Ukupna vrednost posla je više od 29 miliona dinara ili 246.000 evra, piše
Danas. Iz tog kontigenta krajem marta isporučena su dva saniteta i to jedan zrenjaninskom, a drugi jagodinskom centru za socijalni rad.
Još veću nedoumicu kada je ova nabavka u pitanju izaziva činjenica da se već sedam meseci na parkingu ispred palate Srbija nalaze četiri saniteta. Reč je o donaciji koju je pre dve godine od Republike Koreje i Razvojne banke Saveta Evrope primio tadašnji ministar za rad Aleksandar Vulin.
On je dobijena vozila donirao domovima zdravlja u nekoliko gradova, ali ih je sadašnji ministar Đorđević od njih oduzeo i od tada su stacionirana ispred Palate Srbija. Zašto, umesto kupovine pet novih, ti saniteti nisu podeljeni i propadaju parkirani na otvorenom, nije jasno, piše Danas.
Za sada nema odgovora na pitanje zašto je ministarstvo zašlo u resor zdravstva, po kojoj se logici ono javlja kao naručilac pri kupovini novih saniteta i ko to i kako u tom ministrstvu procenjuje kvalitet opreme koja je tražena i ugrađena u vozila. Posebno nema odgovora čemu služe saniteti u centrima za socijalni rad, koji niti su registrovani za pružanje medicinske pomoći, niti imaju lekarske ekipe obučene za hitnu pomoć, a da istovremeno ni većina zdravstvenih ustanova u zemlji nema dovoljno terenskih vozila da pokrije teritoriju za koju je odgovorna.
U Ministrstvu za rad odgovorili su da su sva sanitetska vozila koja su planirana tokom mandata ministra Zorana Đorđevića nabavljena u skladu sa zakonom. "Informacije o tome dostupne su javnosti, u dokumentima o javnim nabavkama koji su objavljeni na sajtu Ministarstva. Sva vozila koja su dodeljena, dodeljena su u skladu sa zakonom na osnovu Zaključka Vlade koji je donet na predlog Ministarstva", kažu u resornom ministarstvu.
Ekonomista Ljubomir Madžar kaže za Danas da sama ideja nabavke sanitetskih vozila u ostareloj Srbiji ne mora da bude loša, jer su ona sigurno potrebna, ali da lokaciji na koju su isporučena ne izgleda razumno.
"Zapravo su 'oba kraja' priče pogrešna, i institucija koja ih je nabavila i ona koja su isporučena, i šteta je da ta vozila nisu otišla u domove zdravlja koji bi mogli korisnije da ih upotrebe. A to što se u Ministarstvu pozivaju da nije prekršen zakon, nije nikakva garancija da je anbavka racionalna i svrsishodna, jer unutar zakona uvek ima dovoljno prostora za lude odluke", smatra on.
I profesor na Ekonomskog fakultetu Milojko Arsić potvrđuje da za nabavku nije važno samo da bude proceduralno ispravna, nego i da je zaista potrebna.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 14
Tasić 1951
Zvekete
/
'-druze precednice milosevicu ispalo vam je 100 dm
-srbija se saginjati nece
-hvala'
i dalje traje
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar