Politički najjača, Srpska napredna stranka i na jednoj i na drugoj strani tabele, sa oko 4,8 miliona evra, beleži gotovo dvostruko veće vrednosti u odnosu na "drugoplasiranu" Socijalističku partiju Srbije iza koje su, opet, daleko svi ostali, piše
Politika.
Uz nekoliko opštinskih izbora, oni za grad Beograd uvek prevazilaze rang lokalnih izbora kojima pripadaju, naročito su povećali rashode stranaka u prošloj godini.
Registrovane stranke i politički subjekti koji imaju odbornike i poslanike bili su dužni da Agenciji za borbu protiv korupcije dostave svoje finansijske izveštaje, kao i izveštaje o prilozima i imovini, uz prethodno pribavljeno mišljenje ovlašćenog revizora, najkasnije do 15. aprila. Do juče je u odgovarajući registar antikorupcijske agencije bilo uneto 106 finansijskih izveštaja, a može ih biti još. Za 2017. izveštaje je podnelo 114 političkih subjekata, za godinu pre – 140, dok su za 2015. izveštaje dostavile 102 stranke, udruženja, grupe građana. Protiv onih koji ne podnesu godišnje finansijske izveštaje agencija podnosi zahtev za pokretanje prekršajnog postupka.
I izveštaji za 2018. pokazuju da su javna sredstva (novac iz republičkog, pokrajinskog i lokalnih budžeta) glavni izvor prihoda političkih subjekata u Srbiji. Tako su naprednjaci iz javnih izvora dobili oko 428 miliona dinara, dok su od priloga 1.440 fizičkih lica prihodovali blizu 55 miliona. Socijalisti su od fizičkih lica dobili više priloga – njima su 334 osobe donirale ukupno oko 83 miliona, ali su iz javnih izvora ipak dobili više – 118 miliona dinara.
U posmatranih 12 primera, jedino je Grupa građana "Beograd odlučuje, ljudi pobeđuju" Dragana Đilasa (čija se glavnina prihoda i rashoda odnosi upravo na beogradske izbore) imala više priloga od pravnih lica, 58 miliona dinara. Od fizičkih lica ova grupa građana dobila je blizu 24 miliona, a iz javnih izvora oko 16,5 miliona dinara.
Prihode od članarine ostvarili su SNS (blizu 85 miliona dinara), PUPS (3,8 miliona), SPS (2,4 miliona), DS (oko 1,6 miliona), SRS (192.000 dinara), SDS (132.450 dinara). Socijalisti, naravno, imaju znatan prihod od imovine, blizu 46 miliona, koji je u odnosu na prethodnu godinu uvećan za oko 6,5 miliona dinara.
Rashodi političkih subjekata raščlanjeni su na režijske i tekuće troškove, troškove reklamnog materijala i publikacija, troškove javnih događaja, troškove oglašavanja, zarade, troškove stručnog usavršavanja i osposobljavanja, a sve što ne može da se svrsta u ove kategorije unosi se u sedmu stavku, pod nazivom "drugi troškovi". Pod nju se često podvodi znatna suma. Kod socijalista oni iznose 97,5 miliona dinara, a odnose se na troškove amortizacije (40,5 miliona), rashode kamata (oko 16 miliona), troškove poreza i lokalnih taksi (oko 10 miliona), troškove revizije, advokatske i računovodstvene usluge, reprezentaciju i ugostiteljske usluge, overu potpisa, sudske troškove, takse, pretplate na časopise i publikacije...
U ovoj kategoriji su troškovi SNS-a u iznosu od približno 118 miliona i odnose se na plaćanje javnih beležnika, putne troškove, gorivo, utrošeni gas, troškove prevoza, tekućeg i investicionog održavanja i slično, a najviše na naknadu fizičkim licima po osnovu zakupa poslovnog prostora (22,6 miliona) i troškove marketinškog istraživanja (73,5 miliona dinara).
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
New System
Alo botovi ! Soroš šuruje sa vašim vođom, a vi ste saučesnici u razaranju države i naroda, i manite se Uskrsa, katoličkih ili pravoslavnih, nije to za vas, jer nemože da se koristi u vaše prljave političke prevare.......
Milan
C-3PO
Od ovakvih tema se zivi, a ne od Uskrsa...
Nego, jel ste ljuti mozda?
Sta je, istina boli?
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar