CINS: Komisija FON-a utvrdila da je doktorat Siniše Malog samo malo prepisan

Stručna komisija Fakulteta organizacionih nauka odlučila je da doktorat ministra finansija Siniše Malog nije plagiran u dovoljnoj meri da bi bio osporen, piše CINS.
CINS: Komisija FON-a utvrdila da je doktorat Siniše Malog samo malo prepisan
Foto: 021.rs
Komisija je analizom pronašla da je u samo dva od 126 slučajeva Mali pravilno upotrebio znake navoda, te da je u jednom poglavlju doktorata bez citiranja preuzeo oko 4.500 reči.
 
CINS podseća da je prošlo skoro pet godina otkako je Raša Karapandža, profesor Evropske škole za biznis sa sedištem u Nemačkoj, doveo u pitanje doktorat Siniše Malog, tadašnjeg gradonačelnika Beograda, a danas ministra finansija u Vladi Srbije.
 
Karapandža je u tekstu na sajtu "Peščanik", opisao kako je Mali, u doktoratu koji je 2013. godine odbranio na državnom Fakultetu organizacionih nauka (FON) u Beogradu, koristio delove tekstova iz tuđih doktorskih disertacija i naučnih članaka, Vikipedije i sa sajta Agencije za privatizaciju.
 
Nakon dugog kolebanja FON-a, u februaru 2019. je oformljena Stručna komisija koju su činili Dejan Erić, profesor privatnog fakulteta Beogradska bankarska akademija, Vinko Kandžija, profesor Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci, i Tomaž Čatersa Ekonomskog fakulteta u Ljubljani. Oni su doneli stručno mišljenje o originalnosti disertacije Malog početkom aprila 2019. godine, a kopiju ove analize Raša Karapandža objavio je na svom Tviter nalogu.
 
U akademskoj zajednici se predstavljanje tuđeg rada kao sopstvenog, bez jasnog navođenja autora i izvora, smatra nedopustivim. Prema Kodeksu profesionalne etike Univerzitetа u Beogradu "doslovno preuzimanje teksta drugog autora, odnosno kopiranje iz elektronskih ili štampanih izvora, sa srpskog ili stranog jezika, u delovima ili celosti", bez navođenja imena autora i izvora, predstavlja plagiranje. Stručna komisija ne slaže se da je ovo slučaj sa Malim.
 
"Iako postoje određeni propusti, oni po obimu i značaju nisu doveli u pitanje osnovne naučne doprinose i originalnost ovog rada", piše u zaključku Komisije koja je predložila da Univerzitet u Beogradu promoviše Sinišu Malog u zvanje doktora nauka "kako bi mogao koristiti sva prava koja mu po tim propisima pripadaju".
 
Komisija је navela da je sagledala sve relevantne primedbe i da se ni pred jednom činjenicom "ne zatvaraju oči". Stručna komisija FON-a je za analizu doktorata koristila softverski paket Turnitin, a proveru su uradili 21. februara ove godine. Program je pokazao da 16 odsto doktorata Siniše Malog ima sličnost sa radovima drugih autora.
 
Prema Komisiji, plagirano 6,97 odsto rada
 
U analizi se konstatuje da je Mali prilikom pisanja rada napravio propuste u citiranju izvora, a da je najveći problem četvrto poglavlje doktorata pod nazivom "Modeli privatizacije, restrukturiranje i prodaja kapitala putem tendera i aukcije", gde je bez citiranja preuzeto oko 4.500 reči.
 
Međutim, u navedenih 16 odsto, Komisija je pronašla skoro sedam odsto teksta koji ne može biti sporan jer se, kako je navedeno, odnosi na nazive zakona, podzakonskih akata ili druge pravne termine, opšte poznate pojmove kao što su fraze, poštapalice ili formule, a jedan deo teksta je bio citiran na ispravan način uz navođenje izvora u fusnotama.
 
Komisija FON-a je zaključila da je 6,97 odsto rada Siniše Malog plagirano. Ipak, kako navode, ti delovi nikako ne dovode u pitanje autentičnost teksta i originalnost rada.
 
Jedna od značajnijih zamerki profesora Karapandže je da je "Mali veliki deo svoje teze doslovce preveo sa engleskog, i to iz doktorske disertacije čija je tema privatizacija u Eritreji:Stifanos Hailemariam, Corporate Value Creation, Governance and Privatisation: Restructuring and Managing Enterprises in Transition – The Case of Eritrea(doktorska disertacija odbranjena na Univerzitetu u Groningenu, Holandija, 2001)".
 
Komisija se pozabavila ovim problemom. Naveli su da se jedan deo zamerki ne može smatrati validnim, jer je Mali neke delove korektno citirao, dok se obim spornih delova koji su preuzeti od profesora Hailemariama kreće između tri i četiri procenta. Prema mišljenju Komisije, ovi delovi ne utiču na hipotezu i naučni doprinos disetracije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • stasa

    12.05.2019 16:32
    Pa da...on sve radi po malo...malo plagira, pa malo nalupa zenu...
  • Dr Miggyy

    10.05.2019 10:06
    NAPREDNO PREPISAN DOKTORAT?
    S obzirom da je "doktor" S. Mali dobar i vešt u prepisivanju (sasvim malo je prepisao navodni doktorat, 6,97% ili čak 4.500 reči), zašto ne prepiše malkice tehnologiju ekonomskog razvoja svetskih razvijenih ekonomija, pa neće morati bar da veliča naše lažne napredke u ekonomiji i privredi. Možda mu mentor u poslu, koga sluša bez pardona, ne dozvoljava takav napredak. On je prilično napredan: ima u Bugarskoj popriličan broj stanova i ušteđevinu na egzotičnim ostrvima?
  • Milka

    09.05.2019 14:41
    Plagijat u procentima
    Činjenica da je pre dva dana NN veće Fakulteta organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu prihvatilo izveštaj posebne komisije o origanalnosti doktorske disertacije Siniše Malog, gde je navedeno da je samo 6, 97% teksta plagijat. Činjenica je da je ta disertacija tokom proteklih 5 godina osporavana zbog plagijata i da se naučna i stručna javnost uzburkala. Nadajmo se da će mogućnost podnošenja žalbe na odluku fakulteta i to Odboru za profesionalnu etiku Univerziteta u Beogradu a po Pravilniku o postupku utvrđivanja neakademskog ponašanja u izradi pisanih radova, spasti ugled Beogradskog univerziteta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Rektor Đokić: Univerzitet nije ispostava vlasti

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić poručio je da je "bilo i biće izazova koji se pred univerzitet postavljaju, kao što je bilo i biće pokušaja vlasti da univerzitet svedu na svoju ispostavu".