Dualno obrazovanje: 450 sati rada godišnje, novčana naknada i ESPB bodovi

Studenti koji se odluče za dualno studiranje radiće kod poslodavca 450 sati godišnje i za to će dobijati novčanu naknadu, predviđeno je Nacrtom zakona o dualnom obrazovanju.
Dualno obrazovanje: 450 sati rada godišnje, novčana naknada i ESPB bodovi
Foto: 021.rs
Cilj je da akademci kada završe studije budu i teoretski i praktično osposobljeni za posao koji će obavljati, pišu Večernje novosti.
 
Proces dualnog obrazovanja na visokoškolskim ustanovama nije obavezan, a studenti, poslodavci i fakulteti dobrovoljno ga biraju. Ovo predviđa Nacrt zakona o dualnom obrazovanju koji će, kako za "Novosti" kaže pomoćnica ministra prosvete Gabrijela Grujić, početi da se primenjuje najverovatnije od sledeće školske godine.
 
Ovaj propis prošao je javnu raspravu i sada se radi na usaglašavanju konačnog teksta zakona koji bi u skupštinskoj proceduri mogao da se nađe do leta.
 
"Ovde je reč o učenju kroz rad, a ne studentskoj praksi. Studenti s poslodavcem zaključuju ugovor o učenju kroz rad. Pošto rad studenata nije klasičan rad, već učenje, nemaju pravo na uplatu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje", dodaje Grujić.
 
Ona ističe da je ovaj model studiranja zahtevniji i teži, ali perspektivniji.
 
"Studenti koji završe studije po dualnom modelu, s obzirom na relevantno praktično iskustvo, značajno povećavaju svoju konkurentnost na tržištu rada i imaće veće šanse za zapošljavanje kod poslodavaca kod kojih su obavili učenje kroz rad, ali i kod drugih poslodavaca iz iste delatnosti", navodi Grujić.
 
Poslodavci neće smeti studente da angažuju za poslove koji nisu njihova struka. Budući inženjer ili ekonomista, na primer, neće moći da obavlja poslove sekretarice, kafe-kuvarice, vozača. Takođe, rad će nositi i određen broj ESPB bodova, a studenti će pre upisa na fakultet morati da se odluče da li žele dualno obrazovanje ili standardne studije, dok fakulteti mogu da regulišu da se student koji se odlučio za dualno "vrati" na standardni način studiranja, ali i obrnuto, ko je upisao standardno da pređe na dualno. 
 
Uslovi koje poslodavac mora da ispuni kako bi mogao da izvodi učenje kroz rad po dualnom modelu su, između ostalog, da obavlja delatnost koja omogućava realizaciju sadržaja iz studijskog programa, da raspolaže potrebnim prostorom i sredstvima za rad, da nad poslodavcem nije otvoren stečajni postupak ili da nije pokrenut postupak likvidacije. Inače, ovaj način obrazovanja uveden je u prosvetni sistem u Srbiji prvi put 2017. godine donošenjem Zakona o dualnom obrazovanju u srednjim školama.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jbt

    27.04.2019 16:54
    Koja glupost
    E tako je to kada inovatorski mozgovi nemaju elementarne podatke....koliko studenata god upise fakultet s srbiji i gde cete sve da ih smestite kada nista zivo ne radi jer ste prodali i Boga i oca....a privatnike bas zabole za prosvetne inovacije
  • asocijalizam

    27.04.2019 14:35
    Najtužnija je činjenica da će mladi ljudi kako god bili obrazovani i dalje nastaviti da odlaze odavde. Pogotovo kada se reklamiramo kao "tržište jeftine radne snage" u kome je najveći uspeh što više tereta preneti na radnika, u zamenu za doživotno otplaćivanje kredita.
  • Pravi Opalim te g...

    27.04.2019 14:00
    Menadzer u gastronomiji.?! To je isto kao smerovi u ,,Bogdan Suput,, Samo kako bi pojedini profesori imali posao. A predaju zato sto im sa njihovim znanjem niko ne bi dao da rade. Nazalost takvi isfabrikuju gomilu duduka. E, zato ste u ovakvim go.nima, zbog takvih strucnjaka. Ja da imam restoran ovakav menadzer ni meni ne bi trebao. Inace, ja sam jednoj nezaposlenoj menadzerki nudio da trazi tezge a ona mi odgovorila da nije takav menadzer. Jos je nezaposlena.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Prosvetari predali zahteve Ustavnom sudu

Prosvetni radnici okupili su se danas ispred Ustavnog suda kako bi predali žalbu tom sudu zbog, kako navode, diskriminatornog Kolektivnog ugovora potpisanog s Vladom Srbije.

Pola Srbije uz teškoće sastavlja kraj s krajem

Svetski dan socijalne pravde, koji se globalno obeležava danas, građani i građanke Srbije ove godine dočekuju u još većem pritisku ekonomske i socijalne nesigurnosti koja je dostigla tačku ključanja.