz beogradskog pašaluka. Pa kada dodjesh do toga da je Mihajlovićeva u necemu u pravu... imali su pauzu od nekoliko meseci gde nisu izdavali licence. Jer su se svadjali oko vlasti. E zamisli sada kako je bilo ljudima koji su cekali te licence.... Neka hvala. Koliko ste radili toliko ste i dobili
Мунгос
Сви знамо да су ти „притисци“ у виду новчане стимулације.
Новчана стимулација, то је елегантна корупција, није криминал.
Значи, и на Западу ако одбијеш „притисак“ у виду новчане стимулације, можеш да попијеш отказ. Онда ти лепо, као лептир, слетиш у другу фирму и тамо радиш, па хвала Богу, имаш Лиценцу. Проблем је ако онај „притискач“ издејствује твоје „часно“ одузимање лиценце. Као Зорана што је покушала ономад код оних 19 „криваца“ за обложни зид. Може јој се.
Човек заврши школу, стекне праксу, положи стручни испит. Али нема дозволу за рад. Не може да оствари своје основно људско право на рад, уколико не купи Лиценцу и годишње уплаћује некоме одређену суму новаца. То је први елемент корупције. Даље иде својим редом, јер давалац лиценце дизгине држи у својим рукама, лако, јер је та идеална врста корупције подржана законом, на највишем нивоу. А Закон је мутан, мутан, али јак, „па тако је и на Западу“.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar