Model "plati koliko zagađuješ" primenjivaće se u Srbiji

Na inicijativu Privredne komore Srbije (PKS) i kompanija sektora industrije, Vlada Srbije usvojila je Uredbu o kriterijumima za određivanje aktivnosti koje utiču na životnu sredinu prema količini zagađenja, kojom se prvi put u Srbiji promoviše model "plati koliko zagađuješ".
Model "plati koliko zagađuješ" primenjivaće se u Srbiji
Foto: Pixabay
Kako se navodi u saopštenju PKS, obračun naknade vršiće se prema stvarnoj količini emitovanog zagađenja, a ne kao procenat od ostvarenih prihoda. Procenjuje se da će uštede za privredu na godišnjem nivou biti oko dve milijarde dinara.
 
"Ova uredba je korisna kako za kompanije, tako i za građane i zajednicu. Uvodi najvažnije principe za poslovanje kompanija, predvidivost, smanjenje otpada, brigu za lokalnu zajednicu. Uredbom svi dobijaju, jer će novac biti centralizovan i namenski upotrebljen za kvalitet života u lokalnoj zajednici. Kompanije i budući investitori tačno će moći da obračunaju finansijsku obavezu i više investiraju u zelene tehnologije", rekao je Siniša Mitrović, rukovodilac Službe za cirkularnu ekonomiju PKS.
 
Vlada Srbije na sednici 18. aprila 2019. usvojila je Uredbu o kriterijumima za određivanje aktivnosti koje utiču na životnu sredinu prema količini zagađenja, odnosno stepenu negativnog uticaja na životnu sredinu koji nastaje obavljanjem aktivnosti, iznosima naknada, uslovima za oslobađanje od plaćanja naknade ili njeno umanjenje, kao i kriterijumima koji su od značaja za uticaj fizičkih lica na životnu sredinu, u kojoj su uvaženi svi ključni zahtevi sadržani u inicijativi PKS.
 
Privrednici očekuju da će ovim konstruktivnim i pravovremenim rešenjem biti unapređena primena Zakona o naknadama za korišćenje javnih dobara, a poslovanje kompanija uspešnije i konkurentnije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Мунгос

    24.04.2019 09:01
    Да, ветропарковима сам ја на рачуну платио милостињу овог месеца 39,53 динара. ЕУ их „еколошки“ форсира, али неће да им санира скупу енергију. Наравно да неће ни ЕПС. Ко ће да издржава ту господу, ако неће гоље као што сам ја. Ако има милион бројила, наш прилог Костићу и осталим тајкунима је 300.000 евра месечно. Минимално. Ако је тако, онда оне ветрењаче не морају ни да се врте, паре капљу саме и када ветар не дува. Екологија је моћна наука, види се не само из овог примера.
    Боро, хвала што си прочитао мој коментар.
  • bora

    24.04.2019 07:09
    eu da dinar uzme ti 100 din.
    Mungos je lepo objasnio to vec imamo s vetroparkovima.Vi riljajte mi vas kontrolisemo preko
    dimnjaka i ubacujte pare u dzu boks.To sledi s vodovodima,hidrocentralama,telekomom
    svuda gde moze da se stavi brojcanik.Prethodno nasi treba da rasciste teren i otpuste visak zaposlenih i onda se dizu cene 1000%.Zato su izabrani experti u vladi koji nemaju ni dan
    radnog staza iz oblasti za koju su zaduzeni.
  • teror u

    24.04.2019 06:33
    smrdistanu
    "Procenjuje se da će uštede za privredu na godišnjem nivou biti oko dve milijarde dinara."

    Lepa svota za punjenje dzepova .

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).