Zabrinjavajuće je i to što igračke nisu kupovane samo u radnjama azijske robe, već i u brendiranim radnjama za decu. Tokom istraživanja, nasumično su kupovane igračke, a od 15 slučajnih uzoraka, čak sedam sadrži opasne supstance u koncentraciji drastično većoj od dozvoljene.
Za ftlate, koji štetno utičnu na endokrini sistem, plod i razvoj ploda, propisana je zabrana prisustva u koncentraciji većoj od 0.1 odsto. Praktično nije dozvoljeno njihovo prisustvo.
U Srbiji, međutim, u testiranim igračkama koje su namenjene najmlađima izmerena je koncentracija u opsegu od 0,5 do 31,5 odsto, što je i do 300 puta više od dozvoljenog. Odmah po završetku analize i urađenog istraživanja obaveštena je sanitarna inspekcija Ministarstva zdravlja, ali ni posle dva meseca nije bilo reakcije nadležnih, a igračke među kojima su neke koje ima svako dete i dalje su nesmetano u prodaji.
"Sanitarna inspekcija mora da reaguje i da obezbedi bezbedno tržište igračaka, odnosno predmeta koje koriste najmlađi u Srbiji. Očigledno nešto ne funkcioniše jer ako proveravaju igračke na ulazu u zemlju, otkud one onda na tržištu? Nije bitno na koji način će reagovati sanitarna inspekcija i da li će oni zahtevati nove analize. Bitno je da se ove igračke povuku i da se ubuduće obavlja stroga provera tržišta da se ne bi događalo da deca dolaze u kontakt sa predmetima koji sadrže opasne hemikalije", kaže za Blic doktorka biohemijskih nauka i koordinatorka Alhema Jelena Milić.
Neke od laboratorijski ispitanih igračaka sadrže i po dva različita toksična ftlata.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Tra bla
kineska plastika
Niste napisali
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar