Ovo je prva praktična primena dan ranije objavljenog stava Vrhovnog kasacionog suda, kojim se zabranjuje prodaja nepokretnosti dok traje parnični postupak.
"
Zaduženi u švajcarskim francima nastavljaju borbu za rešavanje problema kredita iz svojih domova, a to je najvažnije što nam je doneo ovaj dan", kaže za
"Novosti" Đorđević, osvrćući se na mišljenje Vrhovnog kasacionog suda.
On navodi da je znao za zakazanu licitaciju.
"Stan od 81 kvadrata u najboljoj zgradi u Nišu procenjen je na sedam miliona dinara, a početna cena je bila pet miliona dinara. To je oko 500 evra po kvadratu, odnosno upola niže od tržišne cene", priča za "Novosti" Đorđević.
Kredit je 2007. godine podigao kod Eurobanke. Rate je uredno plaćao do 2014. godine, kada to više nije mogao da čini. Te godine je banka, kako navodi, tri puta pokušala da proda stan po Zakonu o hipoteci, ali bezuspešno. Posle četiri godine mirovanja, banka započinje naplatu preko javnog izvršitelja, po Zakonu o izvršenju.
"Kredit je vredeo pet miliona dinara. Prva rata mi je bila oko 29.000 dinara, a nakon toga je prelazila 70.000 dinara - priča Vojkan. - Kada smo se zaduživali, rata je činila 50 odsto mojih i ženinih primanja, a onda je otišla na čak 120 odsto. Dakle, za ratu mi je bila potrebna cela njena, cela moja plata i još 20 odsto preko toga", kaže Đorđević.
Đorđević je banku tužio za jednostranu promenu kamatne stope i dobio je prvostepenu presudu. Na pravosnažnu čeka već 3,5 godina. Usvojena mu je i žalba na suđenje u razumnom roku.
"Obratio sam se banci da nam vrati višak novca koji smo dali zbog takvog podizanja kamate, kako bih nastavio da plaćam rate, ali nam je ona dopisom odgovorila da smatra da nam ništa ne duguje", navodi sagovornik beogradskog lista.
Iako su u Udruženju CHF saglasni s time da je ovakvim stavom Vrhovnog kasacionog suda napravljen znatan pomak u rešavanju problema zaduženih u francima, borba sa bankama im tek predstoji. U svom mišljenju ovaj sud preporučio je konverziju kredita u evro, po kursu i kamatnoj stopi koji su u konkretnoj banci važili za evropsku valutu na dan podizanja kredita. To je upravo i "kamen spoticanja" u budućim dogovorima. Jer, u Udruženju CHF smatraju da, ako je odredba o valutnoj indeksaciji frankom ništava - ta odredba se briše i krediti postaju čisto dinarski, kao i da konverzija u evro nema osnov u propisima.
Navođenje na "evrovodenicu" podrazumevalo bi da mora da se donese i - zakon o konverziji. Na to ukazuje i saopštenje Udruženja banaka Srbije, u kojem se navodi da izneto pravno shvatanje Vrhovnog kasacionog suda o punovažnosti valutne klauzule kod ugovora o kreditu u švajcarskim francima i konverziji Vrhovnog kasacionog suda "unosi pravnu nesigurnost".
"Udruženje banaka Srbije očekuje da se jasno precizira na kojim se zakonskim propisima zasnivaju svi stavovi izneti u Pravnom shvatanju Vrhovnog kasacionog suda u cilju očuvanja pravne sigurnosti", navodi se u saopštenju ovog udruženja.
Predstavnici države, banaka i dužnika danas će se sastati i u oviru radne grupe razgovarati o najboljem rešenju problema zaduženih u švajcarskim francima. Iz Udruženja CHF u razgovorima će učestvovati advokati i ekonomisti. Za sada je izvesno da će iz redova dužnika predlog biti da država ne treba da snosi nikakve troškove u ovom procesu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
zakon
https://www.amcham.rs/members.27.html#letterE
https://www.amcham.rs/upload/F%20AmCham_Nacrt%20Zakona%20o%20izvr%C5%A1enju%20i%20obezbedenju.pdf
Mislim da je veliku zaslugu za donošenje ZIO kao takvog, a nemile scene gledamo godinama unazad, imalo prisustvo stranih investitora sa savetom na čelu, gde je, gle opet, Eurobank aktivni član https://www.eurobank.rs/about-us/about-us/eurobank/member-of-fic.800.html . Zato mi se i nameće pitanje kako su se među njih utrpala komunalna preuzeća i gomila problematičnih investirora (FRA Čačak) i da li su zapravo ona iskoristila prisustvo " stranih investitora" za svoje "problematične" naplate tobože nerešive "prenatrpanošću sudova velikim brojem predmeta" ne bi li ih rešili na isti drakonski način, a zarad sopstvenog profita.
https://www.ekapija.com/people/1628934/john-kyritsis-potpredsednik-saveta-stranih-investitora-i-generalni-direktor-delhaize-serbia-srbiji
I kakva je vajda po građanina ovdašnjeg od stranih investirora, ako mu je od sveg njihovog investiranja i krov nad glavom uzet, a zarada čista mizerija? Nisu li oni najpre samo uzurpatori, sa svim zemljištem, halama, desecima hiljada eura po zaposlenom, koje im pokloni država, kad već imaju prednost i u odnosu na domaće investitore?
dule
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar