Eventualni skori dolazak lidera radikala, Vojislava Šešelja, iz Haga, nije sasvim izvestan.
Portparolka Haškog suda, Nerma Jelačić, kaže za Radio 021 da treba sačekati da se sudsko veće izjasni o zahtevu lidera radikala da bude oslobođen, što bi moglo da potraje nekoliko meseci: "Ono što se sada čeka jeste da sudsko veće donese tzv. međupresudu po pravilu 98 BIS, kojom može da potvrdi da su sve tačke optužnice i dalje važeće, ukoliko je Tužilaštvo iznelo materijalne dokaze koji ukazuju na mogućnost da je optuženi imao učešća u tim zločinima, da skine određene tačke optužnice ili da poništi celu optužnicu".
Portparolka Haškog suda dodaje da se sud neće još izjasniti o tome da li će Šešelj biti osuđen na kaznu zatvora, odnosno da li će biti oslobođen. "Ta se presuda donosi tek nakon što se sasluša i odbrana optuženog. Očekujemo tu odluku u narednih nekoliko meseci i tek onda ćemo videti kako će taj predmet da ide dalje. Naranvo, i optuženi i Tužilaštvo imaju pravo žalbe na odluku prvostepenog veća, tako da se već sa sigurnošću može reći da će to da traje malo duže od tih dva meseca ili koliko bude trebalo da se donese odluka", kaže Nerma Jelačić.
Podsetimo da je lider radikala nedavno od Haškog suda zatražio da bude oslobođen, jer smatra da Tužilaštvo tokom svog dokaznog postupka, nije dokazalo nijednu optužbu protiv njega, te da se donese odluka da mu bude isplaćena odšteta za više od osam godina koje je proveo u sudskom pritvoru u Sheveningenu.
Osvrćući se na optužbe, Šešelj je kazao da Tužilaštvo ničim nije dokazalo da je on govorom mržnje fizički počinio progon nesrba u Vukovaru, Malom Zvorniku i Hrtkovcima, 1992. godine. "Nikada u životu ja nisam tražio da se zarobljenici streljaju, prebijaju ili zlostavljaju. Naprotiv, pozivao sam da se to ne čini", izjavio je Šešelj.
Kao primer, lider radikala je naveo da je drugi svedok optužbe izmislio miting SRS-a u Malom Zvorniku 1992, na kojem je on, prema optužnici, pozvao na progon Muslimana iz susednog Zvornika, neposredno uoči napada na taj grad. "Miting u Malom Zvorniku bio je 1990, a ne 1992. Na osnovu iskaza jednog svedoka, koji je izmislio miting 1992, Tužilaštvo me optužuje za činjenje progona, a nikad se nije potrudilo da proveri tu tvrdnju. Tužilac je to učinio tek kada mu je naložilo pretresno veće i rekao je da nije mogao da nađe dokaze", rekao je Šešelj.
Dodajmo da se do sada u praksi suda u Hagu nije desilo da u ovoj fazi procesa optuženi bude oslobođen.
Krasić očekuje oslobađanje Šešelja
Šef pravnog tima za odbranu predsednika Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislava Šešelja, Zoran Krasić izjavio je danas da očekuje da uskoro u Haškom tribunalu bude doneta oslobađajuća presuda lideru radikala. On je rekao da se očekuje oslobađajuća odluka možda za nedelju - dve ili mesec, a najkasnije za dva meseca.
Krasić je obrazložio taj optimizam rečima da je u Haškom tribunalu nekoliko pravosnažno okončanih predmeta u kojima se Šešelj i dobrovoljci SRS uopšte i ne spominju za neke lokacije koje se pojavljuju u optužnici protiv lidera radikala, kao što su Šamac, Vukovar, Zvornik, Sarajevo, Mostar, Nevesinje i Brčko.
Komentari 5
sumadija
janko
Veselin
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar