Srbija ima 155 procenitelja, najčešće ih angažuju banke

Na teritoriji Srbije radi 155 licenciranih procenitelja imovine i najviše ih angažuju banke kojima su procene potrebne radi obezbeđenja kredita.
Srbija ima 155 procenitelja, najčešće ih angažuju banke
Foto: Pixabay
Kako je za Tanjug rekla predsednica Nacionalnog udruženja procenitelja Srbije (NUPS) Danijela Ilić, utisak je da je već sa ovim brojem Beograd prezasićen, isti je problem i sa Novim Sadom, dok u unutrašnjosti nedostaje licenciranih procenitelja. U Srbiji je bilo 158 licenciranih procenitelja, od kojih je troje u međuvremenu izgubilo licencu.
 
Dodaje da već i ovaj postojeći broj procenitelja nema dovoljno posla.
 
Prema njenim rečima, promene koje su se dogodile od polovine prošle godine su velike, a "kvalitet rada procenitelja zasigurno na većem nivou nego što je ranije bio kvalitet rada sudskih veštaka u oblasti građevinarstva" jer su, kako kaže, procene ranije radili uglavnom sudski veštaci.
 
Da bi stekli licencu, kaže ona, završavaju obuku koju je propisalo Ministarstvo finansija i polažu ispit. Za licencu procenitelja najveće je interesovanje upravo sudskih veštaka, a ulazak mladih u ovu profesiju zavisi od visoko postavljenih zahteva pa i materijalnih ulaganja da bi se licenca stekla, kaže ona.
 
"Banke još uvek imaju zamerke, sada na rad licenciranih procenitelja, i mislim da to nikada neće biti apsolutno savršeno, ali treba imati u vidu koliko su plaćeni procenitelji, posebno kada rade za banke. Ti honorari su strašno niski i normalno da svi procenitelji gledaju da budu usklađeni sa nacionalnim standardima procene - ali kvalitet rapidno opada", kaže Ilić.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija